„Turima įrodymų, kad Rusijoje yra Šiaurės Korėjos karių“, – trečiadienį konstatavo Jungtinių Valstijų gynybos sekretorius Lloydas Austinas, taip pirmą kartą oficialiai patvirtindamas Pietų Korėjos žvalgybos agentūros ataskaitą, teigiančią, kad Pchenjanas padeda Maskvai su kariais, o pirmasis žingsnis jau žengtas – į mokymus Rusijos Tolimuosiuose Rytuose jau išsiųsta 1500 karių. Seulo teigimu, karių perkėlimas vyko spalio 8–13 dienomis. Perspėjama, kad artimiausiu metu Rusiją pasieks dar daugiau karių iš Šiaurės Korėjos, rašo portalas „France 24“.

„Tai labai, labai rimta“, – akcentavo L. Austinas.

Netrukus ir NATO patvirtino turįs duomenų apie Šiaurės Korėjos karius Rusijoje.

„Jeigu tie kariai bus siunčiami kariauti į Ukrainą, tai reikš esminę Šiaurės Korėjos paramos Rusijos karui Ukrainoje eskalaciją ir bus dar vienas įrodymas, kad Rusija fronte patiria didžiulių nuostolių“, – teigiama NATO atstovės Farah Dakhlallah pareiškime.

Pietų Korėjos atstovų teigimu, Šiaurės Korėjos karių skaičius Rusijoje jau pasiekė 3 tūkst. Spėjama, kad iš viso į Rusiją bus pasiųsta per 10 tūkst.

Dezertyrų banga?

Spalio 15 dieną, praėjus vos savaitei nuo tada, kai, kaip spėjama, Rusiją pasiekė pirmieji Šiaurės Korėjos kariai, Ukrainos valstybinis transliuotojas „Suspilne“ pranešė, kad netoliese fronto Rusijos Kursko ir Briansko srityse – už kelių kilometrų nuo sienos su Ukraina – jau pastebėti šimtai atvykėlių iš Pchenjano. Aštuoniolika jų jau apleido savo pozicijas, teigia Ukrainos žvalgybos šaltiniai.

Remiantis Ukrainos žiniasklaidos pranešimais, kariai iš Šiaurės Korėjos pozicijas apleido vos tik buvo palikti miškingoje teritorijoje be maisto ir tikslių rusų nurodymų, ką turėtų daryti. Netrukus jie buvo surasti ir Rusijos pajėgų sulaikyti.

Nors šių pranešimų autentiškumo patikrinti ir neįmanoma, jie iliustruoja iššūkį, su kuriuos Maskva ir Pchenjanas neabejotinai susidurs, bandydami inkorporuoti Šiaurės Korėjos karius į Rusijos kariuomenę: jie pamatys pasaulį už Kim Jong Uno režimo ribų.

Šiaurės Korėjos kariai Rusijoje

Tiesos akimirka

„Jie atsidurs situacijoje, kai neabejotinai pamatys šviesą, supras, kad jiems visą laiką buvo meluojama“, – sako Jungtinių Tautų sankcijų specialistas ir buvęs Jungtinių Tautų Šiaurės Korėjos ekspertų tarybos koordinatorius Hugh Griffithsas ir priduria, kad žiauri karo realybė ir sunkumai bandant išlaikyti atvykėlius izoliuotus nuo Rusijos karių „neabejotinai turės didžiulę įtaką jų pasaulėžiūrai“.

„Šiaurės Korėja turi vieną didžiausių kariuomenių visame pasaulyje, milijonai ginkluotų asmenų, bet tai nėra gera kariuomenė. Ji kliaujasi kiekiu, bet tiesa ta, kad nė vienas karys nėra pasirengęs kariauti“, – sako jis, pabrėždamas, kad Kim Jong Uno propaganda, kurią Šiaurės Korėja laiko „neįveikiama“, bus pirmasis sprogęs burbulas, tad galima laukti neišvengiamų karių moralės pokyčių.

„Ukrainiečiai juos sunaikins, bus Šiaurės Korėjos karių aukų. O Šiaurės Korėjoje tokių dalykų juk nepamatysi: žūstančių karių arba realios situacijos, kai nevyksta joks progresas. Jie gi tikisi su rusų tankais keliauti į Kyjivą, o to tikrai nebus“, – sako H. Griffithsas.

Kiek verta numesta cigaretė?

