Seimo Audito komiteto pirmininkė „tvarkietė“ Jolita Vaickienė BNS sakė esanti nustebinta tokio išlaidavimo.
„Nežinau, kodėl ministerijos taip sau leidžia. Kai pradėjo dirbti ši Vyriausybė, sakėme, kad peržiūrėsime, tvarkysime, darysime, mažinsime išlaidas ekspertams, keisime apmokėjimo sistemą. Kadencija eina į pabaigą, bet kol kas tik kalbame“, - teigė parlamentarė.
Ji prisipažino buvusi labai nustebinta pamačiusi Audito komiteto surinktus duomenis iš asignavimų valdytojų apie 2014 metų išlaidas darbo užmokesčiui, komandiruotėms, reprezentacijai, ekspertams, kvalifikacijos kėlimui ir transportui.
„Aš asmeniškai netikėjau, kad bus toks didėjimas. 2013 metais, pirmininkavimo ES Tarybai metais, užmerkėme akis, bet galvojome, kad 2014 metais tikrai turi būti mažėjimas. Bet duomenys rodo ką kita“, - tvirtino J.Vaickienė.
Seimo Audito komiteto surinkta medžiaga rodo, kad praėjusiais metais reprezentacijai išleista 17,7 mln. litų (5,1 mln. eurų). Beje, tai vienas iš dviejų rodiklių, kuris yra mažesnis, palyginti su 2013 metais. Tačiau tuomet didelės lėšos reprezentacijai skirtos per Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai.
Įvairių ekspertų paslaugos pernai valstybei kainavo dvigubai brangiau nei užpernai. Tam išleista 20,9 mln. litų (6 mln. eurų), 2013 metais buvo 10 mln. litų (2,9 mln. eurų).
Daugiausia ekspertams sumokėjo Energetikos ministerija. Jos išlaidos šioje srityje per metus padidėjo nuo - 1,5 mln. litų (0,4 tūkst. eurų) užpernai iki 11,2 mln. litų (3,2 mln. eurų) pernai. Mokslo taryba tam išleido 2,3 mln. litų (0,66 tūkst. eurų), Finansų ministerija - 1,46 mln. litų (0,46 tūkst. eurų), Ūkio ministerija - per 1 mln. litų (0,29 tūkst. eurų). Ekspertus taip pat samdė Nacionalinė teismų administracija, Žemės ūkio ministerija, Aplinkos ministerija ir kt.
Pernai išlaidos transportui išaugo iki 134 mln. litų (38,8 mln. eurų) ir palyginti su užpernai padidėjo 16,4 proc.
Komandiruotėms teko 56,5 mln. litų (16,37 mln. eurų), tai yra beveik 10 mln. litų (2,9 mln. eurų) mažiau nei užpernai.
Pasak Seimo Audito komiteto pirmininkės, „keista, kad net ir daugėjant darbuotojų, vis dėlto daugėjo ir priemokų už papildomą darbo krūvį – 2014 metais tokių priemokų priskaičiuota 75 mln. litų (21,7 mln. eurų)“.
J.Vaickienė atkreipė dėmesį, kad lyginant pernykštes išlaidas su 2012-ųjų, visose eilutėse skaičiai gerokai didesni.
„Manau, kad bet kokiu atveju bus kreipimasis tiek į premjerą, tiek į Vyriausybę, kad išanalizuotų tendencijas, ar mato, kad tai pagrįsta“, - BNS sakė Audito komiteto pirmininkė. - (...) Premjeras turi pažiūrėti, kokia ministerijose situacija ir priimti kartu Vyriausybėje sprendimus. Kardinalius.“