Mūšių ir nuostolių dinamika

Ukrainos pajėgos tęsė sėkmingas atakas prieš agresoriaus degalų gamyklas giliame užnugaryje. Praėjusią savaitę pasiektas smūgio rekordas – ukrainiečių dronai sėkmingai atakavo Rusijos degalų gamyklą Salavate (Baškirija), t.y., 1300 km nuo kontaktinės linijos.

Taip pat Ukrainos pajėgos surengė sėkmingus smūgius prieš agresoriaus karinius objektus okupuotose teritorijose (Luhanske, Rovenkuose, Mariupolyje, Škadovske).

Agresorius suintensyvino smūgius Ukrainos užnugaryje. Kaip ir spėta, to priežastis – siekis atšvęsti „pergalės dieną“. Būtent gegužės 8 d. okupantai intensyviausiai apšaudė Ukrainos teritoriją. Bendri rusų raketų nuostoliai gerokai išaugo (4 ir 47), taip pat ženkliai išaugo ir dronų netektys (129 ir 274). Šie nuostoliai gerokai viršijo agresoriaus vidutinius savaitės nuostolius šiose grafose balandžio mėnesį (raketos – 19, dronai – 194).

Kiti agresoriaus nuostoliai

Rusų gyvosios jėgos nuostoliai išliko panašūs (8110 ir 8030). Vertinant savaitės dinamiką, šie nuostoliai kiek bangavo, tačiau išliko aukšti arba labai aukšti. Jie vėl gerokai viršijo balandžio mėnesio vidutinį savaitės vidurkį (5990 ir 8030).

Agresoriaus šarvuotos technikos netektys išliko panašios (281 ir 275), jų savaitės dinamika iš esmės atitiko gyvosios jėgos nuostolių savaitės dinamiką. Beje, šarvuotos technikos nuostoliai kaip ir praėjusią savaitę viršijo balandžio mėnesio savaitės nuostolių vidurkį (250 ir 275).

Rusų gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos nuostolių santykis išliko panašus į tą, kuris buvo praėjusią savaitę (28,8:1 ir 29,2:1).

Artilerijos nuostoliai ir toliau auga (227 ir 269), atitinkamai tai atsispindėjo vienos dienos nuostolių vidurkyje (32,4 ir 38,4). Nuostolių savaitės dinamika buvo panaši, kaip ir gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos netekčių kasdieninė dinamika. Lyginant su balandžio mėnesiu, artilerijos sistemų vidutinės savaitės netektys išaugo (231 ir 269).

Karas Ukrainoje

Logistinio transporto srityje agresoriaus netektys išaugo (309 ir 401), atitinkamai išaugo ir vienos dienos nuostolių vidurkis (44,1 ir 57,2). Šie agresoriaus nuostoliai viršijo balandžio mėnesio savaitės vidurkį (337 ir 401).

Okupantų oro gynybos sistemų netektys sumenko dvigubai (14 ir 7), atitinkamai sumažėjo ir vienos dienos nuostolių vidurkis (2 ir 1). Rusų nuostoliai šioje grafoje tapo mažesni nei balandžio mėn. savaitės vidurkis (8,25 ir 7).

Jau antra savaitė ukrainiečiai sugeba numušti bent po vieną rusų orlaivį. Ir šį kartą Donecko kryptyje numuštas KAB mėtymo darbinis arkliukas – Su25.

Šie agresoriaus nuostolių dinamikos skaičiavimai paremti Ukrainos Generalinio štabo duomenimis.

Situacijos vertinimas

Nors Rusija suintensyvino smūgius prieš Ukrainos karinę ir civilinę infrastruktūrą, o Ukrainos gynėjams oro gynybos sistemų ir šaudmenų vis dar labai trūksta, jie sugebėjo numušti didžiąją dalį raketų ir dronų.

Taip pat, panašu, net ir V. Putino „inauguracija“ ir „pergalės diena“ nebuvo pakankama proga rusams surengti bent keletą galingų kombinuotų smūgių. Galima daryti prielaidą, kad rusai net ir tokiomis progomis taupo raketas bei dronus.

Išplėtę savo arsenalus vakarietiškomis raketomis, ukrainiečiai vis intensyviau atakuoja agresoriaus karinius objektus okupuotose teritorijose, kas gali tapti svarbiu faktoriumi stabilizuojant situaciją fronte.

