JAV ir Jungtinės Karalystės žvalgybos vadovai pirmą kartą kartu pasirodė Londone „Financial Times“ organizuotame renginyje „FT Weekend Festival“. Pranešėjų pavardes iki paskutinės minutės organizatoriai laikė paslaptyje.
„Nėra abejonių, kad pasaulinei tvarkai – subalansuotai sistemai, padėjusiai užtikrinti sąlyginę tvarką, stabilumą, gerėjančią gyvenimo kokybę, galimybes ir klestėjimą – tokios grėsmės, kokia yra dabar, nebuvo nuo Šaltojo karo laikų“, – teigia žvalgybos vadovai ir pridūrė, kad amerikiečių ir britų santykių pagrindas – „pastangos sėkmingai tą riziką neutralizuoti“.
Tiek R. Moore’as, tiek W. Burnsas kaip vieną iš „didžiausių pavojų abiem šalims“ įvardijo jau trečius metus trunkantį karą Ukrainoje. Kaip pareigūnus cituoja UNIAN, „laikytis Ukrainos kurso dabar kaip niekada svarbu. Putinui sunaikinti Ukrainos suvereniteto ir nepriklausomybės nepavyks“. T. Moore’as ir W. Burnsas ne kartą akcentavo jų žinybų pagalbą Ukrainos žvalgybai, kuri nenutrūks.
Įvertino Kursko operacijos svarbą
CŽA vadovas W. Burnsas pažymėjo, jog Ukrainos operacija Rusijos Kursko srityje yra „svarbi taktinė pergalė“, tačiau, deja, pareiškė nematąs jokių ženklų, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino valdžia silpnėtų“.
Kaip skelbia UNIAN, W. Burnsas pridūrė, jog labai svarbu tai, kad Ukrainos ginkluotųjų pajėgų operacija Kurske padėjo įvardyti silpnąsias Rusijos kariuomenės vietas, ir akcentavo nė akimirkai nepamiršti eskalacijos rizikos, tačiau paragino Rusijos „žvanginimo ginklais“ nebijoti.
Putinas – chuliganas
CŽA vadovas prisiminė 2022 metų pabaigą, kai būta „realios rizikos“, jog Rusija, reaguodama į nesėkmes fronte, panaudos taktinį branduolinį ginklą, ir žinutę, kurią siuntė Maskvos pareigūnams apie pasekmes: „Tiesą sakant, niekada nemaniau – tokia buvo ir mano žinybos pozicija – kad turime rimtai to bijoti. Putinas yra chuliganas. Jis ir toliau reguliariai žvangins ginklais“.
Palietęs Rusijos specialiųjų tarnybų suaktyvėjimo vykdant slaptas operacijas Europoje temą, seras R. Moore’as akcentavo, jog rusai šiam tikslui įdarbina nusikaltėlius, o tai byloja ne ką kitą, o savotišką desperaciją: „Kai kurie Rusijos žvalgybos veiksmai iš tiesų laukiniai“. Nors neretai jų sumanymai ir atrodo mėgėjiški, „pavojaus ir neapdairumo elementų taip pat nevalia atmesti“.
Kinijos iššūkis ir Artimieji Rytai
Abiejų žvalgybos tarnybų vadovai kaip vieną iš rimčiausių šio amžiaus žvalgybos ir geopolitikos iššūkių įvardija Kinijos vaidmens stiprėjimą. Tiek R. Moore’as, tiek W. Burnsas straipsnyje pažymi, jog tai – britų ir amerikiečių žvalgybos prioritetas, rašo BBC.
Neliko nepaliestas ir krizės Artimuosiuose Rytuose klausimas: pareigūnai patikino „dedantys didžiules pastangas“, kad „Hamas“ ir Izraelio paliaubos ir susitarimas dėl įkaitų paleidimo virstų realybe.