Svarbu aklai nepasikliauti
Grybų ekspertai sako, kad išmaniosios programėlės padeda tiems, kurie nėra tikri, kokius grybus surado arba apskritai pirmą kartą įžengė į mišką. Pasak jų, grybų sekimas telefonu tampa savotiška pramoga.
„Mums padeda šiek tiek tie telefonai: mes galime čia pat, vietoje, jeigu yra interneto ryšys, rasti informacijos, jeigu jis valgomas, pasiskaityti kaip tą grybą paruošti ir taip toliau. Tas – tikrai palengvina mums ir nereikia tų knygų su savimi neštis“, – teigė „Grybų pasaulio“ ekspertė Aurelija Plūkė.
Tačiau, negalime pamiršti, jog labai svarbu aklai nepasikliauti grybų aprašymais internete, nes kai kurie grybai yra panašūs, o tai gali suklaidinti net ir pačia programėlę.
„Vien nufotografavus, ypač, kai kokybiškai nenufotografuojame ar negalime nufotografuoti iš visų pusių, gali būti labai sunku vien tik su programėle, iš nuotraukos identifikuoti. Plius, dažnai svarbu ir tai, kur tas grybas auga“, – aiškino A. Plūkė.
Anot specialistės, itin pavojinga pasikliauti ir komentatorių patarimais – pastebima, kad daugėja interneto ekspertų komentarų, kur žmonės vieni kitiems pataria, ar grybas valgomas, ar ne.
„Kai supranti, koks čia grybas ir matai komentarus, tai matai, kad ten bet ko prirašyta ir, jeigu žmogus vadovaujasi tais komentarais, tai gali tikrai prisivalgyti ir nuodingų grybų“, – teigė ji.
Įvardijo svarbiausias taisykles
Ekspertai sako, kad renkant grybus, su programėle ar be jos, svarbiausia vadovautis viena taisykle.
„Nežinome grybų – nerenkame, nebent pažintiniais tikslais, kad kažkam išmanančiam parodyti. Apsistojame tik prie tų grybų, kuriuos pažįstame“, – teigė VDU žemės ūkio akademijos miškų ir ekologijos fakulteto lektorė Nijolė Maršalkienė.
Svarbu žinoti ne tik kokius grybus valgyti, bet ir su kuo jų negalima valgyti. Grybams sureagavus su kitu maistu, gali kilti problemų. Specialistė pabrėžė, kad grybų negalima vartoti ir su alkoholiniais gėrimais.
„Reikėtų nevartoti su alkoholiu, nes gali pasijausti tikrai blogai, pajausti apsinuodijimo simptomus“, – teigė ji.
N. Maršalkienė taip pat išskyrė svarbią informaciją apie baravyką paąžuolį.
„Jis gali sukelti tokius nepageidaujamus pojūčius išgėrus stiprios kavos ar net stiprios arbatos“, – teigė ji.
Prasideda grybų pikas
Pasak N. Maršalkienės, dabar prasideda pats grybų pikas, ypač, gausiai lyjant.
„Dabar buvo dvi lietingos dienos, šiltas oras ir tikrai grybai pradėjo dygti, ir jau jų yra. Būtent tų baravykinių grybų, kurių mes laukiame ir, aišku, voveraičių“, – teigė ji.
Žmonės sako, kad laukia, kada prasidės grybų sezonas, nes iki šiol dėl sausros miškai buvo sausi. Visgi, dauguma sako, kad rinkami grybus pasitiki savo jėgomis ir žiniomis arba pasiklausia draugų.
„Nesu žinovas, bet pažįstu. Dažniausiai raudonikiai, baravykai, rudmėses“, – apie savo žinias dalijosi vyras.
Jam pritarė ir kitas pašnekovas.
„Man viskas aišku, aš renku tik tradicinius grybus: raudonviršius, baravykus“, – teigė jis.
Grybų kainos turgavietėse
Tie, kas grybauti nenori, bet grybus mėgsta, jau dairosi jų turgavietėse. Kaip teigiama LNK žiniose, nuo prekystalių grybai nušluojami vos padedami, tačiau kainos – įspūdingos: už kelius baravykus teks pakloti net 12 eurų, voveraitės šiemet – dviem eurais brangesnės.
„Litras voveraičių 4 eurai, o kilogramas – 10“, – teigė prekybininkė Elytė Kuktienė.
Tiesa, anot moters, net ir didelėmis kainomis žmonės grybus perka. Jai pritarė ir kita prekybininkė.
„Grybų tik turėk. Turėčiau, tai čia eilutė pas mane būtų. Reikia, žinokite, vietas žinoti. Baravykų nelabai rasi pas mane, reikia žinoti“, – pasakojo Kristina Naturjevienė.
Aktyviausias grybų sezonas būna po Žolinių, tačiau, pasak specialistų, jeigu ir toliau taip lis – visi miškai bus nusėti kepurėtaisiais.
Visą reportažą galite rasti LNK portale: