„Lietuvos Respublikos Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio veiksmai (...) prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Šiais veiksmais Lietuvos Respublikos Seimo narys Remigijus Žemaitaitis sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Lietuvos Respublikos Konstituciją“, – teigiama KT išvadoje, kurią pagarsino KT pirmininkas Gintaras Goda.

Ši KT išvada yra galutinė ir neskundžiama.

Po teismo sprendimo, parlamentas turėtų priimti sprendimus dėl R. Žemaitaičio Seimo nario mandato naikinimo. Jeigu Seimas pritartų R. Žemaitaičio šalinimui, politikas nebegalėtų siekti pareigų, kuriose reikia prisiekti, 10 metų.

Pristatydamas argumentus, KT pirmininkas G. Goda nurodė, jog R. Žemaitaičio pasisakymai socialiniuose tinkluose pasižymėjo neapykantos kalba, nukreipta prieš žydus.

„Tokiais žeminančiais žmogaus orumą apibūdinimais, citatomis, kaip ir atskiromis tautinėmis bendruomenėms priklausančių asmenų tarpusavio nepakantumą skatinančio pobūdžio teiginiais, taip pat teiginiu, kuriuo niekinama Holokausto tragedija, demonstruojama neapykanta tautiniu pagrindu išskiriamai asmenų grupei“, – teigė KT pirmininkas.

KT vertinimu, tai, jog R. Žemaitaitis neapykantą kurstančiais teiginiais dalijosi sistemingai, leidžia manyti, kad Seimo narys taip elgėsi apgalvojęs savo veiksmus.

„Seimo narys, kaip tautos atstovas, reikšdamas savo pažiūras ir įsitikinimus, skleisdamas informaciją, turi veikti tautos ir valstybės interesais, savo veiksmus grįsti pagarba Konstitucijai“, – aiškino G. Goda.

„Atsižvelgęs į visa tai, Konstitucinis Teismas padarė išvadą, kad Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, skleisdamas niekinamo, išjuokiamo, taigi, žmogaus orumą žeminančio turinio informaciją, kuri demonstravo neapykantą asmenims dėl jų tautybės, nepaisė Konstitucijos preambulėje įtvirtinto tautinės santvarkos puoselėjimo imperatyvo, (...) Seimo nario priesaikos“, – tęsė KT pirmininkas.

Planuoja trauktis iš Seimo


R. Žemaitaitis Delfi patvirtino, kad pats artimiausiu metu trauksis iš Seimo, o ateinančiuose prezidento ir, galimai, rudenį vyksiančiuose Seimo rinkimuose dalyvauti ketina.

„Iš Seimo nario tikrai trauksiuosi, nes natūralu, kad Seime konservatorių ir liberalų užteks pilnai, kad apkalta įvyktų. Kandidatuojant į prezidento rinkimus negali būti žmogus prezidentu, kuris apkaltos būdu yra pašalintas iš Seimo. Tokiu atveju, reikia trauktis, kad galėtume dalyvauti prezidento rinkimuose“, – kalbėjo politikas.

Sprendimo vykdymo jis žada nevilkinti.

„Nevilkinsiu. Matyt, kitą savaitę sutvarkysime šituos reikalus“, – sakė R. Žemaitaitis.

Rinkimuose į prezidentus jis dalyvaus. Jei nebus išrinktas prezidentu, Seimo rinkimuose irgi dalyvaus.

„Visur dalyvaujame, nes tą leidžia Konstitucija“, – sakė R. Žemaitaitis.

Pasak parlamentaro, po šio KT sprendimo yra pagrindo kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT).

„Konstitucinis Teismas nei vieno žodžio nepasakė apie neteisėtos komisijos sudarymą“, – kalbėjo jis.

„KT negali vienoje dalyje pasisakyti, o kitoje – ne“, – pridūrė R. Žemaitaitis.

Remigijus Žemaitaitis

ELTA primena, kad KT svarstė klausimą dėl R. Žemaitaičio parlamente nusprendus pradėti apkaltą R. Žemaitaičiui. Seimo specialiosios tyrimo komisijos vertinimu, R. Žemaitaitis 2023 m. paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse ir tokiais savo veiksmais galimai sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

R. Žemaitaitis savo antisemitiniais pareiškimais ne kartą papiktino tarptautinę bendruomenę. Politikas apkaltino žydus esą vykdžius „lietuvių holokaustą“, viešai dalinosi galimai antisemitiniais pareiškimais.

Generalinė prokuratūra dėl parlamentaro antisemitinių pareiškimų yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą.

Kaip numato Seimo statutas, parlamentarams nutarus, kad yra pagrindas politiko apkaltai, Seimas turi kreiptis į KT, kad šis įvertintų, ar buvo pažeista Konstitucija bei sulaužyta duota priesaika. KT konstatavus, kad priesaika buvo sulaužyta, Seimo nario mandatas gali būti panaikintas 85 Seimo nariams balsavus už.

Seimo opozicijos KT sprendimas dėl Žemaitaičio nenustebino

Seimo opozicijos nenustebino sprendimas pripažinti parlamentarą R. Žemaitaitį sulaužius Seimo nario priesaiką ir pažeidus Konstituciją. Nepaisant to, kai kurie parlamentarai įžvelgia pavojingą precedentą, ateityje galintį apriboti politikų galimybę reikšti savo nuomonę.

„Nepritariu tam, ką pasakė Remigijus Žemaitaitis, (...) bet man atrodo, kad Konstitucinis Teismas nuėjo pavojingu politinės cenzūros keliu, kai ateityje gali būti ribojama Seimo narių galimybės pasisakyti“, – Eltai teigė „darbiečių“ frakcijos parlamente seniūnas Andrius Mazuronis.

„Patiktų mums ar ne, politinė diskusija turi būti spalvinga, tam tikrais atvejais aštri, atvira. Galiausiai rinkėjai turi pasidaryti išvadas dėl politinės diskusijos, o ne Konstitucinis Teismas“, – sakė Seimo narys, pridurdamas, kad kai kurių šalių parlamentuose jam tekę girdėti ir radikalesnių pasisakymų nei R. Žemaitaičio.

Andrius Mazuronis

„Taip ir minties, žodžio laisvė tam tikra prasme gali būti ribojama. Suprantu, kad ji nėra absoliutinė ir tam tikros ribos turi būti nustatytos. Bet nesu įsitikinęs. Mano požiūriu, šiuo atveju, sprendimas atrodo per griežtas“, – kalbėjo parlamentaras.

Tam iš dalies pritaria ir „valstiečių“ frakcijos Seime seniūnė Aušrinė Norkienė.

„Tų baimių (dėl cenzūros – ELTA) gal ir gali atsirasti, nes mūsų KT nedažnai pasisakydavo dėl Seimo narių pareiškimų. Tik anksčiau parlamentarai gal atidžiau reikšdavo savo nuomonę. Tai KT dabar su savo nuosprendžiu tą ribą šiek tiek nubrėš“, – sakė A. Norkienė.

Socialdemokratų frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė taip pat pripažino, kad KT išvada dėl R. Žemaitaičio jos nenustebino.

„Galiu pasakyti, kad manęs nestebina šitas KT sprendimas. To ir buvo galima tikėtis. Socialdemokratai labai nuosekliai nuo pradžių sakė, kad kolega savo pasisakymais tikrai peržengė tam tikras ribas“, – sakė politikė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (78)