Naujienų agentūra AP skelbia, kad, jos prognozėmis, D. Trumpui tenka 277 rinkikų balsai, o K. Harris – 224.

Pats D. Trumpas jau anksčiau paskelbė savo pergalę rinkimuose. Džiūgaujantiems šalininkams švenčiant ir skanduojant „JAV“, D. Trumpas kartu su žmona Melania ir keliais savo vaikais užlipo ant scenos savo kampanijos štabe Floridoje. „Tai politinė pergalė, kurios mūsų šalis dar nematė“, – sakė 78 metų D. Trumpas.

Susiję straipsniai

Per inauguraciją, kuri vyks sausio 20-ąją, D. Trumpas bus vyriausias visų laikų JAV prezidentas ir tik antrasis per istoriją, ne iš eilės laimėjęs dvi kadencijas.

Jis grįžta į Baltuosius rūmus po ilgos, žiaurios kampanijos, per kurią respublikonas išgyveno du pasikėsinimus jį nužudyti ir buvo nuteistas pagal baudžiamuosius kaltinimus.

JAV prezidento rinkimai 2024
Pagrindiniai įvykiai:
Rūšiuoti:SeniausiNaujausi
16:452024 11 08
JAV prezidento rinkimai: Trumpo sąskaitoje yra 301 rinkikų balsas, o Harris – 226

Po Jungtinių Valstijų prezidento rinkimų „plaukia“ rezultatai iš paskutinių valstijų, kurie rodo, kad išrinktasis šalies prezidentas respublikonas Donaldas Trumpas renka 301 rinkikų balsą – gerokai daugiau, nei 270 rinkikų balsų, kurių reikia norint skelbti pergalę, o Demokratų partijos viceprezidentės Kamalos Harris krepšelyje yra 226 rinkikų balsai, pranešė JAV žiniasklaida.

Penktadienį buvo paskelbta, kuris kandidatas laimėjo Nevadoje – šešis rinkikų balsus susižėrė D. Trumpas. Ši svyruojanti valstija 2020 m. balsavo už Joe Bideną.

JAV žiniasklaida paskelbė D. Trumpą nugalėtoju daugiau nei pusėje iš 50 valstijų, įskaitant tokias svarbias svyruojančias valstijas, kaip Džordžija, Pensilvanija, Mičiganas ir Viskonsinas.

Žemiau pateikiamas valstijų, kuriose pergalė atiteko kuriam nors kandidatui, sąrašas kartu su šioms valstijoms priklausančiu rinkikų balsų skaičiumi. Sąrašas paremtas JAV žiniasklaidos prognozėmis, kurias, be kita ko, pateikė CNN, „Fox News“, MSNBC/„NBC News“, ABC ir CBS. Paskutinė valstija, kurioje galutinio rezultato dar neprognozuoja dvi žiniasklaidos priemonės, yra Arizona.

D. Trumpas (301)

Alabama (9)

Aliaska (3)

Arkanzasas (6)

Florida (30)

Džordžija (16)

Aidahas (4)

Indiana (11)

Ajova (6)

Kanzasas (6)

Kentukis (8)

Luiziana (8)

Meinas (1 – pasidalinę balsai)

Mičiganas (15)

Misisipė (6)

Misūris (10)

Montana (4)

Nebraska (4 – pasidalinę balsai)

Nevada (6)

Šiaurės Karolina (16)

Šiaurės Dakota (3)

Ohajas (17)

Oklahoma (7)

Pensilvanija (19)

Pietų Karolina (9)

Pietų Dakota (3)

Tenesis (11)

Teksasas (40)

Juta (6)

Vakarų Virdžinija (4)

Viskonsinas (10)

Vajomingas (3)



K. Harris (226)

Kalifornija (54)

Koloradas (10)

Konektikutas (7)

Delaveras (3)

Kolumbijos apygarda (3)

Havajai (4)

Ilinojus (19)

Meinas (3 – pasidalinę balsai)

Merilendas (10)

Masačusetsas (11)

Minesota (10)

Nebraska (1 – pasidalinę balsai)

Naujasis Hampšyras (4)

Naujasis Džersis (14)

Naujoji Meksika (5)

Niujorkas (28)

Oregonas (8)

Rod Ailendas (4)

Vermontas (3)

Virdžinija (13)

Vašingtonas (12)
16:182024 11 08
Žiniasklaida: Trumpas leido suprasti, kad reikalaus nuolaidų ir iš Ukrainos, ir iš Rusijos

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas leido suprasti, kad reikalaus nuolaidų tiek iš Kyjivo, tiek iš Maskvos, rašo „Bloomberg“.

D. Trumpas jau surengė keletą pokalbių telefonu su Europos lyderiais.

Jis supranta, kad jis negali priversti Ukrainos daryti nuolaidų Rusijai, negaunant mainais tam tikrų nuolaidų iš Maskvos. Apie tai rašo „Bloomberg“, remdamasi informuotais pašnekovais.

Leidinys primena, kad per rinkimų kampaniją D. Trumpas žadėjo greitai nutraukti karo veiksmus Ukrainoje, tačiau dviprasmiškai kalbėjo apie savo paramą Kyjivui. Todėl Europos lyderiai dabar aktyviai diskutuoja, kaip jie turėtų elgtis, jei naujoji JAV administracija nutrauktų paramą Ukrainai.

Tačiau neatrodo, kad D. Trumpas ketina tiesiog „nustumti Ukrainą po autobusu“. Tai matyti iš pirmojo pokalbių telefonu ciklo, kurį JAV rinkimų nugalėtojas jau surengė su Europos vadovais.

Taigi, pasak vieno neįvardyto aukšto rango pareigūno, kalbėjusio su „Bloomberg“, bent viename iš šių pokalbių buvo aptartas D. Trumpo požiūris į taikos derybas dėl karo Ukrainoje. Ir D. Trumpas esą „leido suprasti, kad suvokia negalintis tiesiog priversti Ukrainos daryti nuolaidų V. Putinui, negaunant nieko mainais“.

Tuo tarpu ES vadovai pabrėžia, kad reikia remti Ukrainą, nepaisant JAV pozicijos.

„Kolegos puikiai supranta, kad parama Ukrainai reiškia mūsų pačių stiprinimą. Jei būsime silpni Rusijos atžvilgiu, kokį signalą pasiųsime likusiam pasauliui, įskaitant Kiniją?“ – žurnalistams sakė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles‘is Michelis.

D. Trumpo pergalė ir Ukrainos perspektyvos

Politikos apžvalgininkai nesutaria, ar D. Trumpo atėjimą reikėtų laikyti palaima, ar katastrofa Ukrainai. Leidinys „The Economist“ mano, kad D. Trumpas gali tapti tuo, kuris išvestų karą iš „kruvinos aklavietės“. O dėl to kalta Joe Bideno administracija, kuri taip vangiai rėmė Ukrainą, kad įstūmė ukrainiečius į pralaimėjimo padėtį.

Kitos nuomonės laikosi autoritetingas britų leidinys „The Guardian“. Ten D. Trumpo atėjimas laikomas katastrofa Ukrainai. Ne tik dėl jo draugiško požiūrio į V. Putiną ir neigiamo požiūrio į V. Zelenskį, bet ir dėl D. Trumpo diplomatijos negrabumo.

Esą pirmoji D. Trumpo kadencija jau parodė, ko iš tikrųjų verti jo diplomatiniai gabumai. „The Guardian“ turi omenyje liūdnai pagarsėjusias 2019 metais vykusias D. Trumpo derybas su Šiaurės Korėjos diktatoriumi Kim Jong Unu, kurios baigėsi praktiškai be rezultatų.
14:102024 11 08
Vokietijos kancleris: Europa ir toliau gerai bendradarbiaus su Trumpu

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas penktadienį Budapešte surengtame neoficialiame Europos Sąjungos viršūnių susitikime dar kartą patvirtino savo pasiryžimą bendradarbiauti su būsimu JAV prezidentu Donaldu Trumpu.

Tačiau jis pabrėžė, kad Europa turi stiprinti bendradarbiavimą saugumo sektoriuje. „Turime bendradarbiauti kaip Europos Sąjunga, kaip europiečiai, kad padarytume tai, kas yra būtina mūsų pačių saugumui“, – kalbėjo jis. O. Scholzas taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad pirmą kartą per kelis dešimtmečius Vokietija šiais metais gynybai skiria daugiau nei 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

O. Scholzas trečiadienį susisiekė su D. Trumpu iš karto po jo pergalės rinkimuose ir pasiūlė jam patikimą partnerystę.

Penktadienį Budapešte jis pažymėjo, kad Europa „ir toliau gerai bendradarbiaus su būsimu Amerikos prezidentu“.
13:372024 11 08
Draghi: didesnė skuba reformuoti ES ekonomiką po Trumpo pergalės

Po Donaldo Trumpo pergalės JAV rinkimuose Europos ekonominė pertvarka tapo dar aktualesnė, perspėjo Mario Draghi, penktadienį atvykęs į ES vadovų derybas Budapešte.

Rugsėjį paskelbtoje ataskaitoje buvęs Europos Centrinio Banko vadovas perspėjo, kad Europa atsilieka nuo Jungtinių Valstijų, kaip priežastį nurodydamas nepakankamą ES produktyvumą ir ekonomikos sulėtėjimą.

„Šioje ataskaitoje pateikiamos rekomendacijos jau dabar yra neatidėliotinos, atsižvelgiant į situaciją, kurioje esame atsidūrę. Po JAV rinkimų jos tapo netgi dar aktualesnės, – penktadienį sakė M. Draghi. – Skubos jausmas šiandien didesnis nei buvo prieš savaitę.“

Praėjusiais metais užsakyta ataskaita buvo parengta siekiant pasiūlyti gaires ES vykdomajai institucijai, vadovaujamai Ursulos von der Leyen, kuri liepą laimėjo dar vieną penkerių metų kadenciją.

M. Draghi pasikalbėjo su žiniasklaida prieš derybas, kuriose turėtų dominuoti jo ataskaita, skatinanti ES investuoti iki 800 milijardų papildomų eurų per metus, kad pasivytų Jungtines Valstijas.

Ragindamas investuoti į produktyvumo didinimą Europoje, M. Draghi sakė, kad būsimoji D. Trumpo administracija greičiausiai dar labiau stiprins JAV technologijų sektorių – svarbiausią ekonomikos sritį, kurioje Europa atsilieka nuo Jungtinių Valstijų.

Naujoji JAV vyriausybė taip pat greičiausiai saugos tradicines pramonės šakas, o būtent šią pramonės produkciją Europa į JAV „eksportuoja daugiausiai“, sakė M. Draghi, kuris taip pat yra buvęs Italijos ministras pirmininkas.

„Čia jau turėtume derėtis su savo sąjungininke amerikiete, vieningai siekdami apsaugoti Europos gamintojus“, – pabrėžė jis.

„Nėra abejonių, kad Trumpo prezidentavimas smarkiai pakeis Jungtinių Valstijų ir Europos santykius. Nebūtinai grynai neigiama prasme, bet tikrai turime į tai atkreipti dėmesį“, – pažymėjo M. Draghi.

Aukščiausi ES pareigūnai taip pat pabrėžė, kad Europai būtina kuo skubiau spręsti vangaus augimo problemą.

„Konkurencingumas nėra tik skambus žodis, jis reiškia, kad turime sutelkti dėmesį į ekonomikos augimą“, – sakė Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola.

M. Draghi ataskaita sudaro „puikų pagrindą“ reformoms, žurnalistams Budapešte sakė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charlesas Michelis. „Viskas yra derybų klausimas“, – pridūrė jis, ypač kalbant apie finansavimą.
12:562024 11 08
Trumpas vis dar gali būti teisiamas Niujorke: laukiama teisėjo sprendimo

Respublikonui Donaldui Trumpui sugrįžus į Baltuosius rūmus, faktiškai užsitrenkė durys į dvi bylas, kuriose jam pateikti federaliniai baudžiamieji kaltinimai. Jam iškelta valstijos byla dėl tariamo sąmokslo kištis į 2020 metų rinkimus Džordžijoje bus sustabdyta iki jo kadencijos pabaigos – jei iki to laiko ji dar bus aktuali.

Tačiau kitą savaitę bus sprendžiamas likusios bylos – jo nuteisimo dėl 34 nusikalstamų veikų Niujorke – likimas, rašo BBC. 

Ši byla gali likti galioti arba gali būti nunešta tos pačios politinės ir teisinės bangos, kuri leido jam išvengti kitų.

Teisėjas Juanas Merchanas iki antradienio nuspręs, ar patenkinti D. Trumpo priešrinkiminį prašymą panaikinti jo apkaltinamąjį nuosprendį. Jei teisėjas stotų D. Trumpo pusėn, tai beveik nušluotų jo kriminalinių bėdų šleifą.

Tačiau jei teisėjas paliks galioti apkaltinamąjį nuosprendį, vėliau šį mėnesį bus pradėtas nuosprendžio paskelbimas. Tai greičiausiai sukeltų dar daugiau D. Trumpo bandymų vilkinti bylos nagrinėjimą ir atvertų precedento neturintį naują Amerikos baudžiamojo teisingumo sistemos frontą.

„Tai išties neištirta teritorija“, – sakė Niujorko teisės mokyklos profesorė Anna Cominsky.

Plačiau skaitykite čia
12:182024 11 08
Ekspertai nerimauja, kad Trumpas gali persekioti žiniasklaidą

Išrinktasis Jungtinių Valstijų (JAV) prezidentas Donaldas Trumpas pažadėjo per savo antrąją kadenciją susidoroti su daugeliu žiniasklaidos priemonių, grasindamas įkalinti žurnalistus, panaikinti transliavimo licencijas ir iškelti daugybę bylų, rašo CNN. Jis jau anksčiau grasino, kad to imsis.

Pirmosios kadencijos Baltuosiuose rūmuose metu D. Trumpas nuolat susipykdavo su žurnalistais, spaudą vadino „liaudies priešu“ ir draudė žurnalistams dalyvauti oficialiuose pasitarimuose. Pastaraisiais mėnesiais rinkimų kampanijos metu D. Trumpas naudojo tamsią ir smurtinę retoriką, kad užsipultų žiniasklaidą – šią savaitę miniai pasakė, kad neprieštarautų, jei žurnalistai būtų sušaudyti – ir sukėlė nuogąstavimų, kad jis bandys ginkluoti vyriausybę prieš laisvąją spaudą.

Autoritarinio valdymo Europoje ekspertai sako, kad antrosios kadencijos metu, kai aplink jį bus daugiau lojalistų ir mažiau apsauginių barjerų, D. Trumpas gali padaryti didelę žalą JAV spaudos laisvei. Žvilgsnis į kai kurias Europos šalis, kuriose demokratija „atsitraukia“, pranašauja, kaip tai gali atsitikti.

Tarptautinio žurnalistų centro prezidentė Sharon Moshavi sakė, kad šalyse, kurios patyrė laisvosios spaudos žlugdymą, „tai nėra tik vienas būdas – tai nėra „mes įkalinsime žurnalistus“.

Pasak jos, autoritarinių ir stiprių valdininkų valdomos vyriausybės visame pasaulyje, įskaitant Rusiją, Vengriją, Indiją ir dar visai neseniai Lenkiją, ėmėsi užčiaupti laisvą spaudą ir užgniaužti nesutarimus. D. Trumpas gyrė daugelio šių valstybių vadovus, ypač Vengrijos kraštutinių dešiniųjų premjerą Viktorą Orbaną.

„Tai mirtis tūkstančiu kirčių. Tai puolimas iš daugelio pusių“, – sakė ji.
12:132024 11 08
Ar Joe Bidenas suteiks malonę savo sūnui prieš palikdamas Baltuosius rūmus?

Jungtinių Valstijų (JAV) prezidentui Joe Bidenui ruošiantis išvykti iš Baltųjų rūmų, jam taip pat teks spręsti didžiulę problemą – ar suteikti malonę savo sūnui Hunteriui Bidenui, rašo „Newsweek“.

Prieš pasitraukdamas J. Bidenas tam tikru metu susitiks su išrinktuoju prezidentu Donaldu Trumpu, kuris, bent jau viešai, atrodo, yra labiau linkęs suteikti malonę 53-ejų H. Bidenui nei pats J. Bidenas.

Nors Prezidentas J. Bidenas bandė užgniaužti užuominas, kad galėtų suteikti malonę savo sūnui, D. Trumpas spalį interviu radijui sakė „Aš jo neatleisčiau“.

„Matote, priešingai nei J. Baidenas, nepaisant to, ką jie man padarė, kai taip žiauriai mane persekiojo ... O Hunteris yra blogas berniukas. Dėl to nėra jokių abejonių. Jis buvo blogas berniukas, – pridūrė D. Trumpas. – Bet aš manau, kad tai labai blogai mūsų šaliai“.

Abiejų prezidentų ir taip įtempti santykiai dar labiau pašlijo po 2020 metų prezidento rinkimų, kai J. Bidenas iškovojo pergalę. D. Trumpas dažnai rengė išpuolius prieš J. Bideną, taip pat ir prieš jo sūnų Hunterį, kurio kriminaliniai tyrimai tapo žiniasklaidos puošmena ir dovana Respublikonų partijai.

Tačiau D. Trumpas yra sakęs, kad svarstytų galimybę suteikti malonę Hunteriui, kuris anksčiau šiais metais buvo nuteistas dėl nusikalstamo sukčiavimo mokesčių srityje ir kaltinimų dėl šaunamojo ginklo. Prezidento sūnus kaltinamas, kad prieš pirkdamas ginklą prieš kelerius metus pateikė neteisingus duomenis ir tyčia nuslėpė savo priklausomybę nuo narkotikų.

J. Baidenas, pats suteikdamas malonę savo sūnui išeidamas iš Ovaliojo kabineto, keltų riziką savo partijai.

Malonės suteikimas galėtų sukelti politinę reakciją, o tai būtų nenaudinga demokratams, jau kovojantiems su stulbinančiu rinkimų pralaimėjimu, kurį iš dalies paskatino dabartinio prezidento nepopuliarumas.

Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre dar labiau atšaldė šią idėją, ketvirtadienį žurnalistams sakydama, kad J. Bidenas neketina suteikti malonės savo sūnui.

„Mūsų atsakymas lieka galioti – ne“, – ją citavo „The Washington Post“.

Gruodį Hunteriui bus paskelbtas nuosprendis – tai bus dramatiškų teismo veiksmų kulminacija, kai prezidento sūnus prisiekusiųjų buvo nuteistas dėl kaltinimų šaunamuoju ginklu, o rugsėjį prisipažino kaltu dėl federalinių mokesčių kaltinimų.

Prezidentas viešai mažai komentavo Hunterio teisines bėdas, matyt, norėdamas išvengti teiginių apie interesų konfliktą, kuris galėtų pakenkti jo sūnaus veiksmų tyrimui. Viešai jis taip pat nekalbėjo apie generalinį prokurorą Meriką Garlandą, kuris suintensyvino tyrimą dėl H. Bideno ir paskyrė specialųjį patarėją jam prižiūrėti.
11:342024 11 08
Trumpas žada įgyvendinti masinę deportaciją

Išrinktasis Jungtinių Valstijų (JAV) prezidentas Donaldas Trumpas sako, kad jo administracija neturės „kito pasirinkimo“, kaip tik vykdyti masinę žmonių, neturinčių teisėto leidimo būti Amerikoje, deportaciją, rašo BBC. 

„Tai ne kainos klausimas. Iš tikrųjų mes neturime pasirinkimo. Kai žmonės žudė ir žudė, kai narkotikų baronai sugriovė šalis, o dabar jie grįš į tas šalis, nes čia nepasiliks“, – interviu „NBC News“ sakė D. Trumpas. 

Jei JAV administracija galėtų teisėtai tęsti masinių deportacijų planus, valdžios institucijoms vis tiek tektų spręsti didžiulius ir brangiai kainuojančius logistinius uždavinius. Ekspertų skaičiavimais, deportuoti milijoną žmonių kainuotų milijardus dolerių.

Prieštaringai vertinami reidai darbo vietose, kurie buvo vykdomi D. Trumpo administracijos laikais, buvo sustabdyti 2021 metais.

Kasmetinis JAV viduje sulaikytų asmenų deportavimas jau dešimtmetį svyruoja žemiau 100 tūkst., po to, kai pirmaisiais Baracko Obamos administracijos valdymo metais buvo pasiekęs aukščiausią lygį – daugiau kaip 230 tūkst. per metus.
11:292024 11 08
Trumpui grįžtant į valdžią nerimaujama dėl prezidento neliečiamybės

Įsisiūbavus diskusijoms dėl demokratinių suvaržymų, kurie padėtų suvaldyti Donaldą Trumpą, kai jis sausį grįš į Baltuosius rūmus, vėl atkreiptas dėmesys į skaldantį Aukščiausiojo Teismo sprendimą, kuris, kaip kai kurie baiminasi, gali paskatinti pačius blogiausius jo impulsus, rašo CNN.

D. Trumpo triuškinanti pergalė rinkimuose iš naujo įžiebė kairiųjų baimę, kad įgaliojimus turintis prezidentas peržengs savo įgaliojimų ribas, tik dabar jau turėdamas precedentą, kuriuo suteikiamas plataus masto imunitetas nuo baudžiamojo persekiojimo.

Politinė ir teisinė pusiausvyra leis D. Trumpui antrąją kadenciją pradėti turint precedento neturinčią galią.

„250 metų baudžiamojo persekiojimo galimybė veikė kaip mūsų prezidentų elgesio apsauginis barjeras, – sakė Neilas Egglestonas, veteranas teisininkas, dirbęs Baltųjų rūmų patarėju Baracko Obamos administracijoje. – Dabar to apsauginio turėklo nebėra, ir aš matau nedaug kitų, jei iš viso yra, kurie galėtų suvaržyti prezidentą D. Trumpą.“

Aukščiausiasis Teismas labai lauktame sprendime, kuris buvo priimtas nepritarus trijų teisėjų liberaliajam sparnui, nusprendė, kad D. Trumpas turi „absoliutų“ imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo už veiksmus, atliktus pagal pagrindinius konstitucinius įgaliojimus, ir labiau apribotą imunitetą už kitus oficialius veiksmus.

Remiantis jų pasisakymais per žodinį bylos nagrinėjimą, buvo aišku, kad keli konservatyvieji teisėjai šį sprendimą vertino ne kaip dovaną D. Trumpui, o kaip būdą užkirsti kelią besiplečiančiam ir galimai politiškai motyvuotam baudžiamajam persekiojimui.

Ir nors sprendimas gali tai pasiekti, pavyzdžiui, apsunkinti bet kokias pastangas patraukti baudžiamojon atsakomybėn Joe Bideną, kai jis baigs eiti pareigas, jis taip pat plačiai vertinamas kaip panaikinantis prezidento, kuris nesutinka su ribų sąvoka, kontrolę.
11:232024 11 08
Po Trumpo pergalės amerikiečiai ieško galimybių išvykti į užsienį

Kai Jungtinių Valstijų (JAV) rinkimų apklausos pradėjo rodyti, kad Donaldas Trumpas taps prezidentu, dalis amerikiečių jau ieškojo kitos išeities – išvykti į užsienį, praneša „Reuters“. 

Per 24 valandas po to, kai antradienį užsidarė JAV rytinės pakrantės rinkimų apylinkės, „Google“ paieškos užklausa „persikelti į Kanadą“ išaugo 1 270 proc, rodo bendrovės duomenys. Panašios paieškos apie persikėlimą į Naująją Zelandiją išaugo beveik 2 000 proc., o paieškos apie persikėlimą į Australiją – 820 proc.

Vėlyvą trečiadienio vakarą JAV rytinėje pakrantėje „Google“ paieškos apie emigraciją visose trijose šalyse pasiekė visų laikų rekordus, teigia „Google“ atstovai.

Daugiau skaitykite čia.
05:112024 11 08
Trumpas paskyrė jo kampanijai vadovavusią Susie Wiles Baltųjų rūmų personalo vadove

Donaldas Trumpas paskyrė savo buvusią kampanijos vadovę Susie Wiles Baltųjų rūmų aparato vadove. Tai pirmasis po pergalės per rinkimus D. Trumpo sprendimas renkantis žmones, kurie dirbs jo administracijoje, o S. Wiles bus pirmoji moteris šiose pareigose.

„Susie Wiles man ką tik padėjo pasiekti vieną didžiausių per Amerikos istoriją politinių pergalių ir buvo neatsiejama mano sėkmingų 2016 ir 2020 m. kampanijų dalyvė“, – sakoma D. Trumpo pranešime. Jis apibūdino S. Wiles kaip „kietą, protingą, novatorišką“ ir sakė, kad ja žavimasi ir ji yra gerbiama.

Iš Naujojo Džersio kilusi 67 metų S. Wiles Baltuosiuose rūmuose turės didelę galią. Ši pareigybė skirta reguliuoti prieigą prie vyriausiojo vado, todėl tai yra vienos iš svarbiausių pareigų bet kurioje administracijoje.
04:492024 11 08
Putinas ir Trumpas pareiškė esantys pasirengę deryboms

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir kovą dėl Baltųjų rūmų laimėjęs Donaldas Trumpas ketvirtadienį pareiškė, kad yra pasirengę deryboms.

„Naudojuosi proga jį pasveikinti“, – sakė V. Putinas per Valdajaus forumą pietiniame Sočio mieste.  Paklaustas, ar yra atviras deryboms su D. Trumpu, Rusijos prezidentas atsakė: „Pasirengęs“.

Interviu „NBC News“ D. Trumpas atskleidė, kad taip pat yra pasirengęs tam tikram pokalbiui. „Manau, mes pasikalbėsime“, - sakė D. Trumpas, pokalbiui pakrypus apie jo ryšius su pasaulio lyderiais.  

D. Trumpas sakė, kad nuo trečiadienio ryto kalbėjosi „tikriausiai“ su 70 pasaulio lyderių, bet ne su V. Putinu. Šis su kreiva šypsenėle buvo sakęs, kad nori, jog JAV prezidento rinkimus laimėtų demokratų viceprezidentė Kamala Harris. Šie jo žodžiai nebuvo priimti už gryną pinigą, nes nuo seno manoma, kad Maskva palankiai vertina D. Trumpo pažiūras ir chaosą, kurį jis įnešė į Amerikos ir pasaulio politiką.

Neseniai pasirodžiusioje amerikiečių tiriamojo žurnalisto Bobo Woodwardo knygoje teigiama, kad per Joe Bideno prezidentavimą D. Trumpas ir V. Putinas galėjo kalbėti net septynis kartus ir kad D. Trumpas slapta išsiuntė Rusijos lyderiui tuomet negausius COVID testus. Be to, Maskva buvo apkaltinta kišimusi į 2016 m. prezidento rinkimus, kad sustiprintų D. Trumpo kampaniją prieš Hillary Clinton, nors Kremlius šiuos kaltinimus neigė.

V. Putinas taip pat yra sakę, kad jam padarė įspūdį D. Trumpo elgesys per pasikėsinimą į jį per mitingą anksčiau šiais metais. V. Putino žodžiais, jis atsiskleidė kaip „drąsus žmogus“ ir „tikras vyras“.
20:452024 11 07
Trumpas gali pirmą kartą Baltųjų rūmų personalo vadove paskirti moterį

„NBC News“ praneša, kad Donaldo Trumpo kampanijos vadovė Susie Wiles galėtų būti jo personalo vadove.

Remdamasis trimis šaltiniais, susipažinusiais su diskusijomis, transliuotojas teigė, kad S. Wiles pelnė D. Trumpo pagarbą ir gali susidoroti su dideliais iššūkiais.

Jei ji būtų išrinkta, ji būtų pirmoji Baltųjų rūmų personalo vadovė moteris.

„Susie yra tokia gera, kokia yra“, – sakė D. Trumpo kampanijos pareigūnas. „Ji surengė puikią kampaniją ir gerbia visus, įskaitant demokratus, kurie pripažįsta jos talentą“.

Kita kampanijos pareigūnė sakė, kad jai tenka „daug pagarbos“.

„Kampanijoje ji sakė, kad tikriname ego prie durų, ir laikė visus prie to“, – pridūrė jie.
19:292024 11 07
Putinas sveikina Trumpą ir sako, kad yra pasirengęs su juo pasikalbėti

Vladimiras Putinas nutraukė tylą dėl Donaldo Trumpo pergalės rinkimuose ir tvirtino, kad yra pasirengęs su juo pasikalbėti.

Kitą dieną po D. Trumpo pergalės kalbėdamas Sočyje diskusijų klube „Valdai“ jis pasveikino išrinktąjį prezidentą ir sakė, kad jį sužavėjo jo elgesys išgyvenus pasikėsinimą nužudyti.
19:292024 11 07
Ursula von der Leyen turėjo „puikų“ pokalbį su D. Trumpu

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sakė, kad šiandien ji telefonu paskambino Donaldui Trumpui ir pasveikino jį su pergale.

Kaip pranešėme anksčiau, Europos lyderiai, įskaitant Ursulą von der Leyen, yra Vengrijoje, kur kas dvejus metus vyksta aukščiausiojo lygio susitikimas.

Šį vakarą paskelbusi socialinėje žiniasklaidoje ji sakė: „Puikus telefono pokalbis su Donaldu Trumpu šiandien. Pasveikinau jį su pergale rinkimuose“.

„Tikiuosi stiprinti ES ir JAV ryšius ir bendradarbiauti sprendžiant geopolitinius iššūkius. Diskutavome apie gynybą ir Ukrainą, prekybą ir energetiką“.

Ji pridūrė, kad jie gali skatinti „klestėjimą ir stabilumą“ abiejose Atlanto pusėse.
18:322024 11 07
V. Orbanas pasakė D. Trumpo pergalę aplaistęs ne šampanu, o degtine

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas ketvirtadienį pasakojo, kad švęsdamas savo sąjungininko Donaldo Trumpo pergalę gėrė degtinę, o ne šampaną, kaip buvo žadėjęs.

Tuo metu, kai buvo pranešta, kad D. Trumpas per rinkimus įveikė Kamalą Harris, nacionalistinių pažiūrų Vengrijos lyderis lankėsi Kirgizijoje – vienoje iš buvusių sovietinių respublikų.

„Buvau Kirgizijoje, kai Donaldas Trumpas laimėjo rinkimus, o ten tradicijos kitokios, todėl mes mielai įsisukome į degtinės atsargas“, – Budapešte priėmęs į viršūnių susitikimą atvykusius Europos vadovus pasakė V. Orbanas.

„Dalinomės džiaugsmu dėl šio fantastiško rezultato.“

V. Orbanas – artimiausias tiek D. Trumpo, tiek Rusijos draugas ES – pasveikino nenuspėjamos buvusios realybės šou žvaigždės sugrįžimą į valdžią ir pasakė, kad didžiuojasi būdamas populistinio JAV lyderio pusėje.
17:042024 11 07
Bidenas gyrė administracijos darbą: tai buvo istorinis prezidentavimas

Prezidentas Joe Bidenas, dėkodamas savo darbuotojams už „viską, ką mes nuveikėme“, gyrė savo administracijos darbą per pastaruosius ketverius metus.

„Per pastaruosius ketverius metus jūs tiek daug įdėjote. Žinau, kad tai sunkus metas. Jums skauda. Aš jus girdžiu ir matau“, – sakė jis.

„Bet nepamirškite, nepamirškite visko, ką pasiekėme. Tai buvo istorinis prezidentavimas. Ne todėl, kad aš esu prezidentas. Nes tai, ką padarėme, ką padarėte jūs. Prezidentavimas visiems amerikiečiams“.

Jis pridūrė, kad daugelį nuveiktų darbų „jau jaučia Amerikos žmonės“. 

„Bus atlikta daugiau nei 1 trln. dolerių vertės infrastruktūros darbų, kurie pakeis žmonių gyvenimą kaimo bendruomenėse ir bendruomenėse, patiriančiose tikrų sunkumų“, – sakė jis.

16:392024 11 07
Bidenas: reikia „sumažinti temperatūrą“ JAV politikoje

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį paragino amerikiečius „sumažinti politinę temperatūrą“ po Donaldo Trumpo pergalės rinkimuose, sakydamas, kad užtikrins „taikų ir tvarkingą“ valdžios perdavimą respublikonams.

„Tai, ką, tikiuosi, galime padaryti, nepaisant to, už ką balsavote, – žiūrėti vieniems į kitus ne kaip į priešus, o kaip į bičiulius amerikiečius. Sumažinkite temperatūrą“, – kreipdamasis į tautą iš Baltųjų rūmų sakė J. Bidenas.

Iškilmingoje kalboje iš Baltųjų rūmų J. Bidenas taip pat sakė, kad rezultatai turėtų „išsklaidyti“ abejones dėl JAV rinkimų sistemos skaidrumo, kurias buvo pakurstęs D. Trumpas, atsisakydamas pripažinti, kad 2020 metais jis pats pralaimėjo demokratui.

Darbuotojai pakilo ant kojų, sveikino ir plojo J. Bidenui, atvykusiam į garsųjį Rožių sodą. 81 metų J. Bidenas liepos mėnesį pasitraukė iš varžybų su D. Trumpu ir demokratų nominaciją perdavė savo viceprezidentei Kamalai Harris.

J. Bidenas sakė paskambinęs respublikonui D. Trumpui pasveikinti dvi apkaltas išgyvenusį buvusį prezidentą ir patikino, kad pereinamasis laikotarpis bus „taikus ir tvarkingas“.

„Sausio 20 dieną čia, Amerikoje, įvyks taikus valdžios perdavimas“, – sakė J. Bidenas, kurio inauguracijoje D. Trumpas buvo atsisakęs dalyvauti.

Kadenciją baigiantis prezidentas taip pat paragino savo šalininkus neprarasti vilties po D. Trumpo perrinkimo, kuris, tikėtina, sugrįžęs į Baltuosius rūmus, išardys daugelį J. Bideno vykdytos politikos priemonių.

„Atminkite, kad pralaimėjimas nereiškia, jog esame nugalėti“, – sakė jis.

J. Bideno komentarai buvo ryškus kontrastas milijardieriui D. Trumpui, kurio pralaimėjimo rinkimuose neigimas prieš ketverius metus virto į smurtinį 2021 metų sausio 6-osios jo rėmėjų išpuolį prieš JAV Kapitolijų.

J. Bidenas pakvietė D. Trumpą susitikti Baltuosiuose rūmuose – tai būtų pirmasis jų susitikimas po birželio mėnesį įvykusio katastrofiško J. Bideno pasirodymo debatuose prieš D. Trumpą, po kurio jis buvo priverstas pasitraukti iš rinkimų.

Pasaulio lyderiai greitai pažadėjo bendradarbiauti su D. Trumpu, nors didžiojoje pasaulio dalyje nerimaujama dėl jo nacionalistinio požiūrio „Amerika pirmiausia“ ir pažadų įvesti didžiulius tarifus importui iš užsienio.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas žinutėje D. Trumpui pareiškė, kad Pekinas ir Vašingtonas turi rasti būdą „sugyventi“, ir ragino palaikyti „stabilius“ dvišalius ryšius.

„Rinks personalą“

D. Trumpas, esantis savo Mar-a-Lago kurorte Floridoje, dabar formuoja savo pereinamojo laikotarpio komandą po triuškinančios pergalės, kuri, kaip manoma, iš esmės pakeis JAV ir pasaulio politinį kraštovaizdį.

Jo kampanija trečiadienį vakare paskelbtame pareiškime teigė, kad „ateinančiomis dienomis ir savaitėmis prezidentas D. Trumpas rinks personalą, kuris tarnaus mūsų tautai jam vadovaujant“.

Robertas F. Kennedy jaunesnysis, vienas pagrindinių judėjimo prieš skiepus veikėjų, kuriam D. Trumpas pažadėjo „didelį vaidmenį“ sveikatos apsaugos srityje, trečiadienį televizijai NBC News sakė, kad „neketinu iš nieko atimti vakcinų“.

Tačiau buvęs nepriklausomas kandidatas, kuris pasitraukė iš rinkimų, kad paremtų D. Trumpą, pakartojo, kad D. Trumpo administracija rekomenduos pašalinti fluoridą iš JAV vandens tiekimo sistemos.

Turtingiausias pasaulio žmogus Elonas Muskas, entuziastingai parėmęs D. Trumpą, taip pat gali atsidurti kandidatų į pareigas eilėje. Būsimasis prezidentas yra sakęs, kad paprašys „SpaceX“, „Tesla“ ir „X“ vadovo atlikti auditą JAV vyriausybėje, siekiant sumažinti lėšų švaistymą.

JAV rinkėjai palaiko kraštutinę D. Trumpo dešiniojo sparno politiką ir atmeta J. Bideno bei K. Harris darbo rezultatus, ypač ekonomikos ir infliacijos klausimais, parodė balsavusiųjų apklausos.

D. Trumpas tapo pirmuoju nuteistu nusikaltėliu ir vyriausiu asmeniu JAV prezidento pareigose ir tai įvyko po audringos kampanijos, per kurią jis išvengė dviejų pasikėsinimų nužudyti ir atlaikė rinkimų konkurento J. Bideno pakeitimą K. Harris.

Turėdamas plačius įgaliojimus, „Trumpas 2.0“ gali sugriauti didelę dalį J. Bideno politinio palikimo.

D. Trumpas gali pradėti nuo to, kad sustabdys dabartinio prezidento skirtą milijardų dolerių karinę pagalbą Ukrainai, kovojančiai su Rusijos invazija. Jis jau anksčiau yra užsiminęs, kad spaus Kyjivą sudaryti taikos susitarimą.

Taip pat D. Trumpas grįš į Baltuosius rūmus kaip klimato kaitos neigėjas, pasiruošęs sugriauti J. Bideno žaliąją politiką, su pažadu „gręžti, vaikeli, gręžti“ naftą.

Galiausiai J. Bideno palikimas turėjo virsti K. Harris pergale, kuri neleistų D. Trumpui grįžti į valdžią – tačiau daugelis demokratų mano, kad jis per ilgai delsė pasitraukti savo viceprezidentės naudai.
16:292024 11 07
Bidenas kreipėsi į tautą po Trumpo pergalės: dabar svarbu taikiai perduoti valdžią

Joe Bidenas šiuo metu kalba iš Rožių sodo Baltuosiuose rūmuose, skelbia „Sky News“.

Jis sako, kad pasveikino Donaldą Trumpą ir Respublikonų partiją laimėjus rinkimus, ir teigia, kad dabar svarbu taikiai perduoti valdžią.

„Daugiau kaip 200 metų Amerika vykdė didžiausią savivaldos eksperimentą pasaulio istorijoje“, – sako jis.

„Vakar kalbėjausi su išrinktuoju prezidentu D. Trumpu, kad pasveikinčiau jį su pergale, ir patikinau jį, kad nurodysiu visai savo administracijai dirbti su jo komanda, kad būtų užtikrintas taikus ir tvarkingas valdžios perdavimas.

