Į protesto akcijas – su vaikais
„Birželio 1 d. 14 val. su vaikais renkamės prie miesto savivaldybių. Atsineškime spalvotos kreidos ir leiskime vaikams per kūrybą išreikšti, kaip jie pasiilgo draugų bei bendravimo: „Noriu į mokyklą“.
Tuo metu miesto merams bus įteikti reikalavimai, kuriais siekiama mūsų vaikus grąžinti į mokyklas įprastinio gyvenimo ir ugdymo sąlygomis“, – toks kvietimas (kalba netaisyta – red.) platinamas socialiniuose tinkluose.
Nurodoma, kad akciją organizuoja „Šeimų sąjūdis“, skelbiamas ir pagrindinis jos šūkis – „Nediskriminuokite mūsų vaikų“.
„Vaikai pasakys: aš noriu į mokyklą, aš pasiilgau klasiokų, noriu apkabinti auklėtoją“, – rašoma kvietime.
Susisiekus su „Šeimų sąjūdžio“ atstovu Arvydu Dauniu, šis patvirtino, kad planuojamos protesto akcijos siekis – pasisakyti prieš visoje šalyje vykstantį profilaktinį moksleivių testavimą dėl Covid-19 infekcijos.
„Yra šeimų, kurios nenori testuoti savo vaikų, turi kažkokius įsitikinimus. Ir nėra adekvatu vienus vaikus leisti į mokyklą, kitus neleisti. Kodėl turi būti atskirtis ten, kai kitose srityse jos nėra? “, – sakė A. Daunys, testavimą pavadinęs visišku absurdu ir diskriminacija.
Jis argumentavo, jog vaikai gali eiti visur, kur leidžia pradėjęs veikti Galimybių pasas. Tačiau lankyti mokyklos jie negali, kol neatlikti Covid-19 profilaktiniai testatai.
„Mes norime atstatyti lygybę tarp vaikų. Galų gale, tai diskriminacinė priemonė, ne medicininė, pagrįsta būtinybė, o būtent politinis sprendimas“, – portalui „Delfi“ sakė A. Daunys.
Abejoja, ar vaikai gali platinti Covid-19 infekciją
„Šeimų sąjūdžio“ atstovas minėjo, kad jo manymu vaikai – mažiausia rizikos grupė, todėl juos testuoti – „visiškas absurdas“.
„Jie vienas kitam grėsmės nekelia, štai kur visa esmė. Man atrodo, kad nuo koronaviruso Lietuvoje iš viso nemirė nei vienas vaikas“, – sakė A. Daunys.
Priminus, jog egzistuoja rizika, kad vienas nuo kito užsikrėtę vaikai infekciją platins ir savo šeimose, „Šeimų sąjūdžio“ atstovas pateikė savo versiją. Jo manymu, jeigu vaikai serga besimptome Covid-19 forma, jie negali užkrėsti kitų žmonių.
„Kaip galima ką nors apkrėsti, jeigu tu nekosti, nesnargliuoji, jeigu tu nesergi realiai? Kas yra simptomai – tai ligos pasireiškimas. Jeigu pas tave nėra ligos pasireiškimo, kaip tu gali ką nors apkrėsti? Visa ta infekcija, mano asmenine nuomone, atrodo labai „pritempta“.
„Šeimų sąjūdžio“ atstovas A. Daunys minėjo, kad į savivaldybes su prašymais išduoti leidimus birželio 1 dieną vyksiančioms protesto akcijoms dar nėra kreiptasi. Anot jo, tai padarys akcijos koordinatoriai. A. Daunys patikslino, kad „Šeimų sąjūdis“ nėra juridiškai registruotas, todėl kreiptis į savivaldybes savo vardu negali.
Tėvai nenorėjo, kad vaikams į nosis būtų kišami „pagaliukai“
Kaune, prie savivaldybės rūmų, protesto akcija prieš profilaktinį moksleivių testavimą yra vykusi du kartus.
Pirmą kartą ji surengta gegužės 26 dieną, joje dalyvavo apie 150 žmonių. Protesto mitingo organizatoriai leidimu nebuvo spėję pasirūpinti, todėl policija vienai aktyvisčių Rimai Jasenauskienei skyrė 70 eurų baudą. Šią informaciją paviešinus socialiniuose tinkluose testavimu nepatenkinti tėvai surengė rinkliavą, jos metu buvo surinkta 100 eurų. R. Jasenauskienė sakė, jog likusius 30 eurų skirs kitoms protesto akcijoms, plakatų gamybai.
