Tai pirmas pripažinimas apie tiesioginį JAV bendravimą su grupuote, kurią JAV šiuo metu vis dar priskiria teroristinei organizacijai, rašo BBC.
A. Blinkenas žurnalistams teigė, kad JAV palaikė ryšius visų pirma dėl dingusio amerikiečių žurnalisto Austino Tice’o likimo.
A. Blinkenas kalbėjo Jordanijoje po derybų su kelių arabų šalių, Turkijos ir Europos atstovais dėl Sirijos ateities. Pareigūnai sutarė remti taikų pereinamąjį procesą šalyje, o Jordanijos užsienio reikalų ministras teigė, kad regiono galybės nenori, jog Sirija „nugrimztų į chaosą“.
Bendrame komunikate raginama sukurti įtraukią Sirijos vyriausybę, kuri gerbtų mažumų teises ir nesuteiktų bazės „teroristinėms grupuotėms“.
Po audringų pastarųjų savaičių įvykių tiek pačioje Sirijoje, tiek už jos ribų buvo kalbama apie tai, kad labai svarbu sukurti naują valdymą, kuris atstovautų visiems Sirijos gyventojams.
Patys HTS nedalyvavo susitikime Jordanijoje