1941 m. birželio 14–ąją prasidėję sovietų vykdyti masiniai lietuvių tautos trėmimai ir kalinimai palietė daugiau nei 300 000 šalies gyventojų. Tačiau LiJOT nori priminti, kad už šių skaičių slypi ir skirtingos bei nepakartojamos žmonių istorijos. Todėl viso pasaulio lietuviai ir vėl kviečiami jungtis į jau tradicija tapusią akciją, kurios metu skaitomi tremtinių ir politinių kalinių vardai, pavardės bei likimai.

Pasak akcijos iniciatorių, šių metų skaitymai išskirtiniai, nes juose bus pagerbti ne tik tūkstančiai nuo sovietų represijų nukentėjusių tautiečių, bet ir įprasmintas karo Ukrainoje aukų atminimas.

„Praėjus jau kone 80 metų nuo masinių trėmimų iš Lietuvos pradžios, galime pastebėti, kad Rusijos metodai nepasikeitė. Valstybės pareigūnai vis dar įsako vykdyti amoralius ir antžmogiškus procesus. Būtina parodyti, kad nors valstybės pavadinimas ir pasikeitė, tačiau metodai – ne. Turime kaip niekada vieningai pasmerkti režimą ir su pagarba atsiminti likimus tų, kurie buvo priversti palikti savo Tėvynę“, – teigia LiJOT prezidentas Domantas Katelė.

Šiemet skaitymai ir vėl vyks ne tik virtualioje erdvėje, bet ir gyvai 14–oje Lietuvos miestų bei miestelių. Kasmet milžiniško visuomenės įsitraukimo sulaukianti atminties akcija startuos birželio 14 dieną, 13 val. ir vyks visą parą. Prie gyvų skaitymų prisijungti gali visi netoliese esantieji, o virtualiuose skaitymuose dalyvauti gali kiekvienas lietuvis, nesvarbu kurioje pasaulio vietoje bebūtų.

Norintys įsitraukti į skaitymus tai gali padaryti registruodamiesi interneto svetainėje www.birzelio14.lt.

Prieš tai, nuo 11.59 val., pagerbti karo Ukrainoje aukas ir tautiečius, nukentėjusius nuo tremties ir kalinimų, Lietuvos gyventojai bus kviečiami visuotine tylos minute. Tapti iniciatyvos dalimi ir kad ir kur bebūtų kartu su šeima, bičiuliais, draugais ar kolegomis prisidėti prie vieningiausios tylos gali kiekvienas registruodamasis interneto svetainėje www.tylosminute.lt.

Pasak iniciatyvos „Ištark, išgirsk, išsaugok“ sumanytojų, šiais metais atminties akcija ragina susivienyti ir drauge kurti žydinčią Lietuvą, nes bendrystė šiandien kaip niekada svarbi. Kiekvienas skaitymų dalyvis gali ne tik prisiminti lietuvių tautos drąsą, simboliškai į žydinčią tėvynę sugrąžinti tūkstančius iš tremties taip ir negrįžusių lietuvių, bet ir prisidėti prie istorijos išsaugojimo bei pilietiškumo sklaidos.

„Dabar jau nesvarbu, kad žiaurūs praeities įvykiai, nuo kurių nukentėjo tūkstančiai nekaltų lietuvių, galbūt neliečia mūsų pačių tiesiogiai. Už tai galime tik jaustis dėkingi. Tačiau tokie įvykiai pažymi kiekvieną, nes istorija, kurią taip saugome, kasdien žydi prisiminimuose, kiekvieno Lietuvos piliečio akyse ir netgi gatvėse, kuriomis žengiame šiandien.

Tad būkime tie lietuviai, kuriuose ir dėl kurių istorija yra gyva. Tegul birželio 14–ąją – Gedulo ir vilties dieną – mūsų lūpomis atgyja atmintis, o akyse niekada nenustoja žydėti ryžtas“, – sako projekto vadovė Vanesa Ražinskytė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)