D. Trumpas mano, kad muitai yra būdas auginti JAV ekonomiką, apsaugoti darbo vietas ir padidinti pajamas iš mokesčių.

Anksčiau jis muitus taikė tik atskiroms šalims, pavyzdžiui, Kinijai, arba tam tikroms pramonės sritims, pavyzdžiui, plieno pramonei.

Tačiau D. Trumpo rinkimų kampanijos pažadas įvesti 10 – 20 proc. siekiančius mokesčius visoms užsienio prekėms gali turėti įtakos kainoms visame pasaulyje.

Praėjusį mėnesį jis išskyrė Europą.

„Europos Sąjunga (ES) skamba taip gražiai, taip mielai, tiesa? Visos gražios, mažos Europos šalys, susibūrusios draugėn… Jos neima mūsų automobilių. Jos neima mūsų žemės ūkio produktų“, – skundėsi jis.

„Tačiau Jungtinėse Valstijose jos parduoda milijonus, milijonus automobilių. Ne, ne, ne, joms teks už tai sumokėti didelę kainą.“

Donaldas Trumpas

Kai buvo patvirtinta D. Trumpo pergalė, BMW, „Mercedes“ ir „Volkswagen“ akcijų vertė krito 5 – 7 proc. JAV yra didžiausia eksporto rinka Vokietijos automobilių gamintojams.

Per savo rinkimų kampaniją D. Trumpas tvirtino, kad muitai gali išspręsti virtinę problemų, pavyzdžiui, suturėti Kiniją ir užkirsti kelią nelegaliai imigracijai.

„Tarifas yra gražiausias žodis visame žodyne“, – sakė jis. Tai ginklas, kuriuo jis aiškiai ketina pasinaudoti.

Nors didžioji dalis visos šios retorikos ir veiksmų yra nukreipta prieš Kiniją, tuo viskas nesibaigia.

Kai kurios jurisdikcijos, pavyzdžiui, ES, jau rengia prevencinių atsakomųjų veiksmų prieš JAV sąrašą, kai ministrai nepakankamai rimtai įvertino ankstesnius D. Trumpo grasinimus dėl muitų, kuriuos jis vėliau įvedė.

Praėjusią savaitę Didžiojo septyneto (G7) finansų ministrai sakė, jog D. Trumpo vadovaujamai Amerikai jie bandys priminti, kad pasaulio ekonomikoje reikia turėti sąjungininkų, nes „idėja yra nesukelti prekybos karo“.

JAV ir ES simbolika

Tačiau, jei „bus griebtasi labai stiprios ir plataus masto galios“, Europa greitai apsvarstys savo atsaką.

Anksčiau ES, reaguodama į JAV įvestus muitus plienui bei aliuminiui, buvo paskelbusi muitus tokiems kultiniams amerikietiškiems produktams kaip „Harley Davidson“ motociklai, burbono viskis ir „Levi`s“ džinsai.

Vienas iš euro zonos centrinių bankų vadovų sakė, kad vien JAV muitai „nesukels infliacijos Europoje, tačiau tai priklauso nuo to, kokia bus Europos reakcija“.

Praėjusį mėnesį Tarptautinis valiutos fondas teigė, kad didelio masto prekybos karas pasaulio ekonomiką galėtų nusmukdyti 7 proc., o tai maždaug prilygtų Prancūzijos ir Vokietijos ekonomikoms kartu sudėjus.

Jungtinės Karalystės vyriausybei taip pat kyla didelių klausimų, kokią poziciją po „Brexit“ turėtų užimti Didžioji Britanija, jei kiltų tikėtinas, o gal net neabejotinas transatlantinis prekybos karas.

Iki šiol Jungtinės Karalystės kryptis buvo suartėti su ES, įskaitant maisto ir žemės ūkio standartus. Dėl šios priežasties sudaryti glaudų prekybos susitarimą su JAV būtų labai sudėtinga.

Joe Bideno administracija nebuvo suinteresuota tokiu susitarimu. Vis dar labai įtakingas D. Trumpo vyriausiasis derybininkas prekybos klausimais Bobas Lighthizeris netgi pareiškė, kad siekti tokio susitarimo jam neleido prielaida, jog Didžioji Britanija liks arti ES, kad padėtų savo įmonėms.

Jei didžiausia pasaulio ekonomika griebsis masinio protekcionizmo, daugelį mažesnių ekonomikų bus sunku įtikinti nedaryti to paties.

Šiuo atveju daug kas priklauso nuo situacijos. D. Trumpo įspėjimus galima suprasti pažodžiui. Niekas nėra aišku, bet taip gali prasidėti labai rimti prekybos karai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją