Naujienų agentūra AP skelbia, kad, jos prognozėmis, D. Trumpui tenka 277 rinkikų balsai, o K. Harris – 224.
Pats D. Trumpas jau anksčiau paskelbė savo pergalę rinkimuose. Džiūgaujantiems šalininkams švenčiant ir skanduojant „JAV“, D. Trumpas kartu su žmona Melania ir keliais savo vaikais užlipo ant scenos savo kampanijos štabe Floridoje. „Tai politinė pergalė, kurios mūsų šalis dar nematė“, – sakė 78 metų D. Trumpas.
Per inauguraciją, kuri vyks sausio 20-ąją, D. Trumpas bus vyriausias visų laikų JAV prezidentas ir tik antrasis per istoriją, ne iš eilės laimėjęs dvi kadencijas.
Jis grįžta į Baltuosius rūmus po ilgos, žiaurios kampanijos, per kurią respublikonas išgyveno du pasikėsinimus jį nužudyti ir buvo nuteistas pagal baudžiamuosius kaltinimus.
Tačiau kitą savaitę bus sprendžiamas likusios bylos – jo nuteisimo dėl 34 nusikalstamų veikų Niujorke – likimas, rašo BBC.
Plačiau skaitykite čia.
Daugiau skaitykite čia.
„NBC News“ praneša, kad Donaldo Trumpo kampanijos vadovė Susie Wiles galėtų būti jo personalo vadove.
Remdamasis trimis šaltiniais, susipažinusiais su diskusijomis, transliuotojas teigė, kad S. Wiles pelnė D. Trumpo pagarbą ir gali susidoroti su dideliais iššūkiais.
Jei ji būtų išrinkta, ji būtų pirmoji Baltųjų rūmų personalo vadovė moteris.
„Susie yra tokia gera, kokia yra“, – sakė D. Trumpo kampanijos pareigūnas. „Ji surengė puikią kampaniją ir gerbia visus, įskaitant demokratus, kurie pripažįsta jos talentą“.
Kita kampanijos pareigūnė sakė, kad jai tenka „daug pagarbos“.
„Kampanijoje ji sakė, kad tikriname ego prie durų, ir laikė visus prie to“, – pridūrė jie.
Vladimiras Putinas nutraukė tylą dėl Donaldo Trumpo pergalės rinkimuose ir tvirtino, kad yra pasirengęs su juo pasikalbėti.
Kitą dieną po D. Trumpo pergalės kalbėdamas Sočyje diskusijų klube „Valdai“ jis pasveikino išrinktąjį prezidentą ir sakė, kad jį sužavėjo jo elgesys išgyvenus pasikėsinimą nužudyti.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sakė, kad šiandien ji telefonu paskambino Donaldui Trumpui ir pasveikino jį su pergale.
Kaip pranešėme anksčiau, Europos lyderiai, įskaitant Ursulą von der Leyen, yra Vengrijoje, kur kas dvejus metus vyksta aukščiausiojo lygio susitikimas.
Šį vakarą paskelbusi socialinėje žiniasklaidoje ji sakė: „Puikus telefono pokalbis su Donaldu Trumpu šiandien. Pasveikinau jį su pergale rinkimuose“.
„Tikiuosi stiprinti ES ir JAV ryšius ir bendradarbiauti sprendžiant geopolitinius iššūkius. Diskutavome apie gynybą ir Ukrainą, prekybą ir energetiką“.
Ji pridūrė, kad jie gali skatinti „klestėjimą ir stabilumą“ abiejose Atlanto pusėse.
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas ketvirtadienį pasakojo, kad švęsdamas savo sąjungininko Donaldo Trumpo pergalę gėrė degtinę, o ne šampaną, kaip buvo žadėjęs.
Tuo metu, kai buvo pranešta, kad D. Trumpas per rinkimus įveikė Kamalą Harris, nacionalistinių pažiūrų Vengrijos lyderis lankėsi Kirgizijoje – vienoje iš buvusių sovietinių respublikų.
„Buvau Kirgizijoje, kai Donaldas Trumpas laimėjo rinkimus, o ten tradicijos kitokios, todėl mes mielai įsisukome į degtinės atsargas“, – Budapešte priėmęs į viršūnių susitikimą atvykusius Europos vadovus pasakė V. Orbanas.