„To nusipelnė Amerikos žmonės.“

15:082024 11 07
Patarėjas: Trumpo pirmosios dienos prioritetas – atkurti pasienio politiką

Prezidento rinmimus laimėjusio Donaldo Trumpo sąjungininkai ir kai kurie privačiojo sektoriaus atstovai tyliai ruošiasi masiškai sulaikyti ir deportuoti Jungtinėse Valstijose (JAV) gyvenančius migrantus, teigia keturi su diskusijomis susipažinę šaltiniai, skelbia CNN.

Buvusiam prezidentui tapus išrinktuoju prezidentu, tikimasi, kad dabar šis pasirengimas suintensyvės.

Imigracija buvo kertinis D. Trumpo 2024 metų rinkimų kampanijos akcentas, ir nors per rinkimų kampaniją jis ne kartą dalijo pažadus dėl masinės deportacijos – daugiau dėmesio skirdamas vidaus teisės aktų vykdymui, palyginti su 2016 metais, kai jis buvo susitelkęs į pasienio sieną – jo orbitos nariai ir kai kurie privataus sektoriaus atstovai, pasak šaltinių, aptarė, kaip šis planas atrodytų.

D. Trumpo pirmosios dienos prioritetas – atkurti buvusios administracijos pasienio politiką ir pakeisti prezidento Joe Bideno politiką, CNN sakė vyresnysis D. Trumpo patarėjas Jasonas Milleris.

Pirmosiose D. Trumpo komandos diskusijose daugiausia dėmesio buvo skiriama nusikaltimus padariusių nelegalių imigrantų pašalinimui, teigė su preliminariais komandos planais susipažinęs šaltinis. Pagrindinis svarstomas klausimas – kaip, kada ir ar deportuoti imigrantus, kurie į JAV buvo atvežti kaip vaikai, paprastai vadinamus svajotojais.

Taikinys „svajotojams“ būtų nukrypimas nuo istoriškai susiklosčiusios dviejų partijų paramos jiems. Kai kurie jų yra laikinai apsaugoti pagal B. Obamos laikų programą „Atidėti veiksmai vaikystės atvykėliams“, kuri leidžia jiems gyventi ir dirbti Amerikoje.
14:422024 11 07
Hučių vadas pareiškė, kad Trumpui „nepavyks“ užbaigti Izraelio ir Palestinos konflikto

Jemeno hučių sukilėlių vadas ketvirtadienį pareiškė, kad šią savaitę istorinę pergalę JAV prezidento rinkimuose pasiekusiam Donaldui Trumpui ir vėl nepavyks užbaigti Izraelio ir Palestinos konflikto.

„Nepaisant visos jo arogancijos, pasipūtimo, beatodairiškumo ir despotizmo, Trumpui nepavyko šimtmečio sandorio projektas ir šįkart jam taip pat nepavyks“, – savo savaitinėje kalboje sakė Abdulas Malikas al-Huthis.
13:512024 11 07
Lenkijos premjeras: Trumpas yra „reiklus partneris“

Šiandien niekas pasaulyje negali būti tikras, kokių veiksmų JAV prezidento rinkimus laimėjęs Donaldas Trumpas imsis Rusijos karo Ukrainoje atžvilgiu, ketvirtadienį ryte Varšuvoje vykusioje spaudos konferencijoje pasakė Lenkijos vyriausybės vadovas Donaldas Tuskas.

„Mes tikrai galime tikėtis, kad jo prezidentavimas bus dinamiškas ir turėtume būti pasirengę tam, kad viskas bus kitaip nei prezidentu buvus Joe Bidenui. Ką mums tai reiškia, kalbant apie svarbų saugumo – tai yra Ukrainos, Rusijos ir karo klausimą? Ar tai reiškia, kad Vašingtone pasikeis frontas? Nežinau, ar kas nors pasaulyje galėtų užtikrintai atsakyti į šį klausimą. Pastaraisiais metais girdėjome įvairių nuomonių, įvairių pasiūlymų įvairiais klausimais“, – pabrėžė D. Tuskas.

Lenkijos premjeras pastebėjo, kad D. Trumpas yra „reiklus partneris“, tačiau, 2014–2019 m., tai yra pirmosios nuo 2017 m. iki 2021 m. trukusios D. Trumpo kadencijos metu pirmininkaudamas ES Tarybai D. Tuskas su juo užmezgė „gerus santykius“.

Anot ministro pirmininko. D. Trumpas politikoje atvirai vadovaujasi vienu principu: jis yra „tam tikra prasme nenuspėjamas“.

„Dažnai, be kita ko ir asmeninių pokalbių su Donaldu Trumpu metu girdėjau, kad tai yra geras būdas ką nors užklupti netikėtai. Kartais jis taip užklumpa sąjungininkus, kartais – priešus“, – pabrėžė D. Tuskas.

Todėl, pasak D. Tusko, galima tikėtis „dinaminio prezidentavimo“, kuris skirsis nuo to, kaip prezidentavo J. Bidenas. Tuo pačiu jis patikino, kad, nepaisant „įvykių dinamikos“, Lenkija turėtų pati priimti sprendimą ir elgtis taip, kaip geriausia jos interesais.

D. Tuskas atkreipė dėmesį, kad su naujai išrinktu JAV prezidentu susitiks „artimiausioje ateityje“. Tuo tarpu Baltiesiems rūmams dar keletą savaičių toliau vadovaus J. Bidenas, todėl padėtis fronte ir bendri Lenkijos ir Amerikos interesai „reikalauja brandos ir rimties“.

„Žinau, ką turiu padaryti drauge su mūsų draugais Amerikoje ir neleisiu sau rizikuoti“, – pareiškė Lenkijos ministras pirmininkas.

Jis taip pat paneigė Lenkijos užsienio reikalų ministro pavaduotojo Władysławo Bartoszewskio žiniasklaidai perduotą informaciją, kad D. Tuskas neva telefonu kalbėjosi su D. Trumpu. Ministras pirmininkas pažadėjo išsiaiškinti, iš kur W. Bartoszewskis gavo tokią melagingą naujieną.

Donaldas Trumpas, surinkęs reikalingą skaičių rinkikų balsų, trečiadienį dar kartą tapo JAV prezidentu.
13:302024 11 07
Akcijos kyla: prekybininkai svarsto, ko tikėtis iš Trump 2.0

Donaldui Trumpui išplėšus pergalę rinkimuose, po kurios sugrįžęs į valdžią prezidentas ketina sumažinti JAV mokesčius ir įvesti importo tarifus, pagrindinės akcijų rinkos ketvirtadienį daugiausia kilo.

Dolerio kursas, trečiadienį po naujienos apie D. Trumpo pergalę ženkliai šoktelėjęs, sumažėjo, o bitkoinas taip pat nusileido iš rekordinių aukštumų.

Dėmesys taip pat buvo sutelktas į sprendimus dėl palūkanų normų: JAV Federalinis rezervų bankas ir Anglijos bankas (BoE) ketvirtadienį turėtų pranešti apie palūkanų normų mažinimą, reaguodami į žymų infliacijos sumažėjimą.

Nelaukdamas kolegų sprendimo Švedijos centrinis bankas sumažino skolinimosi kaštus 0,5 bazinio punkto (daugiausiai per dešimtmetį). Norvegija jokių pakeitimų nedarė.

„Dabar visų akys nukreiptos į Anglijos banko ir Federalinio rezervų banko sprendimus dėl palūkanų normų“, – teigė Derrenas Natanas, „Hargreaves Lansdown“ akcijų tyrimų vadovas.

 „Scope Markets“ analitikas Joshua Mahony pastebėjo, kad „rinkoms Trumpo prezidentavimą iš esmės laikant infliaciją skatinančiu veiksniu, jau dabar matome, kad jos tikisi atsargesnės (JAV) palūkanų normų mažinimo trajektorijos“.

Londono akcijų rinka prieš BoE sprendimą stabilizavosi, o Frankfurte vėlyvo ryto sandoriuose Europos akcijos pasižymėjo 1,1 proc. prieaugiu.

Didžiausioje Europos ekonomikoje Vokietijoje konservatyvi opozicija ketvirtadienį ėmė spausti krizės ištiktą kanclerio Olafo Scholzo vyriausybę, kad ši sudarytų sąlygas skubiems rinkimams ir surengtų balsavimą dėl pasitikėjimo ne 2025-aisiais, o jau ateinančią savaitę.

Krikščionių demokratų lyderis Friedrichas Merzas pateikė šį reikalavimą po to, kai trečiadienį subyrėjo O. Scholzo trijų partijų koalicija ir buvo nušalintas finansų ministras Christianas Lindneris, atstovaujantis verslui palankiai Laisvųjų demokratų partijai.

Jį pakeis Joergas Kukiesas, O. Scholzo socialdemokratų frakcijos narys, AFP sakė vyriausybės šaltiniai.

Ketvirtadienį Azijoje Kinijos akcijos brango, nes investuotojai atsikratė nuogąstavimų, kad būtent Kinija taps D. Trumpo tarifų taikiniu.

Volstrito akcijos trečiadienį šoktelėjo iki visų laikų rekordo, paaiškėjus, kad magnatas sugrįš į Baltuosius rūmus įveikęs demokratę Kamalą Harris.

Jo Respublikonų partija įgijo Senato kontrolę ir, panašu, įsitvirtins Atstovų Rūmuose.

Tikimasi, kad lemiama pergalė atvers kelią verslui palankiems sprendimams, pavyzdžiui, sumažinti mokesčius ir panaikinti reguliavimą, nors analitikai įspėja, kad tokie veiksmai (kartu su pažadu įvesti importo muitus) gali vėl pakurstyti infliaciją.

Didesnio infliacinio spaudimo perspektyva gali apsunkinti FED vadovo Jerome‘o Powello darbą.

Tikimasi, kad ketvirtadienį centrinis bankas paskelbs apie JAV palūkanų normų sumažinimą 25 baziniais punktais, tačiau kyla klausimų dėl dar vieno sumažinimo kitą mėnesį ir dėl ateinančių metų perspektyvų.

Tikimasi, kad BoE taip pat ketvirtadaliu punkto sumažins palūkanų normą po to, kai metinė infliacija Jungtinėje Karalystėje nukrito žemiau centrinio banko tikslo.

