Kapų plėšikai
Pirmoji istorija – iš vėlyvojo pokario. Tik ką pasibaigęs partizaninis karas, valstiečiai suvaryti į kolūkius, visuotinis nepriteklius, bet nė vienam skurstančiam nekyla mintis padaryti siaubingą nuodėmę – eiti plėšti kapų. Tačiau ne visi žmonės vienodai dori – atsiranda tokių, kurie peržengia šią ribą.
Vieną 1953 metų popietę keliuose patruliavę milicininkai patikrinimui sustabdė pro šalį važiavusį automobilį „Pobeda“. Viskas būtų pasibaigę eiliniu dokumentų patikrinimu, bet „Pobedos“ ekipažas – keli apyjauniai latviai sukėlė milicininkams įtarimų. Paprašius atidaryti automobilio bagažinę, milicininkų įtarimai dar labiau sustiprėjo – kam po Lietuvą keliaujantiems kaimyninės Latvijos gyventojams reikalinga bagažinėje vežiotis net keletą kastuvų? Vyrų pasiaiškinimai pasirodė neaiškūs ir milicininkai nusprendė geriau patyrinėti patį automobilį – ar nevežama kažkas draudžiamo?
Pirmasis kilęs įtarimas – kad bagažinėje rasti kastuvai buvo naudojami iškasinėjant žemėje po karo likusius sprogmenis – šių Lietuvos teritorijoje buvo likę net ir šešto dešimtmečio viduryje. Ši versija greitai buvo pamiršta kai beapžiūrinėdami „Pobedą“ milicininkai aptiko slėptuvę, o joje – gausybę auksinių ir sidabrinių monetų, papuošalų, dolerių ir netgi auksinių dantų karūnėlių...
Paaiškėjo, jog sulaikyti kapų plėšikai išniekino jau ne vieną žydų kapavietę – apieškos metu buvo rastas Lietuvos žemėlapis – kad būtų lengviau galima surasti naujas ir naujas nužudytųjų užkasimo vietas, jas kasinėti ir pasisavinti mirusiesiems priklausančias šio pasaulio vertybes. Paprasti kaimo žmonės net negalėjo pagalvoti apie tokią piktadarybę – apiplėšti kapus, pasisavinti turtus, išlupti auksinius dantis – tokie planai eiliniam piliečiui būtų kėlę tikrą siaubą. Maža to, už tokį nusikaltimą buvo galima sulaukti rimtos bausmės. Istoriko Arvydo Anušausko teigimu, tai buvo laikai, kada už nedidelį kiekį grūdų ar sušalusių bulvių, surinktų kolūkio laukuose, žmogus galėjo atsidurti lageryje.
Teismas nusprendė ne tik tai, kaip pasielgti su kapus išniekinusiais nusikaltėliais, bet ir ką daryti su jų iškastu turtu. Kelios dešimtys auksinių dantų karūnėlių, keli šimtai JAV dolerių, šiek tiek auksinių ir sidabrinių monetų – visas šis turtas buvo perduotas valstybės iždui.