„Dalinomės džiaugsmu dėl šio fantastiško rezultato.“
V. Orbanas – artimiausias tiek D. Trumpo, tiek Rusijos draugas ES – pasveikino nenuspėjamos buvusios realybės šou žvaigždės sugrįžimą į valdžią ir pasakė, kad didžiuojasi būdamas populistinio JAV lyderio pusėje.
Buvęs Jungtinių Valstijų viceprezidentas Mike‘as Pence‘as, kuris 2021 m. pasipriešino savo bosui buvusiam prezidentui Donaldui Trumpui, kai atsisakė sustabdyti Joe Bideno triumfo 2020 m. prezidento rinkimuose patvirtinimą, trečiadienį pasveikino jį su pergale šių metų balsavime.
NATO vadovas Markas Rutte ketvirtadienį pareiškė sieksiantis dirbti kartu su sugrįžusiu JAV lyderiu Donaldu Trumpu, kad atremtų „naują pavojinga įvykių raidą“, susijusią su Šiaurės Korėjos įsitraukimu į Rusijos karą prieš Ukrainą.
JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį kreipsis į tautą. Jis pažadėjo taikiai perduoti valdžią Donaldui Trumpui, kai jo politinis priešas per rinkimus sutriuškino viceprezidentę Kamalą Harris.
Donaldas Trumpas gali apsilankyti Lenkijoje dar nepasibaigus prezidento Andrzejaus Dudos kadencijai, o respublikono prezidentavimas labiau atveria galimybes nei kelia tiesiogines grėsmes, sakė Lenkijos Nacionalinio saugumo biuro vadovas Jacekas Siewiera
A. Duda buvo prisaikdintas antrajai kadencijai 2020 m. rugpjūtį ir baigs eiti pareigas 2025 m. rugpjūtį.
J. Siewiera sakė, kad reikšmingą įtaką D. Trumpo politiniams sprendimams turės tai, kokie darbuotojai bus pasirinkti dirbt jo administracijoje. Jis pridūrė, kad „A. Dudos aplinkos žmonės palaiko ryšius su D. Trumpui artimais žmonėmis“. „Mes juos pažįstame, turime vieni kitų mobiliųjų telefonų numerius“, - radijo transliuotojui RMF FM sakė J. Siewiera.
Anksčiau trečiadienį A. Duda pasveikino D. Trumpą su pergale rinkimuose. JAV žiniasklaida paskelbė, kad D. Trumpas užsitikrino daugiau rinkikų balsų nei būtina ir taps 47-uoju JAV prezidentu.
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ketvirtadienį žinutėje išrinktajam JAV prezidentui Donaldui Trumpui paragino palaikyti „stabilius, sveikus ir tvarius“ Pekino ir Vašingtono ryšius, pranešė valstybinė žiniasklaida.
Donaldas Trumpas priėmė JAV prezidento Joe Bideno kvietimą atvykti į Baltuosius rūmus, trečiadienį pranešė D. Trumpo kampanijos komanda.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis telefonu kalbėjosi su išrinktuoju JAV prezidentui Donaldu Trumpu ir pasveikino jį su pergale rinkimuose.
Buvęs JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį pasveikino Donaldą Trumpą su pergale rinkimuose ir pažymėjo taikaus valdžios perdavimo svarbą.
Kamala Harris prezidento rinkimų kampanijos pirmininkė pareiškė, kad „pralaimėti yra neapsakomai skausminga“, kai viceprezidentė rinkimuose nusileido Donaldui Trumpui.
Elektroniniame laiške visam kampanijos personalui Jen O'Malley Dillon rašė: „Tai sunku. Tai užtruks ilgai. Tačiau darbas, skirtas apsaugoti Ameriką nuo Trumpo prezidentavimo padarinių, prasideda dabar. Žinau, kad viceprezidentė dar nebaigė šios kovos, ir aš žinau, kad patys žmonės, kurie gaus šį el. laišką, taip pat bus šios kolektyvinės misijos lyderiai“.
J. Dillon, kuri taip pat vadovavo prezidento Joe Bideno laimėtai 2020 m. kampanijai, gyrė savo personalą už sunkų darbą nuo prezidento pasitraukimo liepos mėnesį, sakydama, kad jie „viską paliko aikštėje“.
„Jūs sukūrėte aukščiausios klasės, istorinę prezidento rinkimų kampaniją iš esmės per 90 dienų“, – rašė ji. „Jūs naršėte dalykus, kurių niekam niekada nereikėjo naršyti ir greičiausiai niekam daugiau niekada nereikės“.
