Taigi ar nebus taip, kad atviras glėbesčiavimasis ir aistringi bučiniai viešoje vietoje, kurie šiandien aplinkinius priverčia nusukti akis į šoną, po 10 metų taps norma?

Jaunuoliai aistringai glėbesčiavosi keleivių apsuptyje

Pajūryje atostogauti mėgstanti vilnietė Aistė pasakojo kasmet susidurianti su paplūdimyje savo aistrų nevaldančiomis porelėmis. Mat ji paprastai renkasi tuštesnius paplūdimius. „Kadangi mes mėgstame pasivaikščioti vakarais, jau temstant, galima pamatyti ne vieną tokią porelę. Na tai kas, kad jie bando prisidengti rankšluosčiu ar drabužiais. Judesiai išduoda, ką jie veikia“, - pasakojo moteris.

Tiesa, tokias poreles paplūdimyje galima apeiti. Kur kas liūdnesnė situacija, kai su aistros nevaldančiais jaunuoliais tenka važiuoti vienu troleibusu.

„Mergina sėdi vaikinui ant kelių, šis kiša ranką jai po palaidine ir glėbesčiuoja. O tu kartais sėdi tokioje pozicijoje, kad neišvengiamai tenka žiūrėti tiesiai į juos. Spoksoti tarsi nepadoru, todėl nežinai, kur akis dėti. Suprantu, kad jie jauni žmonės, juos valdo hormonų audros, tačiau aplinkiniams šis vaizdelis nėra labai komfortiškas“, - svarstė pašnekovė.

Ką apie mylėjimąsi viešoje vietoje mano pačios merginos

Interneto forumuose ši tema taip pat pakankamai populiari. Panašu, kad su tokiais atvejais, kai viešoje vietoje jauni žmonės laisvai lieja savo aistrą, susiduria ne vienas. Vienus tokie vaizdai šokiruoja, kiti nesupranta, kodėl yra varstomi piktais žvilgsniais, kai patys taip elgiasi, treti bando ieškoti kompromisų, kada tokį elgesį galima vadinti padoriu.

„Ar jums būdavo taip, kad viešoje vietoje besibučiuojant, besiglėbesčiuojant būtumėte apibarti senyvo amžiaus žmonių? Mes su vaikinu esame dar palyginus neilgai, tad aistros netrūksta, pasibučiuojame ir gatvėje, tikrai nemanau, kad labai ištvirkaujame. Ar bučiavimasis viešose vietose daugumai tikrai tabu? Jau kokius šešis kartus esame apšaukti. Kad ir šiandien stotelėje – paprasčiausiai apsikabinę stovėjome ir vaikinas mane švelniai pabučiavo, o pro šalį ėjusi moteriškė pradėjo putotis“, - pasakojo viena internautė.

Visgi dauguma jaunų moterų nelinkusios savo jausmus rodyti viešai, geriausiu atveju – apsikabinimas, susikibimas rankomis, tačiau viešai rodyti aistrą yra neetiška, o dalis moterų teigia, kad tokiais dalykais užsiiminėti viešoje vietoje – nepagarba sau.

„Viešai seksu kur nors po krūmu parke tikrai neužsiimčiau. Teko mažai matyti tokį vaizdelį, trauma buvo visam gyvenimui, nenoriu ir aš kokio vaiko traumuoti“, - teigė kita mergina.

Daugelis prisipažįsta besijaučiantys nejaukiai matydami aistringai besiglėbesčiuojančią ir besibučiuojančią porelę. „Nors, aišku, tai neturėtų man užkliūti, bet kažkaip kitaip gaunasi. Viešas aistros ir meilės demonstravimas nelabai kaip žiūrisi. Romantiškai sėdint parke pasibučiuoti gal ir nieko tokio. Štai vakar vaikščiodama mačiau porelę, kuri sėdėjo ant dekio ir žiūrėjo, kaip leidžiasi saulė. Pasibučiavo ir vėl apsikabinę žiūrėjo į saulėlydį. Praeidama pagalvojau, kad gražu. Jei gražiai ir kultūringai bendraujama, tai niekam netrukdo, bet jei atsistoję bučiuojasi, glamonėjasi – to jau per daug“, - svarstė internautės.

