Ministerija tviteryje pasidalino Gynybos ministerijos įrašu, esą, tokią bombą kuria dvi Ukrainos bendrovės, o darbai „jau pasiekė paskutinį etapą“. Įraše skelbiamos ir nuotraukos su nežinomais branduoliniais objektais ir raketomis.
Į įrašą tviteryje sureagavo Slovėnijos valdžia. Atstovai skelbia, kad viena iš nuotraukų priklauso šalies Branduolinių atliekų tvarkymo agentūrai, ji daryta dar 2010 metais. Kalbama apie nuotrauką, kurioje užfiksuoti balti cilindrai raketose, ant kurių užrašyta „radioaktyvu“, esą, juose gali būti urano ir plutonio.
„Rusijos užsienio reikalų ministerijos įraše „Twitter“ panaudota nuotrauka yra ARAO (Slovėnijos branduolinių atliekų tvarkymo agentūros) 2010 metų fotografija“, – trečiadienį naujienų agentūrai AFP patvirtino Slovėnijos premjero Roberto Golobo patarėjas Draganas Barbutovskis.
Nuotrauka buvo naudojama profesionalų prezentacijose kaip aiškinamoji medžiaga, bet ja rusai pasinaudojo be Slovėnijos branduolinių atliekų tvarkymo agentūros leidimo. Patikslinama, kad raketose yra dūmų jutikliai, „kuriuose yra radioaktyvios medžiagos, bet ne tos, kuri įvardijama lentelėje po nuotrauka“.
Slovėnijos valdžios atstovai tikina, kad branduolinės atliekos saugomos patikimai, nuolat stebimos ir „nenaudojamos jokių nešvarių bombų gamybai“.
Kaip paaiškėjo, dar kelios nuotraukos, kuriomis bandė pasinaudoti Rusijos užsienio reikalų ministerija, darytos TASS agentūros Belojarsko atominėje elektrinėje, esančioje Rusijos Sverdlovsko srityje.
Informaciją, esą, laukti liko nebeilgai, ėmė platinti valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“. Publikacijoje, remiantis neįvardytais šaltiniais, teigiama, kad Kyjivas „baigė techninį pasirengimą“ „nešvarios bombos“ panaudojimui, tam Ukrainos gamyklos „Južmaša“ specialistai pagamino raketų komplekso „Iskander“ muliažą su radioaktyviu „įdaru“, kurią turėtų numušti Ukrainos priešraketinė gynyba. Visa tai, esą, įvyks virš Černobylio branduolinės jėgainės teritorijos, o tada Kyjivas esą pareikš, kad raketą paleido Rusija.
Slovėnija, viena iš buvusios Jugoslavijos respublikų, 2004 metais įstojo į Europos Sąjungą ir NATO. Šalyje, Krške netoli Kroatijos sienos, yra atominė elektrinė, o jos branduolinės atliekos yra saugiai laikomos, nurodo ARAO.
Rusija trečiadienį užsienio lyderiams toliau pasakojo apie „nešvarią bombą“.
Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu trečiadienį per vaizdo pokalbį su Kinijos kolega Wei Fenghe pakartojo teiginius, kad Ukraina rengia provokaciją ir ketina panaudoti „nešvarią bombą“, pranešė ministerija Maskvoje.
„Buvo aptarta padėtis Ukrainoje. Kariuomenės generolas Sergejus Šoigu perdavė Kinijos kolegai susirūpinimą dėl galimų Ukrainos provokacijų panaudojant „nešvarią bombą“, – sakoma ministerijos pranešime.
Atskirame pareiškime anksčiau trečiadienį ministerija teigė, kad S. Šoigu tokį patį „susirūpinimą“ išreiškė ir per pokalbį telefonu su Indijos gynybos ministru Radžnathu Singhu.
Paprasčiausia nešvari bomba – tai įprastinė bomba su radioaktyviosiomis, biologinėmis ar cheminėmis medžiagomis, kurios paskleidžiamos sprogimo metu.
Sekmadienį per pokalbius su keliais NATO kolegomis S. Šoigu apkaltino Ukrainą planuojant panaudoti „nešvarią bombą“, o Kyjivas šiuos teiginius atmetė kaip „pavojingą“ melą.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas trečiadienį žurnalistams sakė, kad Rusija turi informacijos, rodančios „egzistuojančią grėsmę“, kad Ukraina panaudos „nešvarią bombą“, ir kad Ukraina „ruošiasi tokiam teroristiniam sabotažo aktui“.
„Mes ir toliau atkakliai aiškinsime savo požiūrį pasaulio bendruomenei, kad paskatintume ją imtis aktyvių veiksmų užkirsti kelią tokiam neatsakingam elgesiui“, – pridūrė D. Peskovas.