Nors olimpinės žaidynės baigėsi dar rugpjūtį, jas lydėję skandalai tęsiasi iki šiol. Socialiniuose tinkluose užvirė naujų diskusijų apie Alžyro boksininkę, aukso medalio laimėtoją Imane Khelif – viešai tvirtinama, kad medikai nustatė, jog ji yra vyras.
Olimpinės žaidynės
1240 straipsnių
Olimpinės žaidynės – didžiausios ir aukščiausio rango žiemos ir vasaros sporto šakų žaidynės.
2024 metų vasaros olimpinės žaidynės vyks Paryžiuje, Prancūzijoje, nuo liepos 26 dienos iki rugpjūčio 11 dienos. Paryžiaus olimpinės žaidynės – 33-ioji vasaros olimpiada, dar žinoma kaip „Paryžius 2024“.
Lietuvos sportininkai, iškovoję teisę varžytis Paryžiaus olimpinėse žaidynėse (07 03 d.):
Danas Rapšys – plaukimas, 200 m laisvuoju stiliumi, 400 m laisvuoju stiliumi (asmeniniai kelialapiai).
Rūta Meilutytė – plaukima, 100 m krūtine (asmeninis kelialapis).
Mykolas Alekna – lengvoji atletika, disko metimas. Asmeninis kelialapis.
Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė – šiuolaikinė penkiakovė. Kelialapis šaliai.
Andrius Gudžius – lengovji atletika: disko metimas. Asmeninis kelialapis.
Aleksas Savickas – plaukimas: 200 m krūtine. Asmeninis kelialapis.
Kotryna Teterevkova – plaukimas, 100 m krūtine, 200 m krūtine. Asmeniniai kelialapiai.
Simonas Maldonis, Mindaugas Maldonis, Ignas Navakauskas ir Artūras Seja – baidarių ir kanojų irklavimas, keturviečių baidarių 500 m rungtis. Kelialapis šaliai.
Mindaugas Maldonis ir Andrej Olijnik – baidarių ir kanojų irklavimas, dviviečių baidarių 500 m rungtis. Kelialapis šaliai.
Viktorija Senkutė – irklavimas, vienviečių valčių klasė. Kelialapis šaliai.
Dovilė Rimkutė ir Donata Karalienė – irklavimas: porinių dviviečių valčių klasė. Kelialapis šaliai.
Kamilė Kralikaitė ir Ieva Adomavičiūtė – irklavimas: pavienių dviviečių valčių klasė. Kelialapis šaliai.
Giedrius Bieliauskas – irklavimas: vienviečių valčių klasė. Kelialapis šaliai (Kelialapį iškovojęs Dovydas Nemeravičius pralaimėjo nacionalinę atranką).
Dominika Banevič – breikas. Asmeninis kelialapis
Rasa Leleivytė – dviračių plentas: grupinės lenktynės. Kelialapis šaliai
Raitelė Justina Vanagaitė ir žirgas Nabab – žirginis sportas: dailusis jojimas. Kelialapis šaliai.
Danas Rapšys, Tomas Navikonis, Tomas Lukminas ir Rokas Jazdauskas – plaukimas: vyrų 4×200 m laisvuoju stiliumi estafetė. Kelialapis šaliai.
Viktorija Andrulytė – buriavimas: ILCA 6 klasė. Kelialapis šaliai.
Mindaugas Venckaitis – graikų-romėnų imtynės. Svorio kategorija iki 97 kg. Kelialapis šaliai.
Ieva Gumbs – lengvoji atletika: disko metimas. Asmeninis kelialapis.
Robert Tvorogal – sportinė gimnastika. Asmeninis kelialapis.
Olivija Baleišytė – dviračių trekas: omniumas. Kelialapis šaliai.
Vasilijus Lendel – dviračių trekas: sprintas ir keirinas. Kelialapis šaliai.
Rytis Jasiūnas – buriavimas: iQFoil burlenčių klasė. Kelialapis šaliai.
