Žiauriausius Pirmojo pasaulinio karo mūšius menančiame Belgijos Ipro mieste Bendrijos lyderiai pradės dvi dienas truksiančias karštas diskusijas sprendžiant rimčiausią ginčą, kokio Europa nematė nuo euro zonos krizės.

Paminėję 1914-1918 metų karo pradžią, 28-ių valstybių ir vyriausybių vadovai surengs neformalius darbo pietus, kurių metu apibrėš Bendrijos būsimų penkerių metų politikos prioritetus.

Nors sutarta J.-C.Junckerio klausimo ketvirtadienį nesvarstyti, neabejojama, kad atmosfera pietų metu bus įtempta.

Tarp D.Camerono ir jo kolegų tvyrant didžiulei įtampai, po pietų pareiškimą paskelbs Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy.

Vos prieš dvi savaites pozavęs žurnalistams irklinėje valtyje kartu su olandų ir švedų premjerais, tuo metu palaikiusiais jo poziciją dėl J.-C.Junckerio, viršūnių susitikimo išvakarėse Britanijos vyriausybės vadovas liko be jų paramos.

„Paremsime J.-C.Junckerio kandidatūrą“, - pareiškė Nyderlandų premjeras Markas Rutte parlamente netrukus po to, kai Švedijos vyriausybės vadovas Fredrikas Reinfeldtas parlamento komitete paskelbė analogišką pareiškimą.

Valtelėje kartu su premjerais buvusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel, ilgą laiką vengusi atvirai pareikšti savo paramą centro dešiniųjų kandidatui J.-C.Junckeriui, vėliau pakeitė šią savo nuostatą.

Netgi centro kairiųjų lyderiai parėmė J.-C.Junckerį, todėl D.Cameronas prie viršūnių susitikimo stalo veikiausiai turės tik vieną sąjungininką - smarkiai kritikuojamą Vengrijos premjerą Viktorą Orbaną.

Britų vyriausybės vadovas negaili kritikos J.-C. Junckeriui, kuris 19 metų buvo Liuksemburgo premjeras ir yra ilgiausiai dirbęs lyderis Europoje.

Pasak D.Camerono, J.-C.Junckeris yra senamadiškas federalistas ir eurokratas, nesiimsiantis reformų, kurios būtinos siekiant įtikinti britus balsuoti už pasilikimą Bendrijoje 2017 metais numatytame referendume dėl narystės ES.

Viršūnių susitikimas „bus labai emocingas, gausus įvykių ir turiningas“, sakė vienas aukšto rango ES diplomatas.

Siekdamas išvengti nemalonios trinties tarp Britanijos ir kitų šalių per ceremoniją Ipre, kuri skirta pagerbti taiką, H.Van Rompuy pareikalavo, kad 28 ES lyderiai iki penktadienio nekeltų J.-C. Junckerio klausimo, nurodė diplomatai.

„Mes nesame tobuli, tačiau daugeliui žmonių už Europos ribų mes visgi esame... taikos, demokratijos ir gerovės pavyzdys“, - sakė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas praėjusią savaitę.

D.Cameronas siekia, kad penktadienį H.Van Rompuy surengtų beprecedentį ES lyderių balsavimą dėl J.-C.Junckerio kandidatūros, nors įprasta tokius sprendimus priimti konsensusu.

A.Merke trečiadienį Londonui dar pabėrė druskos ant žaizdos, pareiškusi, kad nebus „jokios tragedijos“, jei J.-C. Junckeris į prestižinį postą Europos Komisijoje bus išrinktas nevienbalsiai.

Komisija, kuri atlieka ES vykdomosios valdžios funkcijas, yra vienintelė Briuselio institucija, galinti siūlyti naujus teisės aktus. Ji taip pat kontroliuoja vieningąją rinką ir neseniai išsikovojo teisę prižiūrėti nacionalinius biudžetus.

Britanijos lyderis šią savaitę H.Van Rompuy sakė, kad jis taip pat nepritaria tam, kad J.-C.Junckerio kandidatūrą iškėlė Europos Parlamento konservatorių frakcija - Europos liaudies partija (EPP), kuri gegužę vykusiuose rinkimuose neteko kažkiek vietų, bet liko didžiausia politinė jėga ES asamblėjoje.

„Manau, kad Europos Komisijos pirmininką turi rinkti išrinkti vyriausybių ir valstybių vadovai Europos Vadovų Taryboje. Tai yra teisingas požiūris, ir yra negerai sutikti su tuo, kad Europos partijos ir Europos Parlamentas pasisavina šias galias“, - sakė D.Cameronas trečiadienį.

J.-C.Junckerio paskyrimas tėra vienas iš virtinės laukiančių pokyčių aukščiausiuose postuose, Bendrijai pradedant naują kadenciją po gegužės 25 dieną vykusių rinkimų, kuriuose didelių laimėjimų pasiekė euroskeptiškos partijos, sudavusios rimtą smūgį tradicinėms centro dešiniųjų ir centro kairiųjų partijoms.

H.Van Rompuy turi atsistatydinti lapkritį, ir diplomatai bei analitikai sako, kad Britanijai patiktų, jei jį šiame poste pakeistų jaunatviška Danijos vyriausybės vadovė Helle Thorning- Schmidt, sukėlusi žiniasklaidos šurmulį asmenuke su Baracku Obama iš Nelsono Mandelos laidotuvių. Tačiau tai veikiausiai nepatiktų Prancūzijai.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)