„Mandatas yra nepritarti jokioms derogacijoms. Jei jos liks tekste, tai Lietuva negalės pritarti. Bent jau tokia yra pozicija, o Lietuvai EVT, kaip žinia, atstovauja ekscelencija prezidentas“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė Vyriausybės vadovė.
Seimo komitetai ragina nepritarti sankcijų Baltarusijai švelninimui
Bendrame trečiadienį vykusiame Seimo Europos reikalų ir Užsienio reikalų komitetų posėdyje, svarstant Lietuvos pozicijas prieš vykstant į Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikimą, nutarta griežtai nepritarti jokiems kompromisams, kurie švelnintų anksčiau Baltarusijai įvestas sankcijas ir paliktų galimybę taikyti išlygas Baltarusijos trąšų verslo oligarchams ar įmonėms, skelbiama Seimo pranešime žiniasklaidai.
„EVT susitikime raginame nepritarti naujam sankcijų Baltarusijai paketui tol, kol į jį bus įtraukta išlyga sankcionuojamiems asmenims ir įmonėms, susijusioms su baltarusiškų trąšų prekyba“, – pažymėjo Europos reikalų komiteto pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Komitetai priimtu bendru pareiškimu, kuris yra išplatintas Europos Sąjungos (ES) valstybių narių parlamentams, Europos Tarybai, Europos Parlamento Pirmininkei, pakvietė remti Lietuvos poziciją ir nepritarti naujam sankcijų Baltarusijai paketui tol, kol į jį bus įtraukta išlyga sankcionuojamiems asmenims ir įmonėms, susijusioms su pasaulio žemės ūkio ir maisto produktų, įskaitant trąšas, prekyba.
Pareiškime pažymima, kad, įvedus išlygą, būtų reikšmingai sušvelnintos už žmogaus teisių pažeidimus Baltarusijos režimui įvestos ES sankcijos, atkurtas pagrindinis Baltarusijos režimo pajamų šaltinis ir sukeltas didelis spaudimas Lietuvos valstybei, kuri dėl nacionalinio saugumo interesų negali leisti vykdyti baltarusiškų trąšų tranzito į trečiąsias šalis per savo suverenią teritoriją.
Pridedama, kad Europos reikalų komiteto pirmininkė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė pabrėžė, kad EVT posėdžio metu būtina akcentuoti nesutikimą kompromisui, paliekančiam galimybę taikyti išlygas Baltarusijos trąšų oligarchams, net ir siūlant įdėti nacionalinio saugumo išimtį.
„Kai Tarptautinis Baudžiamasis Teismas 2023 m. kovo 17 d. išdavė tarptautinį Vladimiro Putino arešto orderį, tikrai absurdiška demokratinėms valstybėms kalbėti apie ES sankcijų švelninimo karo nusikaltėlio ir jo bendrininko Lukašenkos režimams. Todėl dabar yra svarbu inicijuoti derybas dėl visų ES sankcijų Rusijai ir Baltarusijai išimčių ar išlygų atšaukimo“, – akcentavo Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Giedrius Surplys.