Bitkoinų prekyba buvo netoli 75 tūkst. dolerių, trečiadienį pasiekusi naują 76 475 dolerių viršūnę.

Prieš laimėdamas rinkimus D. Trumpas pasižadėjo paversti Jungtines Valstijas „pasauline bitkoinų ir kriptovaliutų sostine“.

Pagrindiniai skaičiai 10.30 val. GMT:

Londonas - FTSE 100: NEKITO, 8 167,73

Paryžius - CAC 40: KILO 0,4 proc., 7 402,19

Frankfurtas - DAX: KILO 1,1 proc., 19 251,91

Tokijas - Nikkei 225: KRITO 0,3 proc., 39 381,41 (uždarymo kaina)

Honkongas - Hang Seng: KILO 2,0 proc., 20 953,34 (uždarymo kaina)

Šanchajus - Composite: KILO 2,6 proc., 3 470,66 (uždarymo kaina)

Niujorkas - Dow: KILO 3,6 proc., 43 729,93 (uždarymo kaina)

Euras/doleris: KILO iki 1,0760 dolerio nuo 1,0732 dolerio trečiadienį

Svaras/doleris: KILO iki 1,2906 dolerio nuo 1,2880 dolerio

Doleris/jena: KRITO iki 153,96 jenos nuo 154,62 jenos

Euras/svaras: KILO iki 83,34 pensų nuo 83,30 pensų

Vakarų Teksasas (WTI): KRITO 0,7 proc., iki 71,24 dolerio už barelį

Brent (Šiaurės jūra): KRITO 0,5 proc., iki 74,59 dolerio už barelį.
12:472024 11 07
Vatikanas iš Trumpo tikisi „išminties“

Vatikano valstybės sekretorius ketvirtadienį pasveikino išrinktąjį JAV prezidentą Donaldą Trumpą, tačiau pasakė abejojąs, ar šis respublikonas turi „burtų lazdelę“, padėsiančią jam greitai užbaigti konfliktus, kaip žadėjo rinkiminės kampanijos metu.

„Linkime jam didžios išminties, nes Biblijoje rašoma, kad tai yra svarbiausia vadovų dorybė“, – per Romoje vykstančios konferencijos pertrauką kalbėdamas su žurnalistais pasakė Italijos kardinolas Pietro Parolinis.

Paklaustas apie D. Trumpo pažadą „per 24 valandas“ užbaigti karą Ukrainoje, P. Parolinis atsakė: „Tikėkimės, tikėkimės. Nemanau, kad net jis turi burtų lazdelę“.

„Norint užbaigti karą, reikia didžiulio nuolankumo, didelio noro, tikrai būtina vadovautis bendraisiais žmogiškumo interesais, o ne visą dėmesį sutelkti į konkrečius interesus“, – kalbėjo jis.

Norint įveikti Amerikos visuomenės susiskaldymą, P. Parolinis pasakė, kad tikisi, jog D. Trumpas bus „visos šalies prezidentas“.

Jis taip pat pasakė, kad tikisi, jog jis taps „tarpininku, padėsiančiu sumažinti įtampą... šiuo metu vykstančiuose konfliktuose, dėl kurių pasaulis apsipila krauju“.

P. Parolinio komentarai buvo pirmoji Šventojo Sosto diplomatinė reakcija į D. Trumpo pergalę prieš Demokratų partijos atstovę Kamalą Harris kovoje dėl Baltųjų rūmų.

Iš popiežiaus Pranciškaus jokios reakcijos kol kas nebuvo.

Rugsėjį iš Argentinos kilęs popiežius sukritikavo abu kandidatus, apkaltindamas juos, kad abu yra „nusistatę prieš gyvybę“, tik kiekvienas savaip: K. Harris pasisako už abortus, o D. Trumpas siekia kovoti su migrantais.

2017 m. gegužę popiežius Vatikane priėmė D. Trumpą, kai šis ėjo savo pirmąją kadenciją Baltuosiuose rūmuose. Jų susitikimas anuomet truko pusvalandį.
11:062024 11 07
Buvęs JAV viceprezidentas M. Pence‘as, kuris pasipriešino D. Trumpui dėl 2020 m. rinkimų, pasveikino jį su pergale

Buvęs Jungtinių Valstijų viceprezidentas Mike‘as Pence‘as, kuris 2021 m. pasipriešino savo bosui buvusiam prezidentui Donaldui Trumpui, kai atsisakė sustabdyti Joe Bideno triumfo 2020 m. prezidento rinkimuose patvirtinimą, trečiadienį pasveikino jį su pergale šių metų balsavime.

„Amerikos žmonės pareiškė savo valią, aš ir Karen nuoširdžiai sveikiname išrinktąjį prezidentą Donaldą Trumpą ir jo šeimą su jo išrinkimu 47-uoju Jungtinių Valstijų prezidentu, – platformoje „X“ paskelbtame įraše pareiškė M. Pence‘as. – Taip pat sveikiname išrinktąjį viceprezidentą J. D. Vance‘ą ir jo šeimą su jo išrinkimu Jungtinių Valstijų viceprezidentu.“

65-erių M. Pence‘as metė iššūkį D. Trumpui Respublikonų partijos pirminiuose prezidento rinkimuose, tačiau 2023 m. spalio mėnesį pasitraukė, sakydamas, kad jo rinkiminė kampanija nesulaukė pakankamo palaikymo.

Po to, kai D. Trumpas pralaimėjo 2020 m. rinkimus, jis mėgino įtikinti M. Pence‘ą užkirsti kelią J. Bideno pergalės patvirtinimui JAV Kongrese. M. Pence‘as tai daryti atsisakė. Kapitolijuje vykusį posėdį 2021 m. sausio 6 d. laikinai sutrikdė D. Trumpo šalininkai, kurie šturmavo Vašingtone esantį parlamento pastatą.
10:312024 11 07
NATO vadovas tikisi kartu su D. Trumpu atremti Šiaurės Korėjos ir Rusijos keliamas grėsmes

NATO vadovas Markas Rutte ketvirtadienį pareiškė sieksiantis dirbti kartu su sugrįžusiu JAV lyderiu Donaldu Trumpu, kad atremtų „naują pavojinga įvykių raidą“, susijusią su Šiaurės Korėjos įsitraukimu į Rusijos karą prieš Ukrainą.

„Nekantrauju susėsti su Donaldu Trumpu ir aptarti, kaip galėtume kolektyviai susidoroti su šiomis grėsmėmis“, – per Europos lyderių susitikimą Budapešte žurnalistams sakė M. Rutte, perspėjęs, kad Maskvos ginklų technologijų perdavimas Pchenjanui kelia grėsmę ne tik NATO narėms Europoje, bet ir JAV.
09:202024 11 07
Trumpui pateikti baudžiamieji ir civiliniai kaltinimai – kas bus jam tapus prezidentu?

Respublikonas Donaldas Trumpas buvo perrinktas į Baltuosius rūmus kaip nuteistas nusikaltėlis, kuris laukia nuosprendžio byloje dėl „pinigų už tylą“ ir vis dar stengiasi išvengti baudžiamojo persekiojimo kitose valstijų ir federalinėse bylose, rašo CNN.

Tai nepaprastai unikali jo padėtis: dar niekada anksčiau į aukščiausią šalies postą Jungtinėse Valstijose (JAV) nebuvo išrinktas kaltinamasis, o buvęs prezidentas iki praėjusių metų niekada nebuvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.

D. Trumpas ne kartą yra sakęs, kad ketina atleisti specialųjį patarėją Jacką Smithą ir nutraukti jam iškeltas federalines bylas dėl bandymo sužlugdyti 2020 m. prezidento rinkimus ir netinkamo įslaptintų dokumentų tvarkymo.

Niujorko teismo nuosprendis 

D. Trumpas lapkričio 26 d. turi atvykti į teismą, kad išgirstų nuosprendį už tai, jog anksčiau šiais metais buvo nuteistas dėl 34 kaltinimų klastojant verslo dokumentus, siekiant nuslėpti 2016 m. rinkimų kampanijos metu už tylą sumokėtus pinigus pornografinių filmų žvaigždei Stormy Daniels, kuri teigė turėjusi su juo romaną. D. Trumpas tai neigia. Ar šis nuosprendis apskritai bus paskelbtas, lieka atviras klausimas. D. Trumpo teisininkų komanda stengsis, kad nuosprendis neįvyktų.

Federalinės bylos Vašingtone ir Floridoje 

Kadangi bylos buvo iškeltos 2023 m., pagrindinė D. Trumpo teisinė strategija buvo atidėti teismo procesus iki rinkimų, kad, jei būtų išrinktas, galėtų atleisti J. Smithą ir taip užbaigti abi bylas. Teisingumo departamento pareigūnai ieško galimybių, kaip užbaigti dvi baudžiamąsias bylas ir kartu laikytis 2020 m. departamento Teisės patarėjų biuro atmintinės dėl kaltinimų ar baudžiamojo persekiojimo prieš pareigas einančius prezidentus.

Džordžijos byla

D. Trumpo baudžiamosios bylos Džordžijos valstijoje likimas – dėl bandymo panaikinti 2020 m. rinkimus – iš esmės priklauso nuo to, ar Fultono apygardos prokurorė demokratė Fani Willis bus nušalinta nuo baudžiamojo persekiojimo dėl savo ankstesnių romantinių santykių su kitu prokuroru. Tačiau net jei jai bus leista toliau persekioti D. Trumpą, byla beveik neabejotinai bus apsunkinta dabar, kai jis išrinktas.

Civiliniai ieškiniai 

D. Trumpas taip pat ginasi daugybėje civilinių bylų, įskaitant bylas dėl jo vaidmens 2021 m. sausio 6 d. išpuolyje prieš JAV Kapitolijų, dvi E. Jean Carroll šmeižto bylas ir Niujorko generalinio prokuroro iškeltą civilinę sukčiavimo bylą, kurioje D. Trumpui nurodyta sumokėti beveik 454 mln. dolerių. 

