„Amerika pripažino, kad kuria teroro armiją prie mūsų sienos. Mums reikia sunaikinti šią teroro armiją užuomazgoje“, – sakė R. T. Erdoganas, Turkijos pareigūnams pareiškus, kad naująsias pajėgas sudarys kurdų grupuotė, kurią Ankara laiko teroristine.
Turkijos pareigūnai jau anksčiau pasisakė prie šias naujas pajėgas, kuriose dominuotų kurdų Liaudies apsaugos daliniai (YPG), Turkijos vyriausybės laikomi teroristine organizacija.
YPG pernai atliko svarbų vaidmenį Sirijos demokratinių pajėgų (SDF) aljanse, išstūmusiame džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ kovotojus iš Rakos miesto, jų stambaus bastiono šiaurinėje Sirijoje.
Savaitgalį amerikiečių pareigūnai nurodė, kad naujos pajėgos yra reikalingos siekiant daugiau dėmesio skirti sienų apsaugai šiaurinėje Sirijoje.
Įtampa Ankaros ir Vašingtono santykiuose vėl padidėjo R. T. Erdoganui jau ne pirmą kartą pagrasinus, kad Turkija gali pradėti operaciją prieš YPG, siekdama išvaryti šią grupuotę iš kurdų kontroliuojamo Afrino rajono šiaurinėje Sirijoje.
Pirmadienį Turkijos prezidentas patvirtino, kad Turkijos armija yra pasiruošusi „bet kurią akimirką“ pradėti operaciją prieš YPG Sirijoje.
„Pasiruošimas baigtas, operacija gali prasidėti bet kurią akimirką“, – pareiškė R. T. Erdoganas.
Nors Vašingtonas laiko kurdų Liaudies apsaugos dalinius itin svarbiais pagalbininkais kovoje su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS) Sirijoje, Turkija ir jos sąjungininkės YPG laiko „teroristine“ grupuote, susijusia su uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK).
Turkijos vicepremjeras ir vyriausybės atstovas Bekiras Bozdagas socialiniame tinkle „Twitter“ perspėjo Jungtines Valstijas, esą jos „žaidžia su ugnimi“ ir jų veiksmai yra „nesuderinami su draugyste, aljansu arba strategine partneryste“.
Nepritaria JAV planams suformuoti „pasienio saugumo pajėgas“
Su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS) Sirijoje kovojanti JAV vadovaujama koalicija sekmadienį pareiškė sieksianti suformuoti 30 tūkst. narių turėsiančias šiaurinio pasienio saugumo pajėgas, bet šiuos planus griežtai pasmerkė Turkija.
Puolimui prieš IS baigiantis koalicija ir jos sąjungininkai Sirijos demokratinių pajėgų (SDF) aljanse pradeda daugiau dėmesio skirti sienos apsaugai, naujienų agentūrai AFP sakė koalicijos atstovas pulkininkas Ryanas Dillonas.
„Galutinis tikslas – apie 30 tūkst. narių turinčios pajėgos“, o apie pusę jų turėtų sudaryti papildomai apmokyti SDF kovotojai, pridūrė JAV kariškis.
„Dabar pasienio saugumo pajėgose apmokoma apie 230 asmenų. Tai inauguracinis kursas“, – aiškino R. Dillonas.
Padedant JAV vadovaujamos koalicijos aviacijos smūgiams ir specialiųjų pajėgų patarėjams, SDF kovotojai, taip pat gavę iš koalicijos ginklų, išstūmė IS džihadistus iš didelės teritorijos Sirijos šiaurės rytuose.
SDF priklausantys kurdai ir arabai dabar kontroliuoja teritoriją, kuri šiaurėje siekia Turkijos sieną, rytuose – Irako sieną, o vakaruose – Sirijos vyriausybinių pajėgų kontroliuojamą teritoriją.
Turkija sekmadienį griežtai reagavo į naujienas apie pasienio pajėgas ir sakė, kad tokiu būdu būtų „legitimizuota teroro organizacija“.
Ankara kategoriškai nepritaria SDF, kuriose dominuoja kurdų Liaudies apsaugos daliniai (YPG), Turkijos vyriausybės laikomi teroristine organizacija.
„Žingsniai ... siekiant legitimizuoti teroro organizaciją ir padaryti ją nuolatinę regione kelia susirūpinimą“, – sakė Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano atstovas Ibrahimas Kalinas.
„Visiškai neįmanoma sutikti su tokia padėtimi“, – pridūrė jis.
„Nauja fazė“
SDF žiniasklaidos pareigūnas Mustefa Bali patvirtino, kad kuriamos pasienio pajėgos, ir sakė, kad apmokymas jau prasidėjo.
„Pereiname į naują koordinavimo tarp mūsų ir tarptautinės koalicijos fazę, – naujienų agentūrai AFP sakė M. Bali. – Didelėms teritorijoms ir miestams, kuriuos išvadavome, reikia kažko, kas juos saugotų.“
Pasak M. Bali, naujieji daliniai bus dislokuoti palei Turkijos sieną ir prie Sirijos pajėgų kontroliuojamos teritorijos. Tačiau atstovas kol kas neatsakė į klausimą kokiais atvejais šiuose rajonuose laikomos pajėgos galėtų būti panaudotos.
Turkija dažnai taikydavosi į YPG pozicijas Šiaurės Sirijoje. Šį sekmadienį R. T. Erdoganas pagrasino „artimiausiomis dienomis“ atakuoti kurdų kontroliuojamą Afrino rajoną Sirijos šiaurėje.
SDF santykiai su režimo pajėgomis yra ne tokie įtempti. Nuo praėjusių metų Rytų Siriją įstrižai dalijanti „skiriamoji linija“ iš esmės užkirto kelią abejų pajėgų susirėmimams.
Sirijos vyriausybė į pranešimą apie kuriamas pasienio pajėgas kol kas nereagavo.
Koalicija atsisakė komentuoti galimą karinį protokolą kalbant apie Turkijos ar režimo pajėgas.
R. Dillonas sakė, kad kuriamos pajėgos pirmiausia yra platesnės strategijos „užkirsti kelią IS atsigavimui“ dalis.
„Kalbant apie kovą su IS, toliau nykstant likusiems židiniams, mes žinome, kad tai nereiškia „Daesh“ pabaigos, – naujienų agentūrai AFP sakė jis, pavartodamas arabišką IS akronimą. – Turėsime užtikrinti ... saugumą, kurį galima palaikyti.“
Pasak R. Dillono, SDF pajėgos Sirijos rytuose jau koordinuoja veiksmus su Irako pajėgomis kitoje sienos pusėje, siekdamos taikytis į bet kokį IS kovotojų „laikiną judėjimą“ tarp abiejų šalių.