„D. Trumpas laimėjo šituos rinkimus, laimėjo įtikinamai. <...> Klausimo čia tikrai nebėra. Neturėkime jokių iliuzijų, D. Trumpas tikrai laimėjo šiuos rinkimus“, – tikino komunikacijos ekspertas M. Katkus. Jis teigė, jog bent dabar panašu, kad D. Trumpas laimės triuškinančiu rezultatu.
Toliau kalbėdamas apie JAV prezidento rinkimus, M. Katkus išskyrė pagrindinę ir lemiamą priežastį JAV prezidento rinkimuose – šalies ekonomiką.
„Pirmas dalykas yra ekonominiai samprotavimai ir nepopuliarūs demokratų kandidato sprendimai paskandino K. Harris kandidatūrą, tai visiškai akivaizdu. Ji pradžioje buvo matoma kaip nauja kandidatė ir visiškai akivaizdu, visos porinkiminės apklausos parodė, kad ekonomika yra pagrindinis klausimas, kam dabar jau turime duomenis.
Infliacija stipriai padidėjusi Amerikoje stipriai papiktino rinkėjus. Atlyginimai nekilo taip greitai kaip infliacija. Apskritai amerikiečiai nėra įpratusi gyventi infliacijos sąlygomis. Ir ekonomika nulėmė šiuos rinkimus“, – įžvalgomis dalijosi komunikacijos ekspertas M. Katkus.
Jis dar pridūrė, jog D. Trumpo biografija, jo išsišokimai D. Trumpo nepaskandino tiek, kiek tikėjosi demokratai.
„Demokratai tikėjosi, kad dalis baltųjų moterų ateis balsuoti už K. Harris priemiesčiuose, ir ten ji laimės didžiule persvara. Bet taip neįvyko. Ji rinko maždaug tiek pat, arba mažiau balsų nei Joe Bidenas.
O D. Trumpas sugebėjo patraukti naujų rinkėjų, juodaodžių jam patraukti nepavyko. Bet jam pavyko patraukti didelę dalį lotynų kilmės amerikiečių“, – specialioje „Delfi“ laidoje sakė M. Katkus.
Jis teigė, jog K. Harris pavyko sušvelninti J. Bideno problemas, bet nesugebėjo pakeisti rinkimų.
„Tos problemos, kurias turėjo J. Bidenas, jos pasiliko pas K. Harris, tik šiek tiek mažesne persvara. Jeigu čia būtų J. Bidenas, mes turbūt būtume matę tuos skaičius daug raudonesnius“, – kalbėjo jis.
O D. Trumpas, anot M. Katkaus, prezidento rinkimus laimėjo nepaisant savo išsišokimų.
Kartu komunikacijos ekspertas M. Katkus teigė, jog per du mėnesius pasiruošti didžiausios pasaulio valstybės prezidentavimui sudėtinga. Būtent tiek laiko pasiruošti turėjo K. Harris.
„Ji kartas nuo karto vis dar atrodė kaip J. Bideno viceprezidentė, o ne savarankiškas politikos lyderis“, – kalbėjo jis.
Neramumų galimybės neatmeta
Komunikacijos ekspertas M. Katkus teigė, jog galimų neramumų tikimybė JAV buvo žymiai didesnė jeigu mažu skirtumu pergalę švęstų demokratų atstovė K. Harris.
„Tikrai būtų buvę daugiau šansų į neramumus. Bet problema turbūt yra tame, kad pasikėsino du kartus į D. Trumpą. Noriu pasakyti, kad pakraščiuose abiejų politinių judėjimų gali būti įvairių žmonių, visokiausių minčių.
Panašu, kad su Rusijos elektroninio pašto adresais susiję žmonės bandė kelti neramumus rinkimų apygardose, įspėjo apie padėtas bombas. Bet manau, kad demokratai turi mažesnį ginkluoto judėjimo potencialą nei respublikonai. Bet faktas tas, kad neramumų ir nusivylimo tikrai gali būti daug.