Gali būti, kad visos šios bylos tęsis. 1997 m. Aukščiausiojo Teismo sprendime, priimtame dėl civilinės bylos, kurioje dalyvavo tuometinis prezidentas Billas Clintonas, teisėjai vienbalsiai nusprendė, jog pareigas einantys prezidentai negali remtis prezidento imunitetu, kad išvengtų civilinių bylų, kol eina pareigas.
08:092024 11 07
Trumpas pradės rinkti savo kabinetą

Išrinktasis Jungtinių Valstijų (JAV) prezidentas Donaldas Trumpas savo kabinetą pradės rinkti „artimiausiomis dienomis ir savaitėmis“, pareiškė komanda, vadovaujanti jo perėjimui į Baltuosius rūmus, skelbia BBC.

Pareiškime pirmininkai Linda McMahon ir Howardas Lutnickas teigia, kad jie pateiks D. Trumpui „platų spektrą ekspertų, iš kurių jis galės pasirinkti savo komandą“.

Jie teigia, kad jis pasirinks personalą, kuris įgyvendins politiką, „užtikrinančią amerikiečių gyvenimo prieinamumą, saugumą ir apsaugą“.

Nors D. Trumpas užsitikrino grįžimą į Baltuosius rūmus, jis dar nėra oficialus prezidentas – prireiks daugiau nei dviejų mėnesių, kol jis grįš į Ovalųjį kabinetą.

Inauguracija įvyks sausio 20 d., o Joe Bidenas iki to laiko liks valdžioje, nors jo politinės galimybės bus labai apribotos.
07:582024 11 07
Po stulbinamo D. Trumpo sugrįžimo J. Bidenas kreipsis į amerikiečius

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį kreipsis į tautą. Jis pažadėjo taikiai perduoti valdžią Donaldui Trumpui, kai jo politinis priešas per rinkimus sutriuškino viceprezidentę Kamalą Harris.

Manoma, kad J. Bidenui bus skaudu sakyti kalbą 11 val. vietos (18 val. Lietuvos) laiku Baltųjų rūmų Rožių sodelyje, kad „aptartų rinkimų rezultatus ir perėjimą“ į antrąją D. Trumpo kadenciją.

81 metų J. Bidenas liepą pasitraukė iš rinkimų kovos ir demokratų kandidate tapo viceprezidentė K. Harris, tačiau dabar tikėtina, kad stulbinantis respublikono sugrįžimas sugriaus jo palikimą.

Vis dėlto panašu, kad J. Bidenas pasiryžęs pabrėžti didžiulį skirtumą nuo D. Trumpo, atsisakiusio pripažinti savo pralaimėjimą J. Bidenui per rinkimus 2020 m., po kurių D. Trumpo šalininkai 2021 m. sausio 6 d. įsiveržė į Kapitolijų. D. Trumpas melagingai tvirtino apie sukčiavimą per rinkimus, atsisakė dalyvauti J. Bideno inauguracijoje ir trukdė sklandžiam valdžios perdavimui.

Baltieji rūmai pranešė, kad trečiadienį J. Bidenas kalbėjosi su D. Trumpu ir „pareiškė įsipareigojimą garantuoti sklandų perėjimą bei pabrėžė, kad svarbu stengtis suburti šalį“. J. Bidenas pademonstravo prezidento lygio elgesį paskambinęs D. Trumpui ir pakvietęs jį susitikti Baltuosiuose rūmuose, nepaisant tarp jų seniai tvyrančio nuožmaus priešiškumo.

Pranešta, kad D. Trumpas priėmė kvietimą. Tai bus pirmasis jųdviejų susitikimas po birželį įvykusių debatų, katastrofiškai pasibaigusių J. Bidenui ir privertusių jį galiausiai pasitraukti iš varžybų. J. Bideno palikimas turėjo būti viceprezidentės K. Harris pergalė, tačiau daugelis demokratų mano, kad jis per ilgai delsė pasitraukti ir užleisti vietą kandidatei K. Harris.
06:182024 11 07
Pareigūnas: D. Trumpo vizitas į Lenkiją galimas dar nepasibaigus A. Dudos kadencijai

Donaldas Trumpas gali apsilankyti Lenkijoje dar nepasibaigus prezidento Andrzejaus Dudos kadencijai, o respublikono prezidentavimas labiau atveria galimybes nei kelia tiesiogines grėsmes, sakė Lenkijos Nacionalinio saugumo biuro vadovas Jacekas Siewiera

A. Duda buvo prisaikdintas antrajai kadencijai 2020 m. rugpjūtį ir baigs eiti pareigas 2025 m. rugpjūtį.

J. Siewiera sakė, kad reikšmingą įtaką D. Trumpo politiniams sprendimams turės tai, kokie darbuotojai bus pasirinkti dirbt jo administracijoje. Jis pridūrė, kad „A. Dudos aplinkos žmonės palaiko ryšius su D. Trumpui artimais žmonėmis“. „Mes juos pažįstame, turime vieni kitų mobiliųjų telefonų numerius“, - radijo transliuotojui RMF FM sakė J. Siewiera.

Anksčiau trečiadienį A. Duda pasveikino D. Trumpą su pergale rinkimuose. JAV žiniasklaida paskelbė, kad D. Trumpas užsitikrino daugiau rinkikų balsų nei būtina ir taps 47-uoju JAV prezidentu.
05:202024 11 07
Žinutėje D. Trumpui Kinijos prezidentas Xi Jinpingas paragino palaikyti „stabilius“ abiejų šalių ryšius

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ketvirtadienį žinutėje išrinktajam JAV prezidentui Donaldui Trumpui paragino palaikyti „stabilius, sveikus ir tvarius“ Pekino ir Vašingtono ryšius, pranešė valstybinė žiniasklaida.

„Sveikinimo pranešime“ D. Trumpui Xi Jinpingas „pabrėžė, kad istorija parodė, jog Kinija ir Jungtinės Valstijos laimi iš bendradarbiavimo, bet patiria nuostolių dėl konfrontacijos“, pranešė valstybinis transliuotojas CCTV.

„Stabilūs, sveiki ir tvarūs Kinijos ir JAV santykiai yra bendras abiejų šalių interesas ir atitinka tarptautinės bendruomenės lūkesčius“, – sakoma pirmojoje Xi Jinpingo žinutėje D. Trumpui, pasiųstoje buvusiam prezidentui užsitikrinus antrąją kadenciją.

Kinijos lyderis sakė tikintis, kad „abi šalys laikysis abipusės pagarbos, taikaus sugyvenimo ir abipusiai naudingo bendradarbiavimo principų“. Jis paragino „stiprinti Vašingtono ir Pekino dialogą ir bendravimą, tinkamai valdyti skirtumus, plėsti abipusiai naudingą bendradarbiavimą ir rasti teisingą būdą Kinijai ir JAV sugyventi šioje naujoje eroje, kad tai būtų naudinga abiem šalims ir pasauliui“.
05:022024 11 07
D. Trumpas priėmė J. Bideno kvietimą susitikti Baltuosiuose rūmuose

Donaldas Trumpas priėmė JAV prezidento Joe Bideno kvietimą atvykti į Baltuosius rūmus, trečiadienį pranešė D. Trumpo kampanijos komanda.

J. Bidenas paskambino D. Trumpui ir pasveikino respublikoną su pergale rinkimuose bei pakvietė į Baltuosius rūmus, kad užtikrintų sklandų pereinamąjį laikotarpį.

„Prezidentas Trumpas nekantriai laukia susitikimo, kuris įvyks netrukus, ir labai vertina kvietimą“, – sakė D. Trumpo kampanijos atstovas Stevenas Cheungas.

2020 m. D. Trumpas pralaimėjo prezidento rinkimus J. Bidenui, bet atsisakė pripažinti pralaimėjimą. Jis sulaužė tradicijas ir nedalyvavo J. Bideno prisaikdinimo ceremonijoje.
05:012024 11 07
V. Zelenskis telefonu pasikalbėjo su D. Trumpu

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis telefonu kalbėjosi su išrinktuoju JAV prezidentui Donaldu Trumpu ir pasveikino jį su pergale rinkimuose.

Apie tai valstybės vadovas pranešė savo „Telegram“ kanale. „Turėjau puikų pokalbį su prezidentu Trumpu ir pasveikinau jį su istorine pergale – jo nuostabi kampanija leido pasiekti šį rezultatą. Pagyriau jo šeimą ir komandą už puikų darbą“, – parašė V. Zelenskis.

Abu lyderiai susitarė palaikyti glaudų dialogą ir skatinti dvišalį bendradarbiavimą. „Tvirta ir nepajudinama JAV lyderystė yra gyvybiškai svarbi pasauliui ir teisingai taikai“, – sakė V. Zelenskis.
04:542024 11 07
B. Obama pasveikino D. Trumpą su pergale rinkimuose

Buvęs JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį pasveikino Donaldą Trumpą su pergale rinkimuose ir pažymėjo taikaus valdžios perdavimo svarbą.

„Akivaizdu, kad tai nėra tas rezultatas, kurio tikėjomės, – sakoma B. Obamos pareiškime. –Tačiau gyventi demokratinėje valstybėje reiškia pripažinti, kad mūsų požiūris ne visada nugalės, ir būti pasirengusiam pripažinti taikų valdžios pasikeitimą.“
22:072024 11 06
Harris kampanijos vadovė: pralaimėti yra neapsakomai skausminga

Kamala Harris prezidento rinkimų kampanijos pirmininkė pareiškė, kad „pralaimėti yra neapsakomai skausminga“, kai viceprezidentė rinkimuose nusileido Donaldui Trumpui.

Elektroniniame laiške visam kampanijos personalui Jen O'Malley Dillon rašė: „Tai sunku. Tai užtruks ilgai. Tačiau darbas, skirtas apsaugoti Ameriką nuo Trumpo prezidentavimo padarinių, prasideda dabar. Žinau, kad viceprezidentė dar nebaigė šios kovos, ir aš žinau, kad patys žmonės, kurie gaus šį el. laišką, taip pat bus šios kolektyvinės misijos lyderiai“.

