Šį penktadienį jau trečiąkart Lietuvoje rengiant Kanapių kultūros dienos renginį, P. Tamošauskas pažymi, kad kanapių legalizavimo tema mūsų šalyje vis dar yra kontroversiška. Jo nuomone, taip yra todėl, kad tiek legalizavimo šalininkų, tiek priešininkų pozicijos yra radikalios – trūksta kompromisinio varianto.
Pasak Kauno klinikų gydytojo toksikologo Jono Šurkaus, kanapės labai retu atveju sukelia apsinuodijimą, tačiau yra kitų pasekmių.
„Kaip toksikologas galiu pasakyti, kad kanapės nesukelia apsinuodijimo, tai būtų labai retas atvejis. Tai labiau socialinė, psichologinė, psichiatrinė problema, tačiau bet kokiu atveju svaiginimasis yra blogai. <...> Jei šnekėtume apie blogąjį kanapių vartojimą, kuris šiuo metu yra kriminalizuotas, tai žmonės, kurie nuolat vartoja kanapes, pasižymi menkesniu socialiniu aktyvumu, yra labiau apatiški“, – sako medikas.
J. Šurkus pažymi, kad įvairūs opioidai (vaistų pavidalu, gydant ligas) yra vartojami legaliai, kontroliuojant jų įsigijimą, tad jis neprieštarautų, jei taip būtų elgiamasi ir su kanabinoidais.
„Morfijus, fentanilis, karfentanilis ir amfetaminai yra vartojami vaikų su dėmesio sutrikimais. Taigi nemaža dalis narkotinių medžiagų pagal indikacijas, paskyrus gydytojui, yra vartojami, tik tiek, kad niekas neaugina amfetamino ar opijaus patys, tai yra normali produkcija su geros praktikos sertifikatais, kur labai aiškūs kiekiai, ir bet kokiu atveju žinomos tikslios indikacijos. Aš ne prieš, jeigu kanabinoidai bus lygiai taip pat vartojami“, – sako gydytojas toksikologas.
Prie Seimo susirinko 300 kanapių entuziastų
Penktadienį Nepriklausomybės aikštėje, prie Seimo, į Kanapių kultūros dieną susirinko keli šimtai kanapių šalininkų. Išreikšti nepritarimo marihuanos legalizavimui atėjo grupė buvusių narkomanų, persirengusių giltinėmis, jų lyderį sulaikė policija.
Tradicinį renginį prie Seimo surengusi Žaliojo žiedo draugija teigia norinti „šviesti visuomenę ir skatinti diskusiją apie kanapių padėtį Lietuvoje ir užsienyje, pažindinti žmones su plačiomis kanapės augalo panaudojimo galimybėmis“.
Renginio pradžioje aikštėje buvo apie tris šimtus dalyvių, bet žmonės toliau renkasi ir minia didėja. Renginyje dalyvauja sostinės miesto meras Remigijus Šimašius, Seimo nariai liberalai Aušrinė Armonaitė, Simonas Gentvilas, Gintaras Vaičekauskas, konservatorius Mindaugas Majauskas.
Į renginį atėjo ne tik kanapių šalininkai, bet ir priešininkai. Apie trys dešimtys buvusių narkomanų iš reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“, vaizduodami giltines apsisiautę juodus apsiaustais su dalgiais rankose, teigė esantys prieš kanapių legalizavimą.
Anot jų, legalizuoti marihuanos negalima, nes ir jie patys pradėjo būtent nuo lengvųjų narkotikų vartojimo. Jie rankose laiko plakatus „Narkotikai – tai giltinė“, „Žmogus nesutvertas vartoti narkotikų“, „Tai gali būti tavo vaikas“.
„Mano pirmas narkotikas buvo „žolė“. Po to pradėjau vartoti amfetaminus, „ratus“, po kelerių metų – heroiną ir galų gale pradėjau tokius vaistus vartoti, kurie pakenkė smegenų daliai, kuri atsakinga už vaikščiojimą, ir aš dabar turiu invalidumą. O viskas prasidėjo nuo paprasčiausios „nekaltos“ suktinės, visam gyvenimui likau invalidas“, – BNS sakė prieš kanapių legalizavimą pasisakantis Evaldas.
Kadangi dalis „giltinių“ buvo su kaukėmis, policijos pareigūnai vieną jų nusivedė į automobilį.
Pagal Susirinkimų įstatymą, draudžiama protestuoti dėvint kaukes. Policijai įspėjus, protestuotojai kaukes nusiėmė.
Policijos atstovas spaudai Ramūnas Matonis BNS sakė, kad protesto oponentai susirinko nesuderinę to su savivaldybe, jų organizatorius buvo sulaikytas.
„Jis yra sulaikytas, pristatytas į policijos komisariatą. Kitą savaitę bus sprendžiama, kokią atsakomybę jam pritaikyti“, – teigė R. Matonis.
Pasak R. Matonio, daugiau sulaikytųjų renginyje nebuvo.
Jo teigimu, šiuo metu prie Seimo budi daugiau policijos pareigūnų viešajai tvarkai užtikrinti
Žaliojo žiedo draugija teigia norinti propaguoti Lietuvoje kanapes. Ji trečią kartą rengia mitingą prie Seimo.
„Renginiu bandome atkreipti visuomenės dėmesį, kad šita tema būtų labiau diskutuojama, kad žmonės pradėtų šviestis, kodėl kanapės yra draudžiamos ir kodėl neturėtų būti draudžiamos“, – BNS sakė už kanapių legalizavimą rekreaciniais tikslais pasisakantis Andrius Šironas.
Netoli Vilniaus ūkį turintis jaunas vyras šiuo metu augina pluoštines kanapes.
Renginyje dalyvavęs sostinės meras liberalas R. Šimašius tvirtino į renginį atėjęs visų pirma dėl to, kad remia žodžio laisvę, taip pat dabartinę visiško kanapių draudimo politiką teigė esant neadekvačia.
„Aš prisimenu istoriją prieš dvejus metus, kai prokuratūra apskritai bandė kvestionuoti galimybę laisvai susirinkti ir diskutuoti apie įstatymų pakeitimus. Man labai svarbu, kad laisvame mieste žmonės turi žodžio laisvę“, – BNS sakė meras.
„Kitas dalykas – mūsų politika dėl lengvų narkotikų, marihuanos yra kvaila, nes kanapės turi medžiagų, kurios galėtų būti ir naudingos, gydymui, o žmonėms, kurie naudoja rekreaciniais tikslais, galbūt neapgalvoję, bausmės neadekvačios“, – teigė meras.
R. Šimašius pasisako už kanapių legalizavimą medicininiais tikslais, o dėl marihuanos rekreaciniam naudojimui siūlo pradėti diskusiją.
„Bent medicininiais tikslais reikia tikrai legalizuoti, o rekreaciniais tikslais reikia diskutuoti, žiūrėti, kaip ir kiek tai daryti. Akivaizdu, kad tai durys, kurios kažkiek turi būti atidarytos, bet kiek ir kaip, yra rimtesnė diskusija, nei vienu sakinių būtų galia pasakyti“, – sakė liberalas.
Marihuana laikoma psichotropine medžiaga, ji turi veikliosios medžiagos – tetrahidrokanabinolio. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nurodo, kad kanapės yra labiausiai paplitusi nelegaliai parduodama narkotinė medžiaga pasaulyje.
Anot PSO, ilgalaikis kanapių vartojimas sukelia priklausomybę, kenkia kognityviniams gebėjimams, atminčiai ir informacijos įsisavinimui, sukelia plaučių ligas, gali pasunkinti šizofrenijos simptomus.