Tuo norima aiškiai pasakyti, kad Europa rimtai nusiteikusi ginkluotis.

Tačiau, nors iš pradžių buvo teigiama, kad ši pareigybė yra labai svarbi ES ambicijų dalis, dabar kyla didelių abejonių dėl to, kiek galios ji iš tikrųjų turės.

Dėl to atrodo, kad didžiosios ES valstybės narės nebe taip smarkiai nori gauti šį postą, kuris artimiausiomis dienomis bus pristatytas kaip naujosios bloko vadovybės sudėtinė dalis.

„Idėja sukurti naują išimtinai už gynybos reikalus atsakingo EK nario pareigybę atspindi didėjančią gynybos svarbą šiandieninei Europai“, – AFP sakė pramonės asociacijos ASD gynybos ir saugumo reikalų direktorius Burkardas Schmittas.

„Nors šios idėjos užmojis pagirtinas, esminis klausimas yra toks: ką tai iš tikrųjų reikštų praktiškai?“ – sakė B. Schmittas, kalbėjęs labiau asmeniškai, o ne savo organizacijos vardu.

EK pirmininkė U. von der Leyen kol kas nesako, ką konkrečiai šis postas apimtų.

Viena aišku – naujasis gynybos komisaras nėra savotiškas ES gynybos ministras. 27 valstybių blokas neturi savo kariuomenės ir artimiausiu metu neplanuoja jos kurti.

Vietoj to daugiausia dėmesio bus skiriama pastangoms stiprinti žemyno gynybos sektorių.

Per pirmuosius penkerius U. von der Leyen vadovavimo metus gynybos pramonę prižiūrėjo įtakingas Prancūzijos atstovas Thierry Bretonas, kuriam buvo suteikti platūs įgaliojimai.

Dabar tikimasi, kad gynybos sritis bus perduota naujajam EK nariui, o Th. Bretonas bus paaukštintas į aukštesnes pareigas, kuriose būdamas prižiūrės sektoriaus augimą visame bloke.

Daugiau pinigų – daugiau įtakos

Nuo tada, kai 2022 metais Rusijos tankai įriedėjo į Ukrainą, gynybos klausimai tapo svarbiausiu Europos rūpesčiu.

Daugelį metų investavusi per mažai, Europa dabar stengiasi padidinti pajėgumus, bet vis dar gerokai atsilieka nuo Rusijos varžybose, kas greičiau ir daugiau pagamins ginklų.

Nepaisant daugybės iniciatyvų, kilusių prasidėjus invazijai, ES vis dar nesugebėjo skirti didelių sumų, reikalingų jos ambicijoms gynybos srityje įgyvendinti.

Šalys pavydžiai saugo savo gynybos pramonę ir nenoriai perduoda daugiau šio sektoriaus kontrolės Briuseliui.

Nors U. von der Leyen apskaičiavo, kad per ateinantį dešimtmetį blokas į gynybą iš viso turės investuoti 500 mlrd. eurų, ES lygmeniu svarstomi skaičiai yra gerokai mažesni.

Įtikinti valstybes nares išleisti dalį savo griežtai saugomo biudžeto ES pastangoms bus nelengvas uždavinys, kaip ir išleisti savo nacionalinius gamintojus konkuruoti atviroje rinkoje.

Ir jei naujasis Komisijos narys neturės pakankamai daug lėšų, jo darbas gali neturėti pakankamai „ugnies galios“.

„Ar specialus gynybos komisaras ką nors pakeis, daugiausia priklausys nuo tam reikalui skiriamo biudžeto, – sakė B. Schmittas. – Akivaizdu, kad 100 mlrd. gynybos biudžetas turėtų didesnę įtaką nei 10 mlrd.“

Kuo toliau, tuo svarbesnis

Ekspertai sako, kad, norėdama padidinti naujojo posto svarbą, U. von der Leyen galėtų jam priskirti daugiau atsakomybių.

Tai gali būti kibernetinis saugumas, ypatingos svarbos infrastruktūros apsauga, kosmosas arba pastangos didinti gebėjimą gabenti karius iš vienos Europos dalies į kitą.

„Galima išplėsti šį portfelį už numatytų ribų, tai nėra labai sunku“, – sakė Europos užsienio ryšių tarybos atstovė Camille Grand.

Tačiau kad ir kas užimtų naująjį postą, jam gali tekti iššūkis išsikovoti savo nišą kovoje dėl įtakos Briuselyje su kai kuriais garsiais būsimos Komisijos nariais.

Tikėtina, kad iš vienos pusės tai bus Th. Bretonas, o iš kitos – naujoji užsienio politikos vadovė Kaja Kallas, į kurios pareigas įeis bloko saugumo politikos priežiūra.

„Komisijos pirmininkė turi tinkamai apibrėžti šį vaidmenį“, – sakė analitinio centro „Bruegel“ atstovas Guntramas Wolffas.

Diplomatai sako, kad dėl klausimų, susijusių su naujuoju postu, tokios ES galingosios šalys kaip Prancūzija ir Lenkija savo prioritetus nukreipė į kitų pozicijų užėmimą, o gynyba dabar yra atsarginis variantas.

Nepaisant abejonių dėl šio vaidmens, analitikai teigia, kad atsižvelgiant į augančias grėsmes pasaulyje ir į tai, kad JAV gali ir toliau tolti nuo Europos, gynybos komisaro pareigybė laikui bėgant taps vis svarbesniu būsimų administracijų ramsčiu.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją