"Aš galiu tiktai tiek pasakyti - čia mano asmeninė nuomonė - kad Sirijos žmonės patys turi išspręsti tą klausimą, patys išspręsti tą problemą. Mano manymu, jokios trečios jėgos nepadės", - pirmadienį Krašto apsaugos ministerijoje žurnalistams sakė A.Smilga.
Vykdydamas misiją A.Smilga tarnavo Homso mieste. Karininkas sakė, jog per du tarnybos Sirijoje mėnesius dukart vyko į trijų dienų patrulius, taip padėjo vykdyti užduotis už žmogaus teisių apsaugą atsakingam Jungtinių Tautų personalui.
Paklaustas, ar bendraujant su Sirijos gyventojais pastarieji išsakė savo palankumą kuriai nors iš konflikto pusių, A.Smilga teigė negalintis pasakyti, kurioje pusėje yra dauguma.
"Galiu pasakyti tiek, kad žmonės nepriklausomai nuo to, kas apšaudo ar neapšaudo, turi savo prioritetus. T.y. vieniems patinka prezidentas Basharas al Assadas, kiti turi viziją, kad opozicija juos išlaisvins. (...) Teigti, kad daugiau ar procentaliai kažkas palaiko tą ar tą pusę, tikrai negaliu", - kalbėjo Lietuvos karininkas.
Pasak jo, bendravimas su vietos gyventojais vyko per misijoje dalyvaujančius karinius stebėtojus iš Šiaurės Afrikos ir arabų šalių.
A.Smilga sakė, jog vykdant misiją teko atsidurti situacijose, kur pavojus grėsė ir jo sveikatai bei gyvybei.
"Taip, buvo tokie dalykai. Nuo to niekur nepabėgsi. Per vieną mėnesį buvo sugadinta 15 Jungtinių Tautų automobilių. Tai buvo kulkų pradaužos arba (sviedinių) skeveldros. Bet iš 300 stebėtojų nė vienas nenukentėjo, visi laimingai grįžo namo. Grėsmė ten yra, kiekvieną dieną", - sakė karininkas.
"Žmonės sako, kad stebėtojai gyveno viešbučiuose, tai buvo viena, sakykime, saugiausių vietų, kur saugumą užtikrino vietos valdžios pajėgos. Bet virš viešbučio taip pat skraidė tie patys sviediniai arba minos, sproginėjo arčiausiai gal 200 metrų nuotoliu ore. Taip kad grėsmė visą laiką buvo. Išvažiuojant į patrulį tu nežinai, kas tavęs laukia", - kalbėjo jis.
Anot jo, pasitaikydavo atvejų, kai konflikto pusės būdavo susitarusios nevykdyti kovinių veiksmų, tačiau vis tiek imdavo aidėti šūviai.
"Galbūt arabiškas charakterio karštumas. Kažkas pradėjo šaudyti, prasideda koviniai veiksmai ir tu atsirandi tame kovos lauke ir turi išgyventi", - sakė karininkas.
Tačiau jis pridūrė manantis, jog ginklo Jungtinių Tautų stebėtojui nereikia.
A.Smilga sakė, jog atliekant misiją teko matyti vežamų sužeistų ir žuvusių žmonių, tačiau kariškis negalėjo atsakyti, ar tai buvo civiliai gyventojai, ar kurios nors iš konflikto pusių kovotojai.
"Toje pačioje ligoninėje yra ir civiliai gyventojai, ir kariškiai. Tuo metu, kai atvyksti į kažkokią vietą, kiekvienas gyventojas išsako emocijas iš vidaus, tuo labiau, kad Sirijos gyventojai yra emociškai labai karšti žmonės. Viskas, ką tau pasako, dar nėra teisybė, tu turi tai patikrinti. Yra JT žmogaus teisių gynimo darbuotojai, kurie yra specialistai. Būtent jie tuo klausimu dirbdavo. Daug kartų girdėjau, kad ta informacija būdavo nepatvirtinama, t.y. prieštaraujanti realybei. Vertinti, ar iš tikrųjų viskas ten vyksta taip, kaip žmonės nusako, negalima", - sakė jis.
Lietuvos karininko teigimu, žmonės Homso mieste, nors ir atsidūrę kovinių veiksmų sūkuryje, bando gyventi įprastą gyvenimą, nepalieka namų.
"Mes savo pranešimuose štabui rašydavome, kad pastebimas normalus gyvenimas, nors, kaip ir minėjau, šalia šaudo artilerija", - sakė A.Smilga.
Sirijoje per konfliktą tarp sukilėlių ir prezidento Basharo al Assado režimo jau žuvo apie 20 tūkst. žmonių. Vakarai ne kartą yra pareiškę, kad kruvinų represijų ėmęsis prezidentas turi trauktis, tačiau jis sulaukė diplomatinės paramos iš Rusijos ir Kinijos.