J. Dillon taip pat gynė kampanijos strategiją, sakydama, kad nors visa šalis judėjo į dešinę, „mūšio lauko valstybės matė mažiausiai judėjimo jo kryptimi“.
„Jis buvo arčiausiai tose vietose, kuriose varžėmės. Tai byloja ir apie jūsų atliktą darbą, ir apie iššūkio, kurio galiausiai negalėjome įveikti, mastą.“
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanjahu ir išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį telefonu aptarė „Irano grėsmę“, kadangi karai Gazos Ruože ir Libane nerodo jokių mažėjimo ženklų.
Saudo Arabijos valstybinė žiniasklaida taip pat pranešė, kad faktinis didžiosios Persijos įlankos valstybės vadovas kronprincas Mohammedas bin Salmanas, kalbėjosi su D. Trumpu ir jį pasveikino. Kelionė į Rijadą buvo pirmasis D. Trumpo užsienio vizitas po to, kai 2017 metais pradėjo eiti pareigas.
B. Netanjahu biuras savo pareiškime nurodė, kad Izraelio premjeras „pasveikino D. Trumpą su pergale rinkimuose, ir abu sutarė kartu dirbti dėl Izraelio saugumo.
„Jie abu taip pat aptarė Irano keliamą grėsmę“, – priduriama pareiškime.
Irano remiama grupuotė „Hezbollah“ trečiadienį pareiškė, kad dešimtys tūkstančių jos kovotojų yra pasirengę kovoti su Izraeliu, ir pridūrė, kad JAV rinkimų rezultatai neturės jokios įtakos karui Libane.
JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį paskambino Donaldui Trumpui, pasveikino jį su pergale ir pakvietė savo įpėdinį respublikoną susitikti „artimiausiu metu“, pranešė Baltieji rūmai.
Per pokalbį su D. Trumpu „prezidentas J. Bidenas išreiškė savo įsipareigojimą užtikrinti sklandų pereinamąjį laikotarpį ir pabrėžė, kad svarbu dirbti siekiant suvienyti šalį“, sakoma Baltųjų rūmų pranešime.
J. Bidenas taip pat kalbėjosi su Kamala Harris ir „pasveikino viceprezidentę su jos istorine kampanija“, sakoma pranešime ir priduriama, kad prezidentas ketvirtadienį „kreipsis į tautą ir kalbės apie rinkimų rezultatus bei pereinamąjį laikotarpį“.
JAV transliuotojai trečiadienį, praėjus kelioms valandoms po to, kai buvęs prezidentas užsitikrino sugrįžimą į Baltuosius rūmus, svyruojančią Mičigano valstiją įvardijo palankia Donaldui Trumpui.
Rezultatus Mičigane, šiaurinėje valstijoje, kurią 2016 metais laimėjo D. Trumpas, o 2020-aisiais – Joe Bidenas, paskelbė CNN, NBC ir CBS tinklai, suskaičiavus 99 proc. balsų.
D. Trumpas pirmavo surinkęs 49,8 proc. balsų, o viceprezidentė Kamala Harris – 48,3 proc.
Ši valstija priklauso vadinamajai Rūdžių juostai – regionui, kuriame yra daug gamybos įmonių, smarkiai nukentėjusių nuo globalizacijos.
Mičigane taip pat gyvena daug arabų kilmės amerikiečių, kurie istoriškai buvo linkę palaikyti demokratus, tačiau buvo tikimasi, kad jie nusigręš nuo K. Harris dėl J. Bideno administracijos negebėjimo priversti Izraelio nutraukti karą Gazoje.
Kepuraitėmis su užrašu „Make Europe Great Again“ pasipuošę kraštutinės dešinės Europos įstatymų kūrėjai trečiadienį šventė Donaldo Trumpo pergalę JAV prezidento rinkimuose, reikšdami viltį, kad šis „istorinis momentas“ suteiks postūmio jų politiniam judėjimui.
Keletas grupės „Europos patriotai“ narių socialiniuose tinkluose paviešino vaizdo įrašą, kuriame iš Europos Parlamento koridorių Briuselyje sveikino D. Trumpą, fone grojant grupės „The Village People“ dainai „YMCA“.