Operacija Charkivo kryptyje smarkiai neišaugino agresoriaus nuostolių bei reikšmingai nepakeitė rusų gyvosios jėgos ir šarvuotos technikos netekčių santykio. Tai parodo, kad agresoriaus veiksmai šiame ruože yra riboti ir skirti atitraukti Ukrainos pajėgas iš kitų operacijos rajonų (Kupjanskas – Lymanas), o ne vykdyti Charkivo miesto puolimą.

Ukrainos pajėgų situacija kontaktinėje linijoje išliko sudėtinga.

Karas Ukrainoje

Agresorius pradėjo riboto masto puolimo operaciją Charkivo kryptyje ir sugebėjo pasiekti laimėjimų ruože Lypciai – Vovčanskas. Ukrainos vienetai reagavo į situaciją ir sugebėjo sustabdyti okupantų puolimą, tačiau dar anksti teigti, jog padėtis stabilizuota. Esminis klausimas – ar Ukrainos pajėgų reakcija yra planuota, ar stabilizuojant situaciją šiame ruože naudojamos pajėgos, skirtos Kupjansko sektoriui. Tai ir būtų agresoriaus operacijų sėkmės ar nesėkmės indikatorius.

Kupjansko – Lymano sektoriuose rusams ir toliau nepavyksta pasistūmėti, tačiau labai tikėtina, kad, turint omenyje operaciją Charkivo kryptyje, okupantų puolimas Kupjansko – Lymano sektoriuose link Oskilo upės tik intensyvės.

Pokrovsko – Vuhledaro sektoriuje ukrainiečiams pavyksta gesinti gaisrus Šiauriniame flange, tačiau sparčiai komplikavosi situacija Centre ir Pietiniame flange. Agresorius pasigerino savo situaciją linijoje Jasnobrodivkoje – Netailovėje – Nevelskėje – Krasnohorivkoje, vysto taktinę sėkmę, ir taip kuria sau sąlygas ateities operacijoms Kurahovės link.

Prie Časiv Jaro situacija išliko stabiliai įtempta. Agresorius atnaujino operacijas šiauriniame flange, savaitės pabaigoje rusams pavyko pasigerinti savo padėtį prie Ivanivskės, tačiau kol kas nematyti okupantų šviežių rezervo vienetų. Iš esmės situacija liko be pakitimų.

Geopolitinis kontekstas

JAV Kongresas priėmė sprendimus perduoti įšaldytą su Kremliumi siejamą turtą Ukrainai. Panašų susitarimą šią savaitę padarė ir Europos Sąjungos lyderiai. Vien G7 šalyse yra įšaldyta apie 300 mlrd. JAV dolerių rusiško turto, o tai būtų didelė, gal net lemiama pagalba perkant ukrainiečiams ginkluotę, šaudmenis ir kitą įrangą.

Ukrainos karinių oro pajėgų atstovas spaudai pranešė, kad pirmieji F-16 naikintuvai Ukrainą pasieks birželio – liepos mėnesiais. Galimai tai bus danų orlaiviai. Labai tikėtina, kad jie pirma prisistatys mūšyje, o tik po to bus oficialiai paskelbta apie jų kovinį krikštą Ukrainoje.

Vakarai tęsia karinę paramą Ukrainai:

  • JAV Ukrainai suteikia dar vieną 400 mln. JAV dolerių vertės paramos paketą, kurį sudaro HIMARS, „Patriot“ ir NASAMS raketos, artilerijos ir tankų sviediniai, įvairi šarvuota technika bei kitokia mūšio lauke reikalinga parama. JAV Valstybės departamento teigimu, daugiau tokių paramos paketų bus suformuota per artimiausias savaites.

  • Pirmi 180 tūkst. artilerijos sviedinių, pagal Čekijos vadovaujamą artilerijos amunicijos iniciatyvą Ukrainą pasieks jau birželį. Šioje iniciatyvoje 800 tūkst. sviedinių atkeliaus ne iš Europos valstybių. Taigi, su jau dabar kai kurių Europos šalių parodyta iniciatyva prisidėti finansiškai arba pačia amunicija, į Ukrainą galimai iš viso bus nusiųsta apie 50 proc. daugiau sviedinių, nei buvo žadėta iniciatyvos pradžioje.

  • Ispanijos pažadėtos „Patriot“ sistemos jau oficialiai pasiekė Ukrainą. Dabar Ukrainoje kalbama, kad idealiausiu atveju Ukrainai reikėtų apie 25 Patriot sistemų, kad pilnai padengtų oro erdvę, tačiau dabar stengiamasi kuo skubiau gauti mažiausiai 7 sistemas bei raketų joms.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją