Delfi primena, kad atsisveikinimas su T. Tumu vyks penktadienį ir šeštadienį Šv. Ignoto bažnyčios šarvojimo salėje. Šeštadienį 11 valandą vyks Šv. Mišios Šv. Ignoto bažnyčioje. Amžinojo poilsio T. Tumas atguls Antakalnio kapinėse.
Pagerbti atvyko prezidentas
Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį atvykęs pagerbti Ukrainoje kariavusio ir žuvusio T. Tumo teigė, kad atėjo pagerbti laisvės kario.
„Mes visi puikiai žinome, kad Lietuva yra unikali ta prasme, kad mūsų visi žmonės, visi kaip vienas, yra pasirengę remti Ukrainą visomis priemonėmis. Ir ypatingai drąsūs žmonės yra pasirengę sumokėti pačią aukščiausią kainą.
Pirmiausia tai yra drąsus žmogus, kuriam laisvė yra aukščiausia vertybė. Ir kuriam Tėvynės laisvė yra aukščiausia vertybė, žinoma, ir Ukrainos laisvė. Pagarba jam“, – jautrius žodžius penktadienį T. Tumui skyrė šalies vadovas G. Nausėda.
Prezidentas teigė, jog už karą ir žūtis jame yra atsakingi tą karą pradėję.
„Ir šiandien mes matome, kad jų sustabdyti užkalbėjimais, įtikinėjimais, telefoniniais skambučiais neįmanoma. Yra kitas kelias, teisingesnis ir efektyvesnis kelias – duoti atkirtį. Ir duoti atkirtį mūšio lauke, visomis kitomis prasmėmis. Tiek sankcijomis, tiek visišku izoliavimu.
Šitoje vietoje svarbu, kad mes nebūtume nenuoseklūs, ar priimtume pusinius sprendimus. Kai vienos organizacijos izoliuoja, kitos organizacijos atsiveria. Man tai yra nesuprantama. Nes tai tik parodo, kad vis dar nemažai žmonių, galbūt toliau nuo Ukrainos, ne visiškai supranta, kas vyksta.
Tokiems aš visada turiu pasiūlymą – atvažiuokite pažiūrėti į Ukrainą ir pamatykite, kas dedasi. Gal jūsų mąstymas pasikeis“, – kalbėjo prezidentas G. Nausėda.
„Tumo pavardė į istoriją bus įrašyta amžiams“
Konservatorius Paulius Saudargas penktadienį sakė, kad Lietuva šiandien laidoja savo didvyrį.
„Tai yra labai simboliška. Tai pirmoji auka, būtent lietuvis, kritęs Ukrainoje už mūsų visų laisvę. Tai tikrai yra simboliška.
Šiandien manęs neapleido mintis, ten sėdint, kad ar ji bus paskutinė? Nes Ukrainoje tokios laidotuvės vyksta kasdien, kiekviename mieste, kiekviename kaimelyje. Ir kai šalis laidoja savo didvyrius, tai yra stipru. Tai yra tragedija, bet kartu mes laidojame karius, kurių auka tikrai nėra veltui.
Lietuvis, žuvęs Ukrainoje pirmasis, T. Tumo pavardė bus į istoriją įrašyta amžiams“, – kalbėjo parlamentaras P. Saudargas.
Granata pataikė į automobilį
T. Tumas kovojo 92–osios brigados Užsieniečių legione. Tą lemtingą vasario 23–iąją rusų drono paleistai granatai pataikius į automobilį, sužeisti du kariai – lietuvis ir jo bendražygis ukrainietis, gabenę minas į priekinę fronto liniją. Medikams nepavyko išgelbėti T. Tumo gyvybės. Jo kolega išgyveno.
Prieš išvykdamas kariauti į Ukrainą, T. Tumas dirbo pasieniečiu – saugojo Lietuvos sieną su Baltarusija.
Nusprendęs vykti į Kyjivą, Tadas žmonai paaiškino: jei Rusija parklupdys Ukrainą, kitas jos taikinys bus Lietuva.
T. Tumas buvo neblogai pasiruošęs – šešerius metus treniravosi Krašto savanorių pajėgose. Kovoti į frontą Ukrainoje lietuvis atvyko lapkritį. Po apmokymų poligone vykdavo į kovines užduotis Bachmuto apylinkėse.
Ukrainos kariuomenė atsisveikino su Milžinu
Kovo septintąją, Kyjive, Šventojo Mikalojaus katedros prieigose, Ukrainos kariuomenė surengė atsisveikinimo su T. Tumu ceremoniją. Šioje vienoje šarvojami garbingiausi kariai.
Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Valdemaras Sarapinas, dešimtys karių, ukrainiečių ir Ukrainoje gyvenančių lietuvių pagerbė kario savanorio iš Lietuvos atminimą.
Apeigose dalyvavo T. Tumo bendražygiai lietuviai, ukrainiečiai, lenkai, taip pat Kyjivo lietuviai, bičiuliai iš Lietuvos bei paprasti ukrainiečiai, atėję padėkoti Lietuvai.
Vainiką atnešė ir Kyjivo „Dinamo“ futbolo aistruoliai, draugaujantys su Vilniaus „Žalgirio“ sirgaliais bei pažinoję T. Tumą. Lietuvos trispalve uždengtas karstas atvežtas į nedidelę aikštę priešais katedrą. Šioje aikštėje – ir ukrainiečių sunaikinta kovinė Rusijos technika. Šiuo Rusijos technikos laužynu ukrainiečių menininkai perduoda žinią, kad tokia pabaiga laukia ir okupantų.