Labai daug kas priklausys nuo to, ką D. Trumpas kalbės artimiausiu metu, kai jau vis labiau aiškės, kas darosi. Manau, kad K. Harris, būdama valstybininkė, J. Bidenas turbūt šiek tiek nusiramins ir turės tas tonas tapti taikesnis, keisis ir paties D. Trumpo retorika“, – prognozavo M. Katkus.
Kartu jis dalijosi įžvalgomis, jog įtampos šalyje gali tęstis ir po rinkimų tikrai yra visiškai reali.
„Manau, kad gali būti visko. Nes ta neapykanta ir pralaimėjimo kartėlis vienoje ar kitoje pusėje išliks labai ilgai. Žmonės negalės patikėti, kad taip atsitiko, jie bus pikti ant kitų dalykų. Užtenka vieno rimtesnio įvykio, didesnio politinio įvykio ar pasakymo, niekas nežino, kuo čia gali pasibaigti, kai šalis yra tiek stipriai susiskaldžiusi“, – pabrėžė M. Katkus.
„Vargu, ar buvo galima padaryti geriau“
Vertindamas visą rinkimų kampaniją, komunikacijos ekspertas M. Katkus teigė, jog reikia pripažinti, kad K. Harris per tris mėnesius padarė kone tobulą rinkimų kampaniją.
„Vargu, ar buvo galima padaryti geriau, esant jos išeitinėse pozicijose. <...> Nebuvo ji labai populiari, kai buvo viceprezidentė. Kita vertus, viceprezidentai nebūna populiarūs. Taip pat ji yra žmogus, kalbantis specifiškai, turi tam tikrą patirtį, yra iš mėlynos valstijos. Daug dalykų jau yra įgimta.
Ką ji padarė, tai darė tikrai gana sėkmingai. Jos kampanijos statymas buvo ant to, kad ji bus „normali“, kai D. Trumpas yra „nenormalus“. Tai buvo akivaizdus statymas, turbūt nelabai kitaip ir buvo galima. Nes tyrimai rodo, kad D. Trumpas žmonėms nelabai patinka. Aš manau, kad D. Trumpas laimėjo ne dėl savo triukų, bet nepaisant jų“, – įžvalgomis specialioje „Delfi“ laidoje dalijosi komunikacijos ekspertas M. Katkus.
Jis teigė, jog šiuose rinkimuose JAV rinkėjai „nenorėjo normalumo“.
„O norėjo kažko, kas pakeistų situaciją labai stipriai. Demokratų strategai visą laiką dar nuo J. Bideno laiko, labai aiškiai matė, kad jis būtų rinkimus pralaimėjęs labai dideliu skirtumu šiuos rinkimus, dalis demokratų net nebuvo atėję balsuoti. <...> „, – tvirtino M. Katkus.
Katkus: tai istorinė Trumpo pergalė, to JAV dar nebuvo
M. Katkus specialioje „Delfi“ laidoje pabrėžė, jog D. Trumpo pergalė yra istorinė.
„D. Trumpas sugebėjo atsilošti, iškovoti istorinę pergalę. Nėra tokio precedento buvę, kad žmogus galėtų sugrįžti po pralaimėjimo prezidento rinkimuose JAV“, – pabrėžė jis.
Kartu jis kėlė klausimą, ar K. Harris iš viso galėjo laimėti JAV prezidento rinkimus, kampaniją pradėjusi likus vos keliems mėnesiams iki rinkimų.
„Tam trijų mėnesių neužtenka, ji važiavo su tuo, ką galėjo padaryti. Padarė tai, ką galėjo padaryti, padarė neblogai. Taip apsaugojo demokratus nuo rimtesnių problemų, kurios būtų juos ištikusios, jeigu į rinkimus būtų ėjęs J. Bidenas“, – tvirtino komunikacijos ekspertas M. Katkus.