„Pagal Jungtinių Tautų sprendimą, planuojama nuo rugpjūčio mėnesio mažinti Jungtinių Tautų stebėtojų misijos Sirijoje (UNSMIS) karinių stebėtojų skaičių, kartu didinant civilinį komponentą, kuris koncentruotųsi į žmogaus teisių stebėjimą, kontaktus su vietos valdžia ir regioninį bendradarbiavimą. Dėl tikslesnės misijos struktūros dar svarstoma. Šalys dislokavusios vieną stebėtoją, tarp jų ir Lietuva, jį ir išlaikys“, - BNS informavo Krašto apsaugos ministerijos Viešųjų ryšių departamentas.
Kol kas nuo birželio vidurio šios misijos veikla išlieka suspenduota, nes ją vykdant ėmė kilti pavojus stebėtojų saugumui.
„Lietuvos stebėtojas, dėl dabartinės saugumo situacijos jo dislokacijos vietoje, šiuo metu vykdo ribotą stebėjimą iš bazės teritorijos“, - teigia KAM.
Misijoje Sirijoje dalyvaujantis Lietuvos karinis stebėtojas - majoras Andrius Smilga - šioje šalyje yra dislokuotas nuo birželio vidurio.
Prieš pradėdamas misiją A.Smilga tarnavo KAM Generalinėje inspekcijoje. Tai ne pirma tokio pobūdžio misija, kurioje dalyvauja šis karininkas. Prieš keletą metų jis yra vykdęs karinio stebėtojo užduotis Jungtinių Tautų Organizacijos grupės Stebėjimo misijoje Gruzijoje, yra tarnavęs NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų operacijoje Afganistane.
Pagal dabar galiojantį JT mandatą misijoje gali dalyvauti iki 300 neginkluotų karinių stebėtojų.
Pilietiniai neramumai Sirijoje prasidėjo 2011 metų kovą. Nuo to laiko šioje šalyje žuvo jau apie 16 tūkst. žmonių. Vakarai kaltina Sirijai vadovaujančio prezidento Basharo Al Assado režimo pajėgas civilių gyventojų žudymu ir per Jungtinių Tautų Saugumo tarybą nori didinti spaudimą Damaskui.
Tačiau Vakarų šalių planams priešinasi Rusija ir Kinija, kurios yra sužlugdžiusios jau ne vieną balsavimą dėl įvairių sankcijų Sirijos režimui.