„Šie metai labai pavojingi“
Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologas prof. Tomas Janeliūnas teigė, jog 2025–aisiais metais netaps saugesnis.
„Anaiptol. Aš tikrai nežiūriu į kitus metus optimistiškai. Mano galva, jie yra labai pavojingi ypač mums. Mes dabar jau pakankamai atvirai turime pripažinti, kad Ukrainai yra labai sunku šiuo metu,
turi iniciatyvą, kurią gali išnaudoti kaip tik kitais metais. Arba pasiekiant kažkokias paliaubas Rusijai naudingomis sąlygomis, arba toliau tęsiant puolimą Ukrainoje, stumiantis toliau į priekį, atitinkamai gaunant daugiau pasitikėjimo savo jėgomis.
Aišku, Rusija irgi susiduria su tam tikrais sunkumais, jos resursai nėra visiškai neišsenkami. Yra įvairių ekonomistų paskaičiavimai, kad galbūt jau 2025 metų pabaigoje Rusija turėtų pagaliau baigti tas atsargas trauktis iš sandėlių. <...> Galimybės jiems priimti vis naujus kontraktininkus irgi yra galiausiai ribotos. Tai tokių ženklų yra, bet jų nepakanka“, – Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ sakė T. Janeliūnas.
Pašnekovas tvirtino, jog tai, kad Rusija šiuo metu turi didesnį pranašumą nei Ukrainai ir tai jai suteikia galimybes kitais metais diktuoti sąlygas.
T. Janeliūnas toliau kalbėjo, kad Vakarams trukdo labiau remti Ukrainą faktas, kad Rusija yra branduolinė valstybė.
„Vakarai niekaip negali atsikratyti tos baimės, o kas atsitiks, jeigu Ukraina laimės? Jeigu ji iš tikrųjų pasieks pergalę prieš Rusijos karines pajėgas, išstums ją iš savo šalies? Kas tada atsitiks? Ta baimė, net savotiškai panika, neleidžia priimti politinių sprendimų, kurie padėtų Ukrainai gintis ir laimėti šitame kare“, – kalbėjo VU TSPMI prof. T. Janeliūnas.
Pašnekovas sakė manantis, kad branduoliniai grasinimai tėra stiprūs tik psichologine prasme.
„Ir tikrai mes jau galime matyti, kad tai Vakaruose veikia labai efektyviai“, – apgailestavo T. Janeliūnas.
Ko tikėtis iš Trumpo?
Gynybos paramos fondo vadovas atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis priminė, jog naujasis JAV prezidentas realius darbus pradės antroje sausio mėnesio pusėje. O tai sukels ir papildomos nežinomybės elementą, tvirtino pašnekovas.
„Naujasis JAV prezidentas D. Trumpas sausio 20 dieną bus inauguruotas. Ir jis yra tam tikra nežinomybė tiek Vakarams, tiek tiek pačiai Rusijai. Tai yra tam tikras neprognozuojamumo efektas. Joe Bideno administracija parodė, kad neturi pakankamai valios, kad būtų pasiekta Ukrainos pergalė: ginklų davimas, parama buvo limituota. Ta parama neleido Ukrainai nei laimėti, nei pralaimėti. Vyko toks stekenimo karas“, – įžvalgomis dalijosi atsargos pulkininkas V. Malinionis.
Pasak jo, D. Trumpo administracija turi galimybę situaciją pakeisti.
„Kadangi yra daug neprognozuojamų dalykų kai kurie ekspertai atkreipia dėmesį, kad D. Trumpo aplinka yra pakankamai gerai dėliojama, <...> jie vertinami kaip proukrainietiški, patikimesni. Tai duoda vilčių, kad D. Trumpo sprendimai bus pozityvūs – naudingi ir mums, ir Ukrainai“, – vylėsi pašnekovas, kartu pridurdamas, kad visą parodys tik realūs darbai.
VU TSPMI politologas prof. T. Janeliūnas pabrėžė, jog kiek yra žinoma, D. Trumpas sprendimus priima remdamasis emocijomis. Jis kartu abejojo, jog naujasis JAV vadovas darys viską, kad padėtų Ukrainai atsistoti ant kojų ar nugalėti.
„Man nerimo turbūt daugiausiai kelia, kad dėmesys karui Ukrainai yra tikrai ne toks pakankamas, kad galėtų perlaužti karą Ukrainos naudai, bet jis yra būtent toks, kad politiškai padėtų D. Trumpui pasirodyti kaip geram derybininkui, taikos moderatoriui ar panašiai. Jis, be abejo, visų pirma žaidžia dėl savo ego, ne dėl ukrainiečių pergalės“, – įžvalgomis Žinių radijo eteryje sakė T. Janeliūnas.
Buvęs ambasadorius JAV ir Rusijoje Vygaudas Ušackas teigė, jog jau dabar akivaizdu, kad 2025–ieji bus „taisyklių perrašymo pasaulyje“ metai.
„Nes galingiausios pasaulio valstybės vadovas D. Trumpas tą ir darys, ką jau yra pareiškęs – tiek vidaus, tiek ir užsienio politikoje. Manau, kad tas trikampio santykis: JAV, Kinija, Rusija, santykis tarp jų ir apspręs globalius politikos klausimus, taikos ir karo. Taip pat ir migracijos, klimato kaitos.
Belieka tikėtis ir viltis, palinkėti ir stengtis, kad ES atsirastų ne to trikampio paraštėse, bet taptų įtakinga keturkampio dalimi“, – Žinių radijo eteryje vylėsi V. Ušackas.
Demonstruojamas Vakarų silpnumas ir galimybė
Atsargos pulkininkas V. Malinionis priminė, jog prieš Ukrainą karą pradėjusi Rusija be sąjungininkų šiuo metu negalėtų kariauti tokiu intensyvumu.
„Nemanau, kad Rusija gebėtų, ar turėtų pakankamai pajėgumų padaryti kažkokį kinetinį įsiveržimą į NATO valstybę, taip, Ukraina apsaugo dabar mus nuo to. Bet ta hibridinės atakos nuolatos vyksta, vyksta per visas 5 dimensijas: ne tik kinetika, bet ir diplomatija, kibernetiniai, informaciniai, ekonominiai, politiniai dalykai. <...> Jie kariauja pilnu pajėgumu, visose dimensijoje. Todėl mums visiems reikėtų žiūrėti į priekį“, – teigė atsargos pulkininkas V. Malinionis.
V. Ušackas prognozavo, kad 2025–aisiais matysime diplomatinį karo Ukrainoje sprendimo procesą.
„Kuris nebus lengvas, toks greitas, kokį žadėjo D. Trumpas. Bet greičiausiai tai atneš tam tikras paliaubas – karinių veiksmų užšaldymą. Pradžia derybų dėl taikos, kas bus žymiai sunkiau pasiekti, nes reikalavimai iš abiejų pusių, kaip ir mūsų reikalavimai ir parama Ukrainai jie nesutampa su tais, kuriuos teikia V. Putinas“, – pabrėžė jis.
Ukrainoje daug laiko praleidžiantis politologas Alvydas Medalinskas laidoje pateikė vieną iš galimų scenarijų ir svarbiausią aspektą.
„Jeigu Ukraina, pavyzdžiui, sutaria dėl to, kad bus paliaubos, čia teritorijų klausimas net stumiasi į šoną, jis tampa ne pats svarbiausias. Aš jau tai sakiau per NATO viršūnių susitikimą, kad pirmas klausimas Ukrainai yra narystė NATO, o dėl teritorijų jau būtų galima šnekėtis vėliau.
Tai dabar Vakarai vėl demonstruoja savo silpnumą, suvokdami tą savo situaciją, kas būtų europinės šalys be D. Trumpo, be JAV, kalbant apie saugumo užtikrinimą. Bet kartu siųsdami ir kitą signalą – ko vertos jūsų saugumo garantijos.
Nes jeigu negalite užtikrinti normalaus dalyko – atsistoti ties fronto liniją įvedus paliaubas, ar jūs įgyvendinsite savo saugumo garantijas, ar jos netaps panašios į Budapešto saugumo garantijas, jeigu V. Putinas tęs visą šitą dalyką“, – Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ sakė politologas A. Medalinskas.