Gintautas Matulis, Šarūnas Vingelis, Evaldas Džiaugys ir Aurelijus Pukelis – 3×3 krepšinis. Kelialapis šaliai.
Domantas Stankūnas ir Dovydas Stankūnas – irklavimas: pavienių dviviečių valčių klasė. Kelialapis Lietuvai.
Edis Matusevičius – lengvoji atletika: ieties metimas. Asmeninis kelialapis.
Monika Paulikienė ir Ainė Raupelytė – paplūdimio tinklinis. Asmeninis kelialapis.
Gintarė Venčkauskaitė – šiuolaikinė penkiakovė. Kelialapis šaliai.
Andrius Šidlauskas – plaukimas. Asmeninis kelialapis.
Gabija Dilytė – moterų imtynės (svorio kategorija iki 50 kg). Asmeninis kelialapis
Airinė Palšytė – lengvoji atletika (šuolis į aukštį). Asmeninis kelialapis
Raitelis Andrius Petrovas ir žirgas Linkolns – žirginis sportas: konkūrai. Asmeninis kelialapis.
Liveta Jasiūnaitė – lengvoji atletika (ieties metimas). Asmeninis kelialapis.
Dovilė Kilty – lengvoji atletika (trišuolis). Asmeninis kelialapis.
Martynas Alekna – lengvoji atletika (disko metimas). Asmeninis kelialapis.
Gabija Galvydytė – lengvoji atletika (800 m bėgimas). Asmeninis kelialapis.
Modesta Justė Morauskaitė – lengvoji atletika (400 m). Asmeninis kelialapis.
Diana Zagainova. Lengvoji atletika: trišuolis.
***
Vasaros žaidynės į Paryžių sugrįš praėjus šimtmečiui nuo 1924 m. olimpiados. Jos tampa šeštosiomis olimpinėmis žaidynėmis, kurias yra rengusi Prancūzija (trys vasarą ir trys žiemą). Tai bus pirmas kartas, kai dvejos iš eilės olimpinės žaidynės vyks Europoje – po Paryžiaus žaidynių Italijoje vyks 2026 m. žiemos olimpinės žaidynės.
Paryžiaus žaidynėse dalyvaus 10 tūkst. 500 sportininkų, kurie varžysis 32 sporto šakose. Pirmą kartą olimpinėse žaidynėse bus pasiekta lyčių lygybė: kvotos paskirstytos po 50 proc. vyrams ir moterims.
Žaidynėse debiutuos keturios sporto šakos: breikas, riedlenčių sportas, sportinis laipiojimas ir banglenčių sportas.
Šioms žaidynėms keliami nauji tvarumo standartai. Palyginus su 2012 m. ir 2016 m. olimpinėmis žaidynėmis planuojama perpus sumažinti renginio metu pagaminamą anglies dvideginio kiekį.
Pirmą kartą žaidynių atidarymo ceremonija vyks ne stadione, bet miesto centre, Senos upėje.
Miestai kandidatai
Iš pradžių dėl organizatoriaus teisės varžėsi Paryžius ir Los Andželas. Tarptautinis olimpinis komitetas galutinį sprendimą paskelbė 2017 m. rugsėjo 13 dieną. Tai buvo precendento neturintis balsavimas, kurio metu paaiškėjo tiek 2024 m., tiek 2028 m. olimpinių žaidynių rengėjai.
Teisęs surengti olimpiadą gavo ir Paryžius, ir Los Andželas. Budapeštas, Roma, Hamburgas atsisakė ketinimų surengti olimpines žaidynes 2024 metais.
Sporto šakos
2019 m. vasario 21 d. Paryžiaus organizacinis komitetas pateikė siūlymą į programą įtraukti breiko šokius ir pakartotinai sugražinti tris sporto šakas, kurios vyko 2020 m. olimpiadoje – banglenčių sportą, laipiojimo sportą ir riedlenčių sportą. Programoje neliko softbolo, beisbolo ir karatė. 2019 m. birželio 24 d. TOK pritarė programos pakeitimams.
Istorija
Šuolaikines olimpines žaidynes įkvėpė nuo VIII a. pr. m. e. iki IV m. e. a. Graikijoje, Olimpijoje rengta antikinė Olimpiada. 1894 metais siekiant atkurti Olimpiados tradiciją, buvo įsteigtas Tarptautinis olimpinis komitetas ir 1896 metais buvo surengtos pirmosios šiuolaikinės olimpinės žaidynės Atėnuose, Graikijoje.
Antikinė Olimpiada buvo rengiama kas 4 metus, šiuolaikinė taip pat. Įprastai tarp vasaros ir žiemos olimpinių žaidynių būna 2 metų pertrauka. Vasaros olimpinės žaidynės buvo atšauktos tik kelis kartus dėl karų – 1916 m., 1940 m. ir 1944 metais. 2020 metų olimpinės žaidynės dėl koronaviruso pandemijos buvo nukeltos į 2021 metus.
Olimpinės žaidynės rengiamos skirtinguose pasaulio miestuose. Šalys turi pateikti paraiškas ir per 2 metus olimpinis komitetas priima sprendimą. Olimpinės žaidynės prasideda iškilminga atidarymo ceremonija, kurios metu rengiama ir visų dalyvaujančių sportininkų eitynėmis. Žaidynės trunka 16 dienų.
Artimiausios žiemos olimpinės žaidynės vyks 2026 metų vasario mėnesį Milane ir Kortina d'Ampece (Italija).
Londono ir Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių dalyvis, jau karjerą baigęs 2015 metų planetos čempionato prizininkas Ramūnas Navardauskas gyvena pakiliomis nuotaikomis – spalio 22 dieną su žmona Gabriele, taip pat žinoma dviratininke, susilaukė antrosios atžalos. Jiedu sūpuoja dukrelę Norą.
Po Paryžiaus olimpinių žaidynių Dominika Banevič neturėjo jokių atostogų – bet jų ir nepageidauja. „Toks mano gyvenimo būdas, nuo jo aš kažkaip nepavargstu“, – sako iš vienų varžybų į kitas toliau kone kas savaitę keliaujanti breiko šokėja. Be to, po metų pertraukos ji vėl ėmėsi mokyklos vadovėlių.
Nacionalinės sporto agentūros (NSA) direktorius Mindaugas Špokas teigia, kad Paryžiaus olimpinėse žaidynėse Lietuva viršijo išsikeltus lūkesčius. Anot jo, sėkmė Paryžiuje pirmiausia turi būti vertinama pagal iškovotus medalius, o ne pagal dalyvaujančių sportininkų skaičių.
Išbraukta iš rinktinės, pakeitusi sporto šaką, tada grįžusi ir nusiyrusi iki pat olimpinės pakylos. Viktorijos Senkutės likimo vingiai buvo plačiai išlinksniuoti Paryžiaus olimpinių žaidynių metu, tačiau vienas vardas vis tik liko šios istorijos paraštėse. Britas Ianas Shore’as teigia padėjęs tiesti...
Sekmadienį, rugsėjo 1-ąją Latvijos ledo ritulio rinktinė lemiamoje kovoje dėl vietos 2026-ųjų olimpinėse žaidynėse Rygos arenoje 5:2 (2:1, 3:0, 0:1) nugalėjo Prancūziją ir iškovojo kelialapį į Italijoje vyksiančias žiemos žaidynes.
Praėjus Paryžiaus olimpinėms žaidynėms, kurių atidarymo ceremonija sukėlė daugelio katalikų pyktį, socialinių tinklų vartotojai ėmė dalintis pranešimais apie tai, kad šventės menininką nutrenkė žaibas. Žinutę paviešinę žmonės tvirtino, esą tai yra „Dievo pirštas“. „Melo detektorius“ paaiškina, kaip ...
