Griebiasi šiaudo
Panevėžio rajono savivaldybė šeimos gydytojams ir slaugytojams, sutinkantiems dirbti rajono padaliniuose, pasiryžusi mokėti iki 3500 eurų siekiančias išmokas.
Tokią skatinimo priemonę sumaniusi rajono valdžia sutinka, kad papildomos piniginės išmokos vargu ar pajėgs užkamšyti skyles sveikatos apsaugos srityje – jauni medikai rėžė nė už didelius pinigus į kaimą neisiantys.
Bandys eksperimentuoti
Jau šią savaitę Panevėžio rajono savivaldybės Tarybos posėdyje bus siūloma patvirtinti sveikatos priežiūros specialistų pritraukimo į rajono poliklinikos padalinius programą.
Pagal ją, šeimos gydytojui, sutikusiam aptarnauti laisvą apylinkę, bus skiriama vienkartinė išmoka, siekianti 3500 eurų neatskaičius mokesčių.
Bendrosios praktikos slaugytojui, vykstančiam į rajono padalinį kartu su šeimos gydytoju, – 400 eurų išmoka, mokama už vieną kalendorinį mėnesį.
Kaip teigė Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos direktorė Neringa Šinkūnienė, tikimasi, kad šios skatinimo priemonės leis rajono gyventojams turėti šeimos gydytoją savo gyvenamojoje vietovėje ir jiems nereikės važinėti į rajono polikliniką.
„Kaip sakė rajono meras, tai bus savotiškas eksperimentas. Žiūrėsime, kaip čia bus, bet labai tikimės, kad jis pasiteisins“, – sako N. Šinkūnienė.
Į kaimą nesiveržia
Panevėžio rajono poliklinikos ambulatorijos veikia seniūnijų centruose. Kituose didesniuose kaimuose dirba tik slaugytojos, o gydytojas atvyksta pagal poreikį kelias dienas per savaitę.
„Šiuo metu turime visus užpildytus etatus rajono padaliniuose, bet reikia nepamiršti, kad mūsų gydytojai ir serga, ir nori atostogauti. Bent trumpam susirgus ar išėjus atostogų ir nesant kuo pakeisti, žmonės lieka be pagalbos. Kad taip nenutiktų, iš anksto ieškome ir vaduojančių gydytojų“, – sakė N. Šinkūnienė.
Direktorės teigimu, šiuo metu labiausiai trūksta šeimos gydytojų, slaugytojų ir radiologijos technologų. Šiems specialistams pritraukti rengiama dar kita programa – rajono savivaldybės bus prašoma apmokėti jų studijas, mat atsiranda norinčiųjų persikvalifikuoti.
„Lyginant, kokia situacija Kupiškyje, Pakruojyje ir kituose mažesniuose miesteliuose dėl šių specialistų, mes dar negalėtume labai skųstis. Šiuo metu dėl medikų vyksta savotiškos varžybos su privačiomis klinikomis. Viskas priklauso, kokias sąlygas pasiūlysi. Be piniginių paskatų, dar yra patrauklios darbo sąlygos, darbo atmosfera, tarnybinis automobilis bei kitos priemonės“, – teigė N. Šinkūnienė.
Kritiniams atvejams
Panevėžio rajono meras Antanas Pocius teigė, kad, nors visos ambulatorijos turi savo gydytojus, visgi nuolat kyla problemų, kas juos pavaduos susirgusius ar per atostogas.
„Turėjome kilusį nemenką gyventojų nepasitenkinimą, kai ilgesniam laikui susirgo Ramygalos ambulatorijos gydytoja, o kuo ją pakeisti, taip ir nepavyko rasti. Greitu metu motinystės atostogų išeis gydytoja Krekenavoje. Ieškome galimybių, kad kaimo gyventojai neliktų be gydytojų. Bent jau pabandysime“, – teigė rajono meras.
„Kai jauni gydytojai tiesiai šviesiai pasakė, galite net ir butą nupirkti, bet atėjus privatininkams, kurie pasiūlys visai kitas darbo sąlygas, pabėgsime, mums nusviro rankos.“
Pasak jo, ši gydytojų pritraukimo programa labiau skirta tiems kritiniams atvejams, kai reikia pavaduoti kaime dirbantį mediką. Nors dabar retas kuris specialistas pageidauja važiuoti į kaimo vietoves, bet piniginė paskata galbūt tą požiūrį padės pakeisti.
„Kalbame tik apie tuos kritinius laikotarpius, kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių kaimas lieka be gydytojo. Mūsų siūloma finansinė paskata turėtų pritraukti bent laikinai, mėnesį kitą, iš miesto atvažinėjančius medikus. Jei atsirastų žmogus, kuris dirbtų visu etatu, jau būtų stebuklas. Kol kas džiaugsimės, jei atsiras medikų, kurie galėtų bent dalį etato pasiimti, ir kaimo žmonės visai neliktų be šeimos gydytojo“, – kalbėjo A. Pocius.
Nusviro rankos
Mero teigimu, rajono Savivaldybėje ne vieną mėnesį buvo diskutuojama apie platesnę medikų pritraukimo programą. Kitos savivaldybės tokias programas jau yra pasitvirtinusios. Pavyzdžiui, Biržai jaunus medikus vilioja 15 tūkst. eurų vienkartine įsikūrimo išmoka, jei specialistas įsipareigoja dirbti bent trejus metus. Biržiečiai taip pat siūlo padengti rezidentūros studijas ar mokėti medikams papildomus, iki 0,9 MMA siekiančius priedus. Bet visas savivaldybes perspjovė Rokiškis, pasiūlęs apie 50 tūkstančių eurų paramą šeimos gydytojams. Ši suma būtų išmokėta dalimis, jei gydytojas įsipareigotų Rokiškio sveikatos priežiūros įstaigose dirbti ne trumpiau kaip 5 metus, ne mažesniu kaip vieno etato darbo krūviu ir deklaruotų gyvenamąją vietą Rokiškio rajono savivaldybėje.
„Mūsų siūloma programa skirta ne medikų pritraukimui, o labiau pavadavimui. Apie medikų pritraukimo programą intensyviai diskutavome pavasarį. Buvo daug kalbų, bet kai patys jaunieji medikai pasakė, kad galime išlaidauti, kiek tik norime, vis tiek nė vienas jaunas gydytojas nesutiks dirbti kaime, ypač, jei bus bandoma čia juos pririšti keleriems metams“, – teigė A. Pocius.
Mero teigimu, Panevėžio rajono savivaldybė svarstė ne tik apie pinigines paskatas, bet ir planavo apmokėti rezidentūros studijas trūkstamų specialybių medikams, bet po šio pokalbio nusivylė. Medikų pritraukimas, anot mero, turėtų būti ne savivaldybių, o ministerijos rūpestis, nes su ta pačia problema susiduria beveik visas valstybinis medicinos sektorius.
„Beviltiška kažką daryti, negalime konkuruoti su privačiu sveikatos sektoriumi. Kai jauni gydytojai tiesiai šviesiai pasakė, kad galite net ir butą nupirkti, bet atėjus privatininkams, kurie pasiūlys visai kitas darbo sąlygas, pabėgsime, mums nusviro rankos“, – pripažįsta A. Pocius.