Ne viena moteris prisipažino, kad ir pati nejaukiai jaustųsi glamonėdamasi viešoje vietoje. Esą susmigę aplinkinių žvilgsniai malonumo nepridėtų.

Etiketas – susitarimo reikalas, tačiau visada konservatyvus

Pasak psichologės Eglės Masalskienės, kas padoru, o kas ne, yra taisyklių dalykas. Kaip susitarsime, taip ir bus.

„Yra pasaulyje tautelių, kuriose nepadoru valgyti viešoje vietoje. Kai kuriose kultūrose nepadoru moteriai rodytis be galvos apdangalo, tuo tarpu kitur moterys apatinę kūno dalį dengia sijonais, bet krūtinė lieka neuždengta. Ir tai visiškai normalu. Beje, kultūriniai skirtumai atsiranda ne tik pagal geografinius požymius, jie kinta ir su laiku. Aš pati prisimenu, kad prieš 10-20 metų Lietuvoje nebuvo įprasta viešai rodyti savo jausmų, o šiandien visiškai normalu susitikus net mažai bendraujantiems žmonėms, tikrai neturintiems intymių santykių, draugiškai pasibučiuoti ar pasitrinti žandais. Ši mada labai paplitusi, ypač tarp jaunimo“, - svarstė pašnekovė.

Pasak jos, gana atviras glėbesčiavimasis, kurį kadaise leisdavome tik miegamajame, taip pat pas mus atkeliavo iš kitų kultūrų. Tokio elgesio pavyzdžių nestinga tiek šiuolaikiniuose filmuose, tiek vakarietiškuose didmiesčiuose.

„O ir mes, augindami savo vaikus, skatiname, kad jie būtų laisvi, atsipalaidavę, nes kitaip šiandien neišgyvensi. Tu turi būti aktyvus, kovoti už save, būti matomas. Drovuoliai šiandien niekam neįdomūs. Tačiau etiketas visada saugo tradicijas, jis yra konservatyvus. Žinoma, elgesio normos su laiku taip pat keičiasi. Pavyzdžiui, kažkada pagal etiketą buvo neįmanoma susipažinti priešingų lyčių asmenims, jei nėra trečio žmogus, kuris juos supažindintų. Dabar etiketas tai leidžia daryti ir net pati moteris gali rodyti iniciatyvą. Visgi viešumoje rodyti jausmus, kurie priskiriami intymiai sferai, pagal etiketą nėra priimtina, nors toks elgesys gali būti norma tam tikrose bendruomenėse, pavyzdžiui, tarp jaunimo. Tačiau jei norime neįžeisti žmonių, kurie yra aplink mus, turėtume pagalvoti, kaip jie vertins tokį mūsų elgesį“, - pasakojo E. Masalskienė.

Psichologės teigimu, žmonės įpratę gyventi pagal visuomenėje nusistovėjusias elgesio taisykles, todėl matydami situaciją, kuri jas peržengia, jaučia diskomfortą, kadangi pažeidžiamos jų vertybės bei sugriaunamos komforto zonos ribos. Žmogus jaučiasi ne savo noru atsidūręs svetimų žmonių intymioje erdvėje, todėl jaučiasi nepatogiai. Skirtingai nei stebimi žmonės – pastariesiems paprastai mažai svarbu, ar juos kas stebi.

„Iš esmės individualumas čia susiduria su kolektyvizmu – arba tu darai taip, kaip tau patinka, arba tu bandai derintis prie kitų ir atsižvelgi į jų jausmus bei vertybes. Beje, kas mėgsta laužyti normas? Ogi jaunimas. Vėliau, kai žmonės „susitupi“, kitaip įvertina savo vertybes ir intymumą, nebetenka poreikio viešai demonstruoti savo intymumo“, - aiškino pašnekovė.

E. Masalskienės manymu, nors emocijų raiška visuomenėje laisvėja, visgi ir po 10 metų mylėjimasis viešoje vietoje netaps norma. „Nemanyčiau, kad greitai taip atsipalaiduosime, jog viešoje vietoje pradėsime elgtis kaip savo miegamajame“, - teigė psichologė. Pasak jos, todėl labai svarbu jau vaikams aiškinti, kad reikia labai pasverti, ką tu nori rodyti viešumoje, nes jausmai, kurie saugomi nuo pašalinių žvilgsnių, tampa dar stipresni ir brangesni.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (249)