Neprognozuojamo Respublikonų partijos atstovo grįžimas į Baltuosius rūmus rodo „liaudies valią rinktis drąsią naują kryptį“, kalbėjo parlamentarai iš Ispanijos partijos „Vox“, Austrijos FPO ir Vengrijos „Fidesz“.
„Dabar laikas ir mums Europoje pasekti jų pavyzdžiu“, – sakoma vaizdo žinutėje.
Partijai „Fidesz“ vadovauja Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas – artimiausias D. Trumpo sąjungininkas Europoje, ketvirtadienį Budapešte priimsiantis į viršūnių susitikimą atvyksiančius 27 bloko šalių vadovus.
Vokietijos partijai „AfD“ atstovaujantis Siegbertas Droese taip pat pasinaudojo proga būsimų Europos komisarų ir parlamentarų apklausos metu šią „laimės dieną“ viešai palinkėti „viso ko geriausio“ 78-erių išrinktajam prezidentui.
D. Trumpo pergalė yra „geras pavyzdys mūsų tautoms“, pasakė S. Droese, ant savo darbo stalo gerai matomoje vietoje pasidėjęs raudoną kepuraitę su užrašu „Make America Great Again“.
Po to, kai D. Trumpas triuškinančiai įveikė savo varžovę iš Demokratų partijos Kamalą Harris ir užsitikrino dramatišką sugrįžimą į valdžią, centro ir dešinės atstovų tonas buvo visiškai kitoks.
„Dabar labiau nei bet kada privalome parodyti Europos galią, – kalbėjo Pascalis Canfinas iš Prancūzijos centristų partijos „Renew“. – Nepasiduokime trumpizmui ir Europą iš vidaus sunaikinti norintiems jo klonams.“
Socialdemokratų partijai atstovaujantis Raphaelis Glucksmannas sakė, kad ši pergalė reiškia, jog „kiekvienas Europos lyderis privalo vykdyti savo pareigas“, paragindamas tvirčiau remti Ukrainą ir stiprinti Europos gynybą.
Centro dešinės partijos EPP – didžiausios politinės frakcijos Europos parlamente – vadovas Manfredas Weberis pasveikino D. Trumpą, pridurdamas, kad šie rinkimai ES reiškia „istorinį lūžio tašką“.
„Europa privalo apsaugoti savo interesus suvereniai ir nepriklausomai, nepamiršdama ir tvirto transatlantinio bendradarbiavimo“, – pasakė jis.
„Mes turime sugebėti imtis savo vaidmens pasaulyje. Dabar svarbiausia sukurti Europos gynybos sąjungą ir tvirtą europinį NATO ramstį.“
Briuselyje daugelis nerimavo dėl to, kad rinkimus gali laimėti D. Trumpas, baimindamiesi, kad tokiu atveju JAV būtų mažiau nusiteikusi padėti užtikrinti Europos saugumą ir apribotų karinę pagalbą Ukrainai.
Donaldo Trumpo pergalė Amerikos prezidento rinkimuose „sukelia papildomą riziką pasaulio ekonomikai“, trečiadienį pasakė Prancūzijos banko vadovas Francois Villeroy‘jus de Galhau.
Dar viena D. Trumpo kadencija reikš „greičiausiai dar daugiau protekcionizmo“ ir išaugusį JAV deficitą, kalbėdamas pietryčių Prancūzijos Liono mieste vykusioje konferencijoje sakė F. Villeroy‘jus.
Dėl to „kyla papildoma rizika pasaulio ekonomikai bei atsiranda būtinybė Europai naujai mobilizuotis“, – kalbėjo F. Villeroy‘jus, kuris taip pat yra ir 20 šalių vienijančios euro zonos pinigų politiką formuojančio Europos centrinio banko valdytojų tarybos narys.
D. Trumpo pažadėti didesni importo tarifai „reikš didesnę infliaciją, bent jau JAV, ir greičiausiai lėtesnį augimą visame pasaulyje“, sakė F. Villeroy‘jus, pridurdamas, kad ekonomikos augimui neigiamos įtakos turės ir didesnis neaiškumas.
„Rinkimai Amerikoje turėtų pažadinti Europą“ iš „užsitęsusio snūdo“, – kalbėjo F. Villeroy‘jus.
Tačiau jis taip pat pabrėžė, kad „Europa į šį naują kontekstą žengia būdama akivaizdžiai nusilpusi“ ir, be kita ko, „technologiškai atsilikusi“ bei „politiškai susiskaidžiusi“.