Šaltinių teigimu, Vokietijos kancleris Olafas Scholzas antradienį pareiškė apgailestaujantis, kad G20 komunikate neakcentuojama Rusijos, kaip karą prieš Ukrainą pradėjusios šalies, atsakomybė, ypač turint omenyje, kad taip nutiko simbolišku metu – praėjus tūkstančiui dienų nuo plataus masto invazijos pradžios.
„Jei G20 nesugeba rasti žodžių, aiškiai pasakančių, kad atsakinga Rusija, vadinasi, padaryta per mažai“, – sakė O. Scholzas pasibaigus dviejų dienų trukmės 20-ies didžiųjų ekonomikų viršūnių susitikimui Rio de Žaneire.
Nuo pat karo pradžios G20 susitikimuose kildavo keblumų formuluojant poziciją dėl Ukrainos, kadangi aptarimuose dalyvauja Rusija ir jos sąjungininkės. Rusijos Prezidentas Vladimiras Putinas Rio de Žaneire vykusiame viršūnių susitikime nedalyvavo, tačiau jam atstovavo Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.
Nors komunikatas paprastai skelbiamas viršūnių susitikimo pabaigoje, L. I. L. da Silva jo tekstą nusprendė patvirtinti baigiantis pirmadienio plenarinei sesijai – tada, kai salėje nebuvo Prancūzijos, Vokietijos ir Jungtinių Valstijų vadovų, nurodė diplomatai.
„Prezidentas L. I. L. da Silva užbaigė diskusiją dėl komunikato. Jis neatitinka pozicijos, kurią galėjome pademonstruoti“, – pirmadienį vakare žurnalistams sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir pridūrė, kad jei karo klausimu būtų pasisakyta aiškiau, tekstas būtų įgijęs daugiau svorio.
„Prancūzijos pozicija dėl to nesikeičia: agresiją prieš Ukrainą pradėjo Rusija, o mūsų prioritetas šiandien – užtikrinti ilgalaikę taiką“, – patikino E. Macronas.
Vienas Europos pareigūnas tokį L. I. L. da Silvos manevrą pavadino šiurkščiu, bet teigė, kad jo šalis nusprendė gerbti viršūnių susitikimo šeimininkui priklausančią prerogatyvą nuspręsti, kada paskelbti bendrą pranešimą.
Brazilija suskubo patvirtinti komunikatą pirmadienį vakare, mat baiminosi, kad viršūnių susitikimas gali baigtis nepriėmus galutinės deklaracijos, nors Europos lyderiai pageidavo griežčiau suformuluoti nuostatą dėl Rusijos vaidmens kare, naujienų agentūrai „Reuters“ sakė trys derybose dalyvavę Brazilijos diplomatai.
Ankstų sekmadienio rytą po intensyvių derybų susitikimo šeimininkei pavyko susitarti dėl galutinio pranešimo, tačiau tos pačios dienos popietę Prancūzija ir Vokietija ėmė daryti Brazilijai spaudimą dėl pakartotinio teksto svarstymo, kuris esą yra būtinas, atsižvelgiant į Rusijos surengtą masinį Ukrainos apšaudymą. Brazilija tai padaryti atsisakė.
Prancūzijos diplomatai pirmadienį galėjo paprašyti, kad teksto patvirtinimas būtų atidėtas, kol prisijungs E. Macronas, tačiau, Brazilijos palengvėjimui, to nepadarė.
„Teksto persvarstymas būtų anuliavęs visas per savaitės trukmės derybas įdėtas pastangas“, – bendraudami su „Reuters“ sakė Brazilijos pareigūnai.
Vokietijos kancleris O. Scholzas nesutarimus dėl G20 pranešimo teksto įvertino kaip ženklą, bylojantį apie permainas pasaulyje.
„Aiškėja, kad geopolitinė įtampa daro poveikį Didžiajam dvidešimtukui. Tarptautinių santykių srityje dvelkiantis vėjas darosi atšiauresnis“, – konstatavo jis.