J. Dillon, kuri taip pat vadovavo prezidento Joe Bideno laimėtai 2020 m. kampanijai, gyrė savo personalą už sunkų darbą nuo prezidento pasitraukimo liepos mėnesį, sakydama, kad jie „viską paliko aikštėje“.

„Jūs sukūrėte aukščiausios klasės, istorinę prezidento rinkimų kampaniją iš esmės per 90 dienų“, – rašė ji. „Jūs naršėte dalykus, kurių niekam niekada nereikėjo naršyti ir greičiausiai niekam daugiau niekada nereikės“.

J. Dillon taip pat gynė kampanijos strategiją, sakydama, kad nors visa šalis judėjo į dešinę, „mūšio lauko valstybės matė mažiausiai judėjimo jo kryptimi“.

„Jis buvo arčiausiai tose vietose, kuriose varžėmės. Tai byloja ir apie jūsų atliktą darbą, ir apie iššūkio, kurio galiausiai negalėjome įveikti, mastą.“
20:342024 11 06
Izraelio premjeras su išrinktuoju JAV prezidentu aptarė „Irano grėsmę“

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanjahu ir išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį telefonu aptarė „Irano grėsmę“, kadangi karai Gazos Ruože ir Libane nerodo jokių mažėjimo ženklų.

Saudo Arabijos valstybinė žiniasklaida taip pat pranešė, kad faktinis didžiosios Persijos įlankos valstybės vadovas kronprincas Mohammedas bin Salmanas, kalbėjosi su D. Trumpu ir jį pasveikino. Kelionė į Rijadą buvo pirmasis D. Trumpo užsienio vizitas po to, kai 2017 metais pradėjo eiti pareigas.

B. Netanjahu biuras savo pareiškime nurodė, kad Izraelio premjeras „pasveikino D. Trumpą su pergale rinkimuose, ir abu sutarė kartu dirbti dėl Izraelio saugumo.

„Jie abu taip pat aptarė Irano keliamą grėsmę“, – priduriama pareiškime.

Irano remiama grupuotė „Hezbollah“ trečiadienį pareiškė, kad dešimtys tūkstančių jos kovotojų yra pasirengę kovoti su Izraeliu, ir pridūrė, kad JAV rinkimų rezultatai neturės jokios įtakos karui Libane.
19:582024 11 06
Bidenas pasveikino D. Trumpą ir pakvietė jį susitikti Baltuosiuose rūmuose

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį paskambino Donaldui Trumpui, pasveikino jį su pergale ir pakvietė savo įpėdinį respublikoną susitikti „artimiausiu metu“, pranešė Baltieji rūmai.

Per pokalbį su D. Trumpu „prezidentas J. Bidenas išreiškė savo įsipareigojimą užtikrinti sklandų pereinamąjį laikotarpį ir pabrėžė, kad svarbu dirbti siekiant suvienyti šalį“, sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

J. Bidenas taip pat kalbėjosi su Kamala Harris ir „pasveikino viceprezidentę su jos istorine kampanija“, sakoma pranešime ir priduriama, kad prezidentas ketvirtadienį „kreipsis į tautą ir kalbės apie rinkimų rezultatus bei pereinamąjį laikotarpį“.
19:562024 11 06
Trumpas laimėjo svyruojančioje Mičigano valstijoje ir dar padidino balsų skirtumą

JAV transliuotojai trečiadienį, praėjus kelioms valandoms po to, kai buvęs prezidentas užsitikrino sugrįžimą į Baltuosius rūmus, svyruojančią Mičigano valstiją įvardijo palankia Donaldui Trumpui.

Rezultatus Mičigane, šiaurinėje valstijoje, kurią 2016 metais laimėjo D. Trumpas, o 2020-aisiais – Joe Bidenas, paskelbė CNN, NBC ir CBS tinklai, suskaičiavus 99 proc. balsų.

D. Trumpas pirmavo surinkęs 49,8 proc. balsų, o viceprezidentė Kamala Harris – 48,3 proc.

Ši valstija priklauso vadinamajai Rūdžių juostai – regionui, kuriame yra daug gamybos įmonių, smarkiai nukentėjusių nuo globalizacijos.

Mičigane taip pat gyvena daug arabų kilmės amerikiečių, kurie istoriškai buvo linkę palaikyti demokratus, tačiau buvo tikimasi, kad jie nusigręš nuo K. Harris dėl J. Bideno administracijos negebėjimo priversti Izraelio nutraukti karą Gazoje.
19:182024 11 06
Kraštutinės dešinės įstatymų kūrėjai Europoje švenčia D. Trumpo pergalę

Kepuraitėmis su užrašu „Make Europe Great Again“ pasipuošę kraštutinės dešinės Europos įstatymų kūrėjai trečiadienį šventė Donaldo Trumpo pergalę JAV prezidento rinkimuose, reikšdami viltį, kad šis „istorinis momentas“ suteiks postūmio jų politiniam judėjimui.

Keletas grupės „Europos patriotai“ narių socialiniuose tinkluose paviešino vaizdo įrašą, kuriame iš Europos Parlamento koridorių Briuselyje sveikino D. Trumpą, fone grojant grupės „The Village People“ dainai „YMCA“.

Neprognozuojamo Respublikonų partijos atstovo grįžimas į Baltuosius rūmus rodo „liaudies valią rinktis drąsią naują kryptį“, kalbėjo parlamentarai iš Ispanijos partijos „Vox“, Austrijos FPO ir Vengrijos „Fidesz“.
„Dabar laikas ir mums Europoje pasekti jų pavyzdžiu“, – sakoma vaizdo žinutėje.

Partijai „Fidesz“ vadovauja Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas – artimiausias D. Trumpo sąjungininkas Europoje, ketvirtadienį Budapešte priimsiantis į viršūnių susitikimą atvyksiančius 27 bloko šalių vadovus.

Vokietijos partijai „AfD“ atstovaujantis Siegbertas Droese taip pat pasinaudojo proga būsimų Europos komisarų ir parlamentarų apklausos metu šią „laimės dieną“ viešai palinkėti „viso ko geriausio“ 78-erių išrinktajam prezidentui.

D. Trumpo pergalė yra „geras pavyzdys mūsų tautoms“, pasakė S. Droese, ant savo darbo stalo gerai matomoje vietoje pasidėjęs raudoną kepuraitę su užrašu „Make America Great Again“.

Po to, kai D. Trumpas triuškinančiai įveikė savo varžovę iš Demokratų partijos Kamalą Harris ir užsitikrino dramatišką sugrįžimą į valdžią, centro ir dešinės atstovų tonas buvo visiškai kitoks.

„Dabar labiau nei bet kada privalome parodyti Europos galią, – kalbėjo Pascalis Canfinas iš Prancūzijos centristų partijos „Renew“. – Nepasiduokime trumpizmui ir Europą iš vidaus sunaikinti norintiems jo klonams.“

Socialdemokratų partijai atstovaujantis Raphaelis Glucksmannas sakė, kad ši pergalė reiškia, jog „kiekvienas Europos lyderis privalo vykdyti savo pareigas“, paragindamas tvirčiau remti Ukrainą ir stiprinti Europos gynybą.

Centro dešinės partijos EPP – didžiausios politinės frakcijos Europos parlamente – vadovas Manfredas Weberis pasveikino D. Trumpą, pridurdamas, kad šie rinkimai ES reiškia „istorinį lūžio tašką“.

„Europa privalo apsaugoti savo interesus suvereniai ir nepriklausomai, nepamiršdama ir tvirto transatlantinio bendradarbiavimo“, – pasakė jis.
„Mes turime sugebėti imtis savo vaidmens pasaulyje. Dabar svarbiausia sukurti Europos gynybos sąjungą ir tvirtą europinį NATO ramstį.“

Briuselyje daugelis nerimavo dėl to, kad rinkimus gali laimėti D. Trumpas, baimindamiesi, kad tokiu atveju JAV būtų mažiau nusiteikusi padėti užtikrinti Europos saugumą ir apribotų karinę pagalbą Ukrainai.
19:172024 11 06
Prancūzijos banko valdytojas: D. Trumpo pergalė „sukelia papildomą riziką pasaulio ekonomikai“

Donaldo Trumpo pergalė Amerikos prezidento rinkimuose „sukelia papildomą riziką pasaulio ekonomikai“, trečiadienį pasakė Prancūzijos banko vadovas Francois Villeroy‘jus de Galhau.

Dar viena D. Trumpo kadencija reikš „greičiausiai dar daugiau protekcionizmo“ ir išaugusį JAV deficitą, kalbėdamas pietryčių Prancūzijos Liono mieste vykusioje konferencijoje sakė F. Villeroy‘jus.

Dėl to „kyla papildoma rizika pasaulio ekonomikai bei atsiranda būtinybė Europai naujai mobilizuotis“, – kalbėjo F. Villeroy‘jus, kuris taip pat yra ir 20 šalių vienijančios euro zonos pinigų politiką formuojančio Europos centrinio banko valdytojų tarybos narys.

D. Trumpo pažadėti didesni importo tarifai „reikš didesnę infliaciją, bent jau JAV, ir greičiausiai lėtesnį augimą visame pasaulyje“, sakė F. Villeroy‘jus, pridurdamas, kad ekonomikos augimui neigiamos įtakos turės ir didesnis neaiškumas.

„Rinkimai Amerikoje turėtų pažadinti Europą“ iš „užsitęsusio snūdo“, – kalbėjo F. Villeroy‘jus.

Tačiau jis taip pat pabrėžė, kad „Europa į šį naują kontekstą žengia būdama akivaizdžiai nusilpusi“ ir, be kita ko, „technologiškai atsilikusi“ bei „politiškai susiskaidžiusi“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (54)
Rekomenduojame
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės