Ekspertų grupės pateikiamame vertinime skelbiamos išvados, ką Vladimiro Putino pajėgų pergalė reikštų tiek Amerikai, tiek Vakarams apskritai, rašo „Sky News“.
Vašingtonas vis dar niekaip nesusitaria dėl paramos Kyjivo gynybai tęsimo, demokratai ir respublikonai šiuo klausimu neranda bendros kalbos.
ISW teigimu, jeigu Rusijai bus sudarytos sąlygos laimėti, tai galiausiai Jungtinėms Valstijoms gali tekti į Rytų Europą pasiųsti „daug sausumos pajėgų“ ir „slapiųjų orlaivių“.
Instituto ekspertų teigimu, susiklosčius tokiai situacijai, ateityje Vašingtonui gali tekti daryti „siaubingą pasirinkimą“ – ar ginti NATO sąjungininkus Europoje, ar ginti Taivaną nuo Kinijos agresijos Ramiajame vandenyne.
„Toks variantas kainuos labai brangiai, o išlaidos augs tol, kol egzistuos Rusijos keliama grėsmė – galimai be pabaigos“, – konstatuoja ISW.
„Parama Ukrainai yra žymiai prasmingesnis ir pigesnis variantas Jungtinėms Valstijoms nei sąlygų laimėti Rusijai sudarymas. Konflikto įšaldymas yra žymiai blogesnis scenarijus nei parama kariaujančiai Ukrainai – tokiu atveju Rusija gautų laiko ir galimybių pasirengti naujam karo etapui Ukrainoje ir konfrontacijai su NATO“, – teigia ekspertai.
„Pagalba Ukrainai susigrąžinant šalies teritorijų kontrolę būtų žymiai geresnis pasirinkimas, nes tokiu būdu Rusijos pajėgos buvo nustumtos giliau į Rytus. O geriausias dalykas yra tas, kad parama Ukrainos pergalei ir pagalba atstatant šalį po karo reikštų, kad, nepriklausomai nuo to, ar vieną dieną prisijungs prie NATO, Aljanso gynybos priešakyje turėtume didžiausią ir kariauti pajėgiausią draugišką Europos valstybę“, – konstatuoja ISW.
JAV Senatas atideda savo žiemos pertrauką, kad galėtų toliau derėtis dėl paramos Ukrainai.
„Senatas pirmadienį grįš“, – ketvirtadienį sakė demokratų daugumos šiuose Kongreso rūmuose lyderis Chuckas Schumeris. Tai duos derybose dalyvaujantiems asmenims laiko pamėginti susitarti. Iš tikrųjų senatoriai dėl teksto turėjo susitarti iki ketvirtadienio vakaro – iki nutraukiant darbą dėl žiemos švenčių.
Demokratai ir respublikonai šiuo metu ginčijasi dėl tolesnės paramos Ukrainai. JAV prezidentas Joe Bidenas spalį paprašė Kongreso pritarti 61 mlrd. dolerių (55 mlrd. eurų) paramos paketui, tačiau opozicijoje esantys respublikonai tam priešinasi.
Respublikonai reikalauja, kad J. Bideno vyriausybė, be kita ko, nusileistų dėl JAV imigracijos politikos ir sienos su Meksika apsaugos.
Jei Senate būtų pasiektas susitarimas, jam dar turėtų pritarti Atstovų Rūmai. Šie jau pradėjo žiemos atostogas. Tačiau parlamentarai teoriškai galėtų būti sukviesti į Vašingtoną balsuoti, jei būtų pasiektas susitarimas. Vis dėlto Atstovų Rūmų pirmininkas Mike‘as Johsonas skeptiškai vertina perspektyvas susitarti.
JAV nuo Rusijos invazijos pradžios suteikė arba pažadėjo Ukrainai daugiau kaip 44 mlrd. dolerių paramą. Pagalbos nutraukimas Kyjivui turėtų rimtų padarinių. JAV sąjungininkės dėl to nerimastingai žvelgia į Vašingtoną.