D. Trumpo inauguracijos išvakarėse Europos valstybėms iškilo svarbi užduotis: užsitikrinti vaidmenį bet kokiose būsimose taikos derybose. Jos nori ne tik dalyvauti, bet ir turėti realią įtaką priimant sprendimus.

Dauguma Europos Sąjungos (ES) šalių palaiko Kyjivo poziciją ir mano, kad Ukraina neturėtų būti stumiama kuo skubiau sutikti su paliaubomis, kurios gali būti sudarytos jai nepalankiomis sąlygomis.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pažymėjo: „Ukrainiečiai teritoriniais klausimais turi derėtis realistiškai, ir vadovauti šioms deryboms gali tik jie. Europiečiai turi siūlyti saugumo garantijas.“

Tačiau europiečiai būgštauja, kad D. Trumpas gali teikti pirmenybę dvišalėms deryboms su V. Putinu ir ignoruoti Europos interesus.

Estijos ministras pirmininkas Kristenas Michalas sakė, kad JAV turi atlikti lemiamą vaidmenį įtikinant Rusiją sėsti prie derybų stalo.

D. Trumpas, anksčiau tvirtinęs, jog gali užbaigti karą per 24 valandas, dabar įvardija realesnį tikslą – šešių mėnesių laikotarpį. Jo naujasis atstovas Ukrainos reikalams Keithas Kelloggas tikisi, kad pažanga bus pasiekta per 100 dienų.

Europos diplomatai nenorėtų tokių derybų, kurias ribotų formatas, panašus į Minsko susitarimus – jis, daugelio nuomone, nėra pakankamai efektyvus. Jie reikalauja, kad ES būtų įtraukta į derybų procesą kaip institucija, kuri yra didžiausia paramos Ukrainai donorė ir koordinatorė.

ES vyriausioji diplomatė Kaja Kallas pabrėžė: „ES yra pasirengusi imtis iniciatyvos, jei to nenorės daryti JAV.“

Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas, šiuo metu besiruošiantis Lenkijos pirmininkavimui ES pagal rotacijos principą, gali būti pagrindinė figūra formuojant Ukrainai palankią Europos koaliciją. Lenkija ryžtingai remia Kyjivą, priešingai nei Vengrija, kurios politika dažnai prieštarauja visuotinei ES pozicijai.

Be JAV ir ES vaidmens, kyla klausimas ir dėl kitų šalių, pavyzdžiui, Kinijos, Indijos ar Brazilijos, įtraukimo. Tačiau jų dalyvavimas gali lemti mažiau Ukrainai palankius sprendimus, mano ekspertai.

Europos užsienio santykių tarybos direktorė Marie Dumoulin pažymi: „Europiečiai prie derybų stalo turi aiškiai suvokti savo tikslus. Ne tik dalyvauti, bet ir turėti veiksmų planą.“

ES svarbu laikytis bendros pozicijos su JAV ir Ukraina, nes nuo to priklauso derybų sėkmė. Verčiant Ukrainą sutikti su nepalankiomis sąlygomis, gali būti sugriautas pasitikėjimas Vakarais ir susilpnintos jų pozicijos, pridūrė ekspertė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (10)