Protesto akcija surengta Kaune paskelbus, kad į mokyklas grįžtantys pradinukai turi pateikti tėvų pasirašytas sutartis, kuriose šie sutinka, kad vaikai būtų profilaktiškai testuojami vadinamuoju kaupinių būdu. Jeigu tėvai nesutinka, kad vaikas būtų tiriamas, jis toliau mokytis gali tik nuotoliniu būdu.
„Mano vaikas yra sveikas, kai pasirodys simptomų, tada galės jį ir testuoti. Kodėl reikia testuoti sveikus vaikus. Įstatymais numatyta kartą metuose privalomai atlikti sveikatos patikrinimą, o ne kas savaitę kaišioti kažkokius pagaliukus į nosį, kurie nėra validuoti Lietuvoje, niekuo nepatikrinti. Atsiprašau, kokie čia eksperimentai su mūsų vaikais“, – sakė viena protestuotojų.
Profilaktinis tikrinimas – tik pradžia, vėliau laukia skiepijimas
Protesto akcijos metu pasigirdo ir versijų, esą testavimas reikalingas tam, kad būtų galima surinkti kuo daugiau DNR pavyzdžių. Tačiau kam to reikia, niekas taip ir nesugebėjo paaiškinti. Kalbėta, kad naujoji tvarka, siūlymas periodiškai testuotis yra tik įžanga prieš būsimą mokinių vakcinavimą.
Kai kurie vaikų tėvai piktinosi ir žiniasklaida, kuri, jų manymu, „ne taip“ nušviečia šiuo metu vykstančius procesus ir yra nupirkta, o viena žurnalistė sulaukė priekaištų, jog už savo darbą gauna atlyginimą. Visgi pagrindiniu akcijos naratyvu tapo įsitikinimas, esą profilaktiškai tikrinti, ar niekas iš klasės neserga COVID-19, nėra reikalo, esą tai pažeidžia sveikų žmonių teises.
„Valstybės įstatymuose yra numatyta, kad žmogus testuojamas tik tada, kai yra ligos požymių. Žmogus tikrinamas gydytojo ir prieinama prie tam tikros išvados. Žmogus serga ar ne. Patvirtinama arba atmetama. Šiuo keliu ir reikia eiti, kaip patvirtinta įstatymais, o ne kažkokiais eksperimentiniais būdais“, – kalbėjo prieš mokinių testavimą pasisakanti kaunietė.
Nuotolinį mokymą vadina parodija, bet į mokyklą vaiko neleidžia
Kita proteste dalyvavusi moteris taip pat sakė nenorinti, kad jos vaikas dalyvautų „eksperimente“. Ji piktinosi, kad atsisakius tai daryti jaučiasi diskriminuojama.
„Jeigu mes atsisakome dalyvauti eksperimente, tai mūsų vaikai lieka prikaustyti prie interneto. Aš manau, kad vaikų visai nereikia testuoti, nes jie mažiausiai serga.
Mano vaikas turi gauti kokybišką ugdymą, o per nuotolį toks ugdymas yra tik parodija. Mes nedalyvausime jokiame eksperimente, niekas neturi teisės mūsų pašalinti iš mokyklos“, – kalbėjo moteris ir užsiminė, kad ši tvarka esą prasilenkia ir su šalies įstatymais, ir su Konstitucija.
Kas nutiks tiems vaikams, kurie dalyvauja vadinamajame eksperimente, ko reikia bijoti, kaunietė atsakyti negalėjo. Ji tik patvirtino iš principo nesutinkanti dalyvauti jokiuose eksperimentuose.
„Nes tai – tik pradžia. Jeigu dabar mūsų vaikai yra testuojami, toliau bus ir skiepijami. O skiepai taip pat yra eksperimentiniai. Aš tiesiog norėčiau, kad valdžia paimtų ir patrauktų savo rankas nuo vaikų“, – svarstė pašnekovė ir tikino, kad nėra antivakserė, tik nepageidaujanti šiuo metu naudojamų vakcinų nuo COVID-19.