Neramumams nėra prielaidų
„Delfi“ kelionių ambasadorius Orijus Gasanovas gyvai stebi kas tokią ypatingą dieną vyksta Vašingtone. Kartu su žurnalistu specialioje transliacijoje dalyvavo Dominykas Kaminskas, VU TSPMI dėstytojas ir JAV tyrimų centro „Atlantic Council“ vizituojantis tyrėjas.
Visų galvose dabar vyrauja vienintelis klausimas - kas taps galingiausios pasaulio valstybės vadovu. Šalis dar niekada nebuvo taip susiskaldžiusi, išankstinės apklausos abiems kandidatams prognozuoja panašius rezultatus, intriga išlieka iki paskutinės minutės. Vašingtonas ruošiasi neramumams: įvairios įstaigos užsikala langus apsauginiais skydais, Baltieji rūmai apjuosti papildoma saugumo tvora. Šiandien Vašingtone didelė įtampa – skelbia vietos žiniasklaida.
„Manau, kad tie užkalti langai reiškia, kad yra saugojamasi šiek tiek nuo vandalizmo potencialių aktų, niekas nesitiki, kad čia mes iškart išsprogsime kaip 2020 metais sausio 6 dieną, tačiau bet kokiu atveju verslai šiek tiek saugosi, matėme ir kitur, kavinės šiek tiek užsikala langus, pasislepia, su mintimi turbūt, kad jei įvyktų kažkokie lokalūs neramumai, kad tas turtas nebūtų sunaikintas“, – aiškino D. Kaminskas.
Jis Vašingtone gyvena jau metus. Paklaustas, ar miestas labai pasikeitė per rinkimų savaitę, politologas pabrėžė, jog atsirado tik užkaltų langų.
„Vašingtonas yra kaip miestas pakankamai rami vieta ta prasme, kad tai labai demokratiškas miestas. Sakau, kad jie minutę po rinkimų galės pasakyti, už ką jūsų trys delegatai balsuos, nes tai stipri demokratiška vieta ir dėl to kažkokių nesutarimų didžiulių čia nebus. Nebus taip, kad bus didelė Trumpo rėmėjų armija ir šalia demokratų ir kažkas tai vyksta. Manau, kad kažkokie lokalūs dalykai gali būti, nes amerikiečiai rinksis baruose, kavinėse žiūrėti, stebėti rinkimų rezultatų, čia kaip tam tikra „Eurovizija“, nes surinkimai tokie, kur delegatai ateina, diskutuoja, o tada žmonės išgėrę, nuliūdę ar labai laimingi gali sukelti kažkokius neramumus. Bet tai lokalu turėtų būti, nemanau, kad galėtume tikėtis kažkokių didžiulių demonstracijų šiandien vakare. Juo labiau kad ir rezultatai tose kertinėse valstijose nebus aiškūs šiandien“, – tvirtino D. Kaminskas.
Jis priminė, kad Kapitolijaus šturmas įvyko, nes buvo suvežti, mobilizuoti D. Trumpo rėm,ėjai, o dabar to nėra. „Dabar nėra jokios vietos, jokio plano susirinkti tokiai didelei grupei kažkokių žmonių. Rinksis žinoma Kamalos palaikytojai, nes pati Kamala iš Vašingtono stebės rezultatus, bet Trumpo palaikytojų čia daug nebus, todėl bus ramiau“, – teigė politologas.
Pats. D. Trumpas rinkimų rezultatų lauks Floridoje, savo viloje, nes „taip patogiau“.
Vengia stovėjimo eilėse
Vašingtone neramumų nesitikima ir dėl to, kad nėra intrigos dėl laimėtojo. Neabejojama, kad čia triumfuos K. Harris. Intriga yra tgik dėl svyruojančių valstijų. Lietuvoje visi sako, kad neaišku, kokie bus rinkimų rezultatai, o komkios nuotaikos tvyro JAV tarp tų, kurie sukasi politikoje?
