„Nuo šios dienos pabaigos partijai pirmininkauja Radvilė Morkūnaitė Mikulėnienė iki kol bus išrinktas ar išrinkta naujas partijos vadovas ar vadovė“, – sakė jis.
G. Landsbergio teigimu, jo artimiausi planai – atlikti pareigą kaip užsienio reikalų ministrui, o ką veiks toliau, politikas prisipažino nežinantis.
G. Landsbergis nenorėjo pasakyti, ką matytų naujuoju partijos vadovu, sakydamas, kad nenori dalyvauti procese.
„Gerai“, – trumpai ištarė jis, paklaustas, kaip partijos kolegos reagavo į žinią apie jo pasitraukimą.
Kodėl traukiasi ne tik iš pirmininko posto, bet ir iš Seimo, G. Landsbergis komentuoti nenorėjo, sakydamas, kad tai paaiškino ryte vykusioje spaudos konferencijoje.
Suvažiavimą planuoja vasarį
R. Morkūnaitė-Mikulėnienė po posėdžio pagarsino, kaip vyks naujojo partijos pirmininko rinkimai. Partijų skyriai turės mėnesį iškelti kandidatus į pirmininkus, vėliau vyks agitacija. Jau kitąmet, sausio mėnesį, turėtų įvykti patys rinkimai, o partijos suvažiavimas vyks vasario mėnesį.
„Aš manau, kad skyriai kels kandidatus, ką jie mato, tikrai I. Šimonytės stiprios pozicijos išlaikius pasitikėjimą ir vienmandatėje laimėjus iš pirmojo turo, tai manau, kad tikrai skyriai siūlys įvairias kandidatūras ir bus įdomus procesas“, – į klausimą kas galėtų kandidatuoti, o apie kandidatavimą jau yra užsiminęs ir Laurynas Kasčiūnas, atsakė ji.
Jei skyriai kels jos kandidatūrą, laikinoji partijos vadovė tokią galimybę teigia svarstysianti.
„Tai yra ankstyvas klausimas, tos atsakomybės, kurios man tenka pagal įstatus, tame laike iki rinkimų, manau, darbo užteks apsčiai“, – kalbėjo ji.
Apie G. Landsbergio sprendimą trauktis laikinoji partijos vadovė žurnalistams teigė sužinojusi pirmadienį. „Bet, matyt, matant visą rinkimų kampaniją ir pastaruosius metus, nemanau, kad tai labai stebintų. Dabar pats laikas ir politiniams oponentams susitelkti į darbus apie turinį, suformuoti koaliciją ir dirbti tai, ką jie prisižadėjo Lietuvos žmonėms, ir galiausiai viliuosi, kad nuo mūsų partijos ir jos vadovybės aptarinėjimų jų fokusas galiausiai pasisuks ten, kur ir turėjo būti nuo pat pradžių“, – kalbėjo ji.
V. Landsbergis: kiek galima keikti Landsbergius?
Konservatorių garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis po prezidiumo posėdžio sakė manantis, jog pasitraukdamas G. Landsbergis priėmė teisingą sprendimą. Jis įsitikinęs, kad jį lėmė ne tik nesėkmė Seimo rinkimuose, bet ir „visa politinė atmosfera“.
„Yra ne tik rinkimų rezultatai, yra visa politinė atmosfera aplinkui. Ir šiandieną spaudos konferencijoje M. Lingė gerai pasakė – užsiims žmonės kokiais rimtais darbais, o ne vien Landsbergių keikimu. Laikas eina veltui, kiek galima keikti Landsbergius. Jau nebėra šito klausimo. Reikia pradėti darbus dirbti“, – žurnalistams sakė V. Landsbergis.
Klausiamas, ar ką nors iš dabartinių konservatorių lyderių matytų kaip galimą būsimą partijos pirmininką, V. Landsbergis neatsakė.
Paskelbė apie pasitraukimą
Pirmadienio rytą partijos lyderis Gabrielius Landsbergis pasitraukė iš pirmininko pareigų ir paskelbė, kad atsisakys iškovoto Seimo nario mandato.
„Rinkėjų signalas ganėtinai aiškus tiek partijai, tiek ir man asmeniškai. Būtų klaidinga to signalo neišgirsti“, – rytinėje spaudos konferencijoje kalbėjo G. Landsbergis.
G. Landsbergis tikino, kad pagrindinė jo apsisprendimo priežastis – rinkimų rezultatai. Tačiau taip pat prisidėjo ir neigiamas diskursas, siejamas su politiko šeima, nurodė jis.
Partijos vairą laikinai perėmė pirmoji pirmininko pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, kuri kaip partijos atstovė pirmadienio popietę ėjo į susitikimą su prezidentu Gitanu Nausėda, pirmąją dieną po rinkimų susitikusiu su daugumos partijų, patekusių į naująjį parlamentą, lyderiais.
R. Morkūnaitę-Mikulėnienę į susitikimą atlydėjo partijos rinkimų štabo vadovas Mindaugas Lingė.
TS-LKD naujajame Seime turės 28 mandatus. Antrajame ture G. Landsbergis patyrė ir asmeninį smūgį – pralaimėjo kultūros ministrui, liberalui Simonui Kairiui Kauno Centro-Žaliakalnio vienmandatėje rinkimų apygardoje.
2020-aisiais šioje apygardoje G. Landsbergis nugalėjo gavęs 10,5 tūkst. balsų, šiemet palaikymas jam aptirpo iki 6,5 tūkst. balsų.
Ar kandidatuos į partijos pirmininkes, premjerės kadenciją baigianti Ingrida Šimonytė kol kas neatsako.