Jos teigimu, šalies politikai neturėtų pro ausis praleisti antisemitiniais laikomų bei dalį Lietuvos piliečių įžeidusių šios politinės jėgos lyderio pasisakymų.

„Eiti į koaliciją su tokia partija, kuri aiškiai pasisako antisemitiniais sakiniais – man asmeniškai ir mūsų bendruomenei tai nėra priimtini dalykai“, – Eltai sakė F. Kukliansky.

„Valdžia ir rinkimai tikrai ne viskas gyvenime. Tai nėra svarbiausi dalykai gyvenime. Reikia sąžinės, reikia laikytis bent jau 10 Dievo įsakymų“, – teigė ji.

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės teigimu, klausimų kyla ne tik dėl politinių jėgų, kurios neatmeta koalicijos galimybės su „Nemuno aušra“. F. Kukliansky stebisi ir Prezidentūros komentarais apie pastaruoju metu augančiais reitingais besidžiaugiančią partiją.

„Antisemitizmas yra prieš Lietuvos piliečius. Savo piliečius prezidentas privalo apginti“, – sakė ji, galvoje turėdama prezidento interviu, kuriame jis pažymėjo tikįs, kad „Nemuno aušra“ ir jos lyderis sugebės atsakyti į viešai keliamus klausimus dėl antisemitinių pasisakymų bei politinės jėgos nuostatų Rusijos atžvilgiu.

F. Kukliansky pažymi, kad žydų bendruomenės taip ir neatsiprašiusio R. Žemaitaičio pasisakymai abejingų palikti tikrai neturėtų.

„Aš galvoju, kad tiek prezidentas, tiek valstybė turi labai stipriai susirūpinti, kad žydai būtų apginti. Mes neturime kur eiti... Ir kodėl mes turėtume eiti? Mes gyvename demokratinėje valstybėje. Kodėl mums turi pasakyti, kad „imkite pagaliuką ir užmuškime tą žyduką“. Žinoma, žmogus gali įvairiai mąstyti, bet yra leksika, yra kultūra pasisakymams“, – svarstė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė, primindama, kad trys bendruomenės yra padavusios R. Žemaitaitį į teismą už neapykantos kurstymą.

„Konstitucinis Teismas padarė išvadą, kad jo veiksmai nedera su parlamentaro veikla ir duota priesaiką“, – akcentavo F. Kukliansky.

Apibendrindama klausimą, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė tvirtino, kad lieka tik viltis, jog augantis R. Žemaitaičio populiarumas nėra susijęs vien tik su Lietuvoje bei tarptautinėje erdvėje rezonavusiais antisemitiniais pasisakymais.

„Kalbu su jumis ir verkiu, nes nesitikėjau, kad po 80 metų, po visų atminties kelių, po visų kalbų Paneriuose, turime tokį rinkėją. O rinkėjas myli Žemaitaitį. Ne aš Žemaitaitį padariau žydų priešu. Ne aš blogai apie jį kalbėjau. Niekados žydų bendruomenė nėra pasisakiusi apie Žemaitaitį nieko blogo. Ar valstybė dėl to neturi susirūpinti?“ – apibendrino F. Kukliansky.

ELTA primena, kad R. Žemaitaičio vadovaujama partija „Nemuno aušra“ pastaruoju metu dažnai minėta kaip viena iš tikėtinų naujos valdančiosios daugumos narių. Tokias kalbas sustiprino Seimo rinkimų favoritais laikomų socialdemokratų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė užsiminusi, jog neatmestų galimybių formuoti valdančiąją koaliciją su „Nemuno aušra“.

Toks socialdemokratės pasisakymas buvo viešai sukritikuotas, akcentuojant, kad partijos „Nemuno aušra“ lyderis R. Žemaitaitis Konstitucinio Teismo buvo pripažintas dėl antisemitinių pareiškimų sulaužęs Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidęs Konstituciją. Po tokio KT verdikto, politikas pats atsisakė Seimo nario mandato.

Reaguodama į V. Blinkevičiūtės pasisakymą Seimo pirmininkė ir Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen pareiškė, kad nematytų savo politinės jėgos koalicijoje su „Nemuno aušra“, o konservatorių lyderis G. Landsbergis paragino centro kairėje ir dešinėje esančias partijas tartis ir taip po rudenį vyksiančių rinkimų užkirsti kelią radikalioms jėgoms pateikti į valdžią.

Savo ruožtu prezidentas Gitanas Nausėda „Žinių radijui“ rugpjūčio pabaigoje sakė, kad tikisi, jog reitingų lentelėje pozicijas sutvirtinusi partija sugebės atsakyti į viešai keliamus klausimus dėl jos lyderio antisemitinių pasisakymų bei politinės jėgos nuostatų Rusijos atžvilgiu.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)