Po Paryžiaus olimpinių žaidynių aukso Novakas Džokovičius (ATP-2) pergalingai pradėjo paskutinį metuose „Didžiojo kirčio“ turnyrą Niujorke: pirmame „US Open“ rate 6:2, 6:2, 6:4 įveikė moldavą Radu Albotą (ATP-138).
Mykolas Alekna – apie bemiegę naktį prieš finalą ir linksmybes namuose: ryte reikėjo ieškoti medalio
Naujausioje „Nepatogūs klausimai“ laidoje – olimpinis vicečempionas, disko metikas Mykolas Alekna.
Ir strategas, ir Europai įspūdingai prisistačiusi 3x3 rinktinės taškų mašina dėkojo komandos „tėvukui“ (1)
Nors Lietuvos 3x3 rinktinė po Paryžiaus žaidynių turėjo tik vieną olimpinį prizininką ir du debiutantus, tai nemažino komandos tikslų ir ambicijų. Austrijoje vykusiame Europos čempionate Dainiaus Novicko auklėtiniai įspūdingą vasarą užbaigė bronziniu akordu.
Sekmadienį „Deimantinės“ lygos etape Lenkijoje Jakobas Ingebrigtsenas pagerino 3000 m bėgimo rungties rekordą.
Vitorijos „Baskonia“ kapitonas ir komandos senbuvis Tadas Sedekerskis bendravo su „Noticias de Alava“ portalo žurnalistu ir sulaukė klausimo apie šios vasaros patirtį Lietuvos rinktinės gretose.
Tomas Cruise’as nustebino savo dalyvavimu olimpinių žaidynių uždarymo ceremonijoje, tačiau dar labiau socialinių tinklų vartotojus suglumino ir diskusijas sukėlė aktoriaus gerbėjos bučinys, kurio pati žvaigždė toli gražu nesitikėjo.
JAV sprinteris Noah Lylesas šou elementais geba užburti didžiausius pasaulio stadionus, tačiau nedaugelis žino, jog auksą Paryžiuje prestižinėje rungtyje nuskynęs sprinteris už takelio ribų yra jautri ir kūrybinga asmenybė.
Atskleisiu jums asmeninę antipatiją, kuri greičiausiai bus palydėta aršiai ir net agresyviai. 9 atvejais iš 10 mano susidūrimai su sporto žurnalistais bei sporto komentatoriais baigdavosi priešiškomis nuotaikomis.
Išdavė kylančios lengvosios atletikos žvaigždės planus: dabar net džiaugiamės, kai atletai išvyksta iš Lietuvos (2)
Kaip Lietuvos lengvaatlečių pasirodymą Paryžiaus olimpinėse žaidynėse vertina šios sporto šakos federacijos (LLAF) generalinė sekretorė Nijolė Medvedeva.
LKF prezidento posto sieksiantis Mindaugas Balčiūnas: šis olimpinis ciklas – ženkliai pozityvesnis (4)
Rugsėjo 17 d. vyksiančios Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) ataskaitinės-rinkiminės konferencijos metu LKF prezidento posto sieks dabartinis federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas.
Nuo istorinio Lietuvos 3x3 krepšinio rinktinės žygio Paryžiaus olimpiadoje prabėgus daugiau nei savaitei, du iš keturių bronzininkų grįžta į klubinio trijulių krepšinio reikalus.
Iš viso šių metų olimpinėse žaidynėse buvo išdalinta 328 aukso medaliai. Jei kiekvienas jų būtų pagamintas iš gryno aukso, kaip kad buvo paskutinį kartą 1912 metais, tai organizatoriams atsieitų nemenką sumą pinigų, o jei tiksliau daugiau nei 10 milijonų eurų, o aukso tam reikėtų daugiau nei 135 kil...
Nespėjus ataušti emocijoms po Paryžiaus olimpinių žaidynių, į stadionus sugrįžta pajėgiausių Anglijos klubų kovos – penktadienį startuoja naujasis Anglijos „Premier“ lygos sezonas.