Norima leisti bankui įsteigti patronuojamąją įmonę, kad ši tam tikriems mokėjimams vykdyti galėtų naudotis tarptautine atsiskaitymų sistema SWIFT. Pats bankas dėl sankcijų, taikomų dėl Rusijos invazijos į Ukrainą, šiuo metu to daryti negali.
Agentūros dpa informacija, apie nuolaidas svarstoma Rusijai grasinant nepratęsti mėnesio viduryje baigsiančio galioti susitarimo dėl ukrainietiškų grūdų eksporto Juodąja jūra. Maskva tai argumentuoja tariamais ribojimais Rusijos žemės ūkio ir trąšų eksportui, kurių sušvelninimo tikisi mainais už ukrainietiškų grūdų eksportą. Šiame kontekste Maskva konkrečiai reikalauja atšaukti sankcijas valstybiniam Žemės ūkio bankui, kad būtų galima paprasčiau vykdyti mokėjimus.
Rusija po invazijos į Ukrainą praėjusių metų vasarį kelis mėnesius blokavo kaimyninės šalies grūdų eksportą. 2022 m. vasarą, tarpininkaujant Jungtinėms Tautoms (JT) ir Turkijai, abi karo šalys pasiekė susitarimą, vėl leidusį laivais gabenti ukrainietiškus grūdus. Pastarąjį kartą susitarimas gegužės viduryje buvo pratęstas dar dviem mėnesiams. Maskva už tai reikalavo palengvinti jos pačios eksportą.
Pasak diplomatų, ES nepanaikina sankcijų Žemės ūkio bankui, nes tam tikriausiai nebūtų pasiektas reikiamas šalių narių pritarimas. Tačiau oponentai matyt negalėtų blokuoti leidimo naudotis SWIFT sistema naujai patronuojamajai įminei. Šios priemonės šalininkai atkreipia dėmesį į tai, kad grūdų eksportas svarbus ne tik Ukrainai, bet ir grūdus perkančioms Afrikos bei Azijos šalims. Be to, jų nuomone, negalima leisti, kad Rusija kaltę dėl galimo sutarties žlugimo suverstų Vakarams.