Antras labai svarbus aspektas: Šiaurės Korėjos kariai susidurs su naujomis laisvėmis, kokių gyvenime neturėjo ir net nežinojo, kad tokios egzistuoja.

„Jie nebebus izoliuoti, kaip kad buvo taikos situacijose. Jie susitiks su rusais, kurie iš esmės gyvena geriau, kurie naudojasi mobiliaisiais telefonais ir socialiniais tinklais, pavyzdžiui, „Telegram“, – paaiškina Jungtinių Tautų atstovas. Esminį lūžį gali nulemti ir paprasta rusiška cigaretė – Šiaurės Korėjos kario pasaulėžiūra gali akimirksniu pasikeisti, prasisklaidys propagandos dūmų uždanga: „Rusiškos cigaretės yra žymiai geresnės nei tos, kokias rūkė Šiaurės Korėjos gyventojai. Jiems tai bus didžiulė prabanga.“

Trečias svarbus dalykas, kurį įvardija H. Griffithsas, yra tai, kad Šiaurės Korėjos kariams kare skirtas patrankų mėsos vaidmuo. Rusams jų likimas absoliučiai nesvarbus, kaip ir nesvarbu patenkinti esminius jų poreikius – parūpinti maisto ir vandens: „Su jais tikrai niekas nesivargins elgtis bent jau padoriai, juk jie – viso labo patrankų mėsa.“

Natūralu, kad kils didžiulė baimė: „Jie labai greitai supras, kad gavo bilietą į vieną pusę, todėl bandys bėgti.“

Baisiausias Kim Jong Uno košmaras

„Chatham House“ Korėjos fondo darbuotojas ir knygos „North Korea and the Global Nuclear Order“ autorius Edwardas Howellis sako kad „pabėgimai iš jo šalies – vienas iš baisiausių Kim Jong Uno košmarų, nes jie meta iššūkį jo režimo legitimumui“.

„Daug tiek elitui priklausančių, tiek paprastų Šiaurės Korėjos piliečių, nusprendusių bėgti, tam ryžtasi suvokę, kad Šiaurės Korėjos režimo požiūris į likusį pasaulį, taip, kaip jis jį vaizduoja, yra iškreiptas ir melagingas. Ir prisiminkime, kaip su pabėgėliais Šiaurės Korėja tvarkydavosi seniau“, – sako ekspertas, primindamas netikro Kim Jong Uno brolio nužudymą Kvala Lumpūro oro uoste 2017 metais ir griežtą vidaus kontrolę, imtą taikyti Kim Jong Unui 2011 metais perėmus šalies valdymą.

Tai reiškia, kad atmesti galimybės, kad Šiaurės Korėjos kariai (į Rusiją siunčiami jauni ir paklūstantys režimo diktatui) nesugalvos bėgti, ieškodami geresnio gyvenimo, jokiais būdais nevalia: „Manau, kad dauguma karių labai rimtai svarsto pabėgimo scenarijų, ir, pasitaikius progai, bandys ją pasinaudoti.“

Atstumtieji vienijasi

Anot E. Howellio, Kim Jong Unas privalo atsižvelgti į šį aspektą prieš sutikdamas siųsti savo žmonių į Rusijos kariuomenę. Birželį Šiaurės Korėjos lyderis ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dvišalį gynybos susitarimą. Analitikų teigimu, tai rimčiausias šių valstybių dvišalis susitarimas nuo Šaltojo karo laikų, jame yra punktas, numatantis, jog abi šalys karu atveju privalo nedelsiant „bet kokia kaina“ suteikti viena kitai reikiamą karinę pagalbą.

„Naudos Šiaurės Korėja gauna per daug, kad manytų „padarėme klaidą, nesiųskime savo karių į Rusiją“, – konstatuoja ekspertas ir atkreipia dėmesį, kad pinigai, maistas, karinė parama ir palydovinės technologijos, kurias iš Maskvos gauna Pchenjanas, yra labai svarbu.

„Vienintelis dalykas, ko tikrai nori Šiaurės Korėjos režimas, tai būti laikomu faktiškai branduolinės valstybės lyderiu“, – pabrėžia E. Howellis.

H. Griffithsas mano, kad Šiaurės Korėjos karių pabėgimai Pchenjanui kainuos daugiau, nei jis mano: „Manau, kad jie apsiskaičiavo. Nieko gero iš to nebus. Nei Kim Jong Unui, nei V. Putinui.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (41)