Pastaruosius tris mėnesius Honkongą krečia didelė politinė krizė, o dažnėjantys protestuotojų ir policijos susirėmimai paskatino Kiniją suintensyvinti viešųjų ryšių kampaniją.

Šeštadienį bus minima penkerių metų sukaktis nuo Pekino sprendimo atmesti siūlymą imtis pusiau autonominiame Honkonge politinių reformų, išprovokavusio 79 dienas trukusius vadinamojo Skėčių judėjimo protestus. Šia proga protestuotojai planavo surengti dar vienas dideles eitynes.

Tačiau penktadienio popietę organizatoriai paskelbė eitynių nerengsiantys, vykdydami policijos paskelbtą draudimą.

Anksčiau du Skėčių judėjimo lyderiai – Joshua Wongas ir Agnes Chow, tebeturintys didelį autoritetą tarp miesto jaunimo – buvo suimti per anksti ryte surengtus policijos reidus. Jie kaltinami „kurstę kitus dalyvauti nesankcionuotame susirinkime“ ir kitais pažeidimais.

Kaltinimai šiems aktyvistams buvo pateikti penktadienio popietę. Už sunkiausią iš jų gali būti skirta iki penkerių metų laisvės atėmimo.

Vėliau penktadienį teismas šiuos du aktyvistus leido paleisti už užstatą.

Keliomis valandomis anksčiau Honkongo oro uoste buvo sulaikytas aktyvus miesto nepriklausomybės šalininkas Andy Chanas.

Šie areštai byloja apie „plintantį „baltajį terorą“ Honkongo protestuotojų atžvilgiu“, – sakė J. Wongo kartu su kitais įkurtos partijos „Demosisto“ atstovas Issacas Chengas. Jis pavartojo terminą, dažnai naudojamą apibūdinti Kinijos pastangoms suskaldyti protestų judėjimus ir persekioti jų narius.

Nuo protestų pradžios birželį Honkonge buvo suimta daugiau kaip 850 žmonių.

Vis dėlto tai nenuslopino protestų judėjimo, neturinčio aiškių lyderių.

A. Chan nedidelė nepriklausomybės šalininkų partija pernai buvo uždrausta argumentuojant, kad ji kelia grėsmę nacionaliniam saugumui. Toks uždraudimas buvo pirmasis nuo šios buvusios Didžiosios Britanijos kolonijos grąžinimo Kinijai 1997 metais.

Penktadienį taip pat buvo sulaikytas prodemokratinio judėjimo aktyvistas Rickas Hui, darbininkiško Ša Tino rajono tarybos narys, sakoma jo „Facebook“ žinutėje, bet kokių priežasčių nenurodoma.

Buvusi studentų lyderė Althea Suen irgi buvo areštuota už įžengimą į Honkongo parlamento pastatą per liepą protestuotojų surengtą įsiveržimą.

Žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ pasmerkė „absurdiškas rytines žmonių gaudynes“ ir pridūrė, kad J. Wongo ir A. Chow areštai yra „piktinantis puolimas prieš žodžio ir taikių susirinkimų laisvę“ bei „bauginimo taktika tiesiai iš Pekino vadovėlio“.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)