Interviu, kurį parodė Libano televizija „al Mayadeen“, B.al Assadas taip pat sakė, kad nori siekti trečios prezidento kadencijos.
Tuo tarpu JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry, kuris spaudžia ateinantį mėnesį surengti taikos konferenciją Ženevoje, pareiškė, kad bet koks B.al Assado mėginimas siekti perrinkimo tik pratęs Sirijos pilietinį karą.
„Laikas dar nepaskirtas ir dar nėra veiksnių, kurie lemtų (JAV ir Rusijos organizuojamos 2-osios Ženevos taikos konferencijos) sėkmę“, – sakė B.al Assadas minėtai televizijai.
„Kurios jėgos dalyvauja? Kaip šios jėgos yra susijusios su Sirijos liaudimi? Ar šios jėgos atstovauja Sirijos liaudžiai, ar ... valstybėms, kurios jas išgalvojo?“ – klausė jis.
Taikos konferenciją Ženevoje, apie kurią buvo pirmą kartą paskelbta pernai, JAV ir Rusija bando organizuoti įkandin susitarimo iki 2014 metų vidurio sunaikinti Sirijos cheminių ginklų arsenalą.
B.al Assadas nuolat atsisakydavo pripažinti teisėta Sirijos nacionalinę koaliciją, kuri vienija daugelį opozicinių grupių ir kuri reikalauja jo nušalinimo. Damasko režimas atmeta reikalavimus, kad prezidentas turi pasitraukti.
„Kaip šios jėgos gali atstovauti Sirijos liaudžiai, jei gyvena užsienyje? Jos nedrįsta atvykti į Siriją, ... bet tvirtina kontroliuojančios 70 proc. Sirijos teritorijos, – sakė prezidentas. – Yra daug klausimų apie šią konferenciją ... Kokios tos konferencijos gairės?“
B.al Assadas taip pat ne kartą kaltino Nacionalinę koaliciją vykdant savo rėmėjų regione ir Vakaruose nurodymus.
„Sprendimas (Sirijos konfliktui) turi būti Sirijos sprendimas, nepriklausomai nuo to, ar užsienio galybės jį pripažįsta ... Svarbu, kad jį pripažintų Sirijos liaudis, – sakė jis. – Šis klausimas yra Sirijos klausimas ... Ar ši konferencija bus surengta, ar ne – nėra svarbiausia. Svarbiausias klausimas – ar ši konferencija turėtų būti surengta, ar ji bus sėkminga, ar ne? Štai koks klausimas. O iki šiol dar nėra veiksnių jai būti sėkmingai“.
Paklaustas, ar sieks perrinkimo, B.al Assadas, kuris prezidento poste 2000 metais pakeitė savo velionį tėvą, atsakė: „Mano atsakymas priklauso nuo dviejų veiksnių. Pirmas yra asmeninis troškimas, o antras yra liaudies valia. Kalbant apie pirmąjį punktą, susijusį su manimi asmeniškai, nematau jokios priežasties, kodėl negalėčiau (kaip kandidatas) dalyvauti kituose rinkimuose.“
J.Kerry, kuris atvyko į Paryžių prieš antradienį įvyksiantį opozicijos ir ją remiančių Vakarų bei arabų valstybių atstovų susitikimą, perspėjo, kad B.al Assado perrinkimas būtų pražūtingas Sirijai.
„Jei jis galvoja, kad išspręs problemas siekdamas perrinkimo, aš galiu jam pasakyti: „Galvoju, kad šis karas tikrai nesibaigs, kol ... jis yra ten“, – sakė J.Kerry.
Tuo tarpu Jungtinių Tautų (JT) ir Arabų Lygos pasiuntinys Lakhdaras Brahimi lankosi Bagdade – antrojoje savo kelionės po regioną, kurios metu siekia didinti paramą Sirijos taikos konferencijai, „stotelėje“. Arabų Lygos vadovas mano, kad konferencija Ženevoje turėtų įvykti lapkričio 23 dieną.
B.al Assadas interviu sakė, kad priims Damaske L.Brahimi, jei „jis laikysis savo mandato ir jo neviršys“.
„Jam pavesta tarpininkavimo misija. Tarpininkas turėtų būti neutralus“, – sakė prezidentas.
L.Brahimi Damaske nesilankė nuo 2012 metų pabaigos, kai sulaukė griežtos Sirijos vyriausybės kritikos dėl raginimo B.al Assadui nesiekti perrinkimo.
Savo interviu B.al Assadas taip pat pavadino teroro grupuote Musulmonų brolijos padalinį Sirijoje, kuris yra svarbus opozicijos blokas. Jo režimas teroristais vadina visus oponentus ir kovotojus, kurie sukilo prieš B.al Assadą 2011 metų kovą.
„Per kelerius metus nuo tada, kai atėjau į šį postą, iki Sirijos krizės pradžios ji ne kartą įrodė esanti oportunistinė grupuotė, kuri kliaujasi veidmainyste, o ne religija“, – sakė prezidentas.
Be to, jis apkaltino Saudo Arabiją – pagrindinę Sirijos opozicijos rėmėją – vykdant JAV politiką prieš Damasko režimą.
„Ar kas nors drįsta objektyviai vadinti (Saudo Arabijos politiką dėl Sirijos) nepriklausomos valstybės politika? Saudo Arabija yra valstybė, kuri visokeriopai įgyvendina Jungtinių Valstijų politiką“, – sakė B.al Assadas.
Damaskas nuolat atsisakydavo pripažinti, kad šalyje vyksta teisėta kova už politines permainas, ir dažnai vadina sukilimą prieš B.al Assado valdymą užsienio sąmokslu prieš Siriją.