„Ir čia visiems neaišku, man atrodo, kad labai įdomūs rinkimai. Kai kalbu su žmonėmis, kurie yra iš demokratų partijos arba palaiko demokratus, jiems atrodo, kad Kamala turėjo labai sėkmingą kampaniją, kai perėmė nominaciją iš Bideno, iš principo atliko visus teisingus žingsnius ir jie galvoja, kad ta sėkmė jau praktiškai garantuota. Bet kai pakalbi su respublikonais, kurie palaiko Trumpą, jie taip pat galvoja, kad šalis yra pakankamai pavargusi nuo Bideno, kad ekonomika nėra pakankamai sėkminga ir kad tai yra puiki proga Trumpui laimėti. Čia labai jaučiasi, kad ir viena, ir kita pusė labai tiki savo šansais, ir man atrodo, kad paaiškės tai tik po rinkimų, nes dabar kažko pasakyti, kad ta ar ta grupė laimės, tai labai sunku. Net jei žiūrėtume į apibendrintas apklausas, tai skirtumai yra mažesni nei procentas, todėl labai sunku prognozuoti, koks tas galutinis rezultatas bus“, – tvirtino D. Kaminskas.
Įdomu ir tai, kad rinkimai Amerikoje vyksta ne sekmadieniais kaip Lietuvoje, o antradieniais. Ar ši diena yra laisvadienis?
„Tai nėra laisvadienis, o nuo valstijos priklauso, kokias teises turi rinkėjai. Pavyzdžiui, Vašingtone darbdavys privalo suteikti dvi laisvas valandas kiekvienas darbuotojui, kad jis galėtų nueiti ir balsuoti“, - teigė pašnekovas.
Skelbiama, kad 78 mln. amerikiečių jau yra balsavę iš anksto. Kodėl žmonės elgiasi taip, o ne balsuoja rinkimų dieną?
„Kalbėjausi su savo kolegomis, tai iš 10-15 žmonių tik viena kolegė dar buvo nebalsavusi, ketino tai daryti šiandien. Priklausomai nuo valstijos, bet kai kur tas išankstinis balsavimas prasidėjo dar rugsėjį ir turi ilgą laiko tarpą, per kurį gali patogiai balsuoti ar paštu, ar kitaip. Kitas dalykas yra tas, kad tai yra didžiulė šalis ir į tas apylinkes susirenka didžiuliai kiekiai žmonių, eilės didžiulės aplink ištisus kvartalus, tai tada pasveri, ar nori stovėti rinkimų dieną toje eilėje, ar per tą mėnesį iki rinkimų prabalsuoti“, – aiškią priežastį įvardijo D. Kaminskas.
Visi rinkimai – istoriniai
Dar nėra suskaičiuota, koks yra rinkėjų aktyvumas, bet tikimasi, kad jis bus panašus kaip prieš ketverius metus.
„Praėjusiuose rinkimuose aktyvumas buvo didžiulis, jei teisingai prisimenu, apie 158 mln. amerikiečių atidavė balsą, kas yra nuo to, ką amerikiečiai įsivaizduoja absoliutų rinkėjų skaičių, tai apie 70 proc.. Tai turbūt kažko panašaus tikimasi ir šįkart. Tai manau susiję su ta mintimi, kad tai yra istoriniai rinkimai, labai svarbūs, bet tai kartojama per kiekvienus rinkimus, kad istoriniai rinkimai“, – šyptelėjo politologas.
JAV yra ir didelė lietuvių bendruomenė. Kurtį kandidatą ji palaiko? „tai priklauso nuo to, apie apie kokius konkrečius žmones mes kalbame. Nes yra tokių, kurie išsako labai aiškiai savo palaikymą demokratams, yra tokių, kurie išsako labai aiškiai savo palaikymą respublikonams. Apskritai, tarptautiniai santykiai nėra svarbi tema, ir kai mes artėjome prie rinkimų, tai Ukrainos klausimas spaudoje nelabai buvo matomas. Tuo tarpu lietuvių bendruomenei tai yra vienas kertinių klausimų. Bet kaip ir likusi Amerika, taip ir lietuvių bendruomenė, ji dalinasi pagal tai kokie tuo metu prioritetai, kaip jie mato ekonominę situaciją, negaliu pasakyti, kad yra labai stipriai į vieną ar kitą pusė. Nors sakyčiau, kad bent jau kalbant susidaro įspūdis, kad yra daugiau šiek tiek demokratus palaikančių ir tai yra susiję su užsienio politika“, – kalbėjo D. Kaminskas.
Naujai išrinktas JAV prezidentas savo darbą pradės kitų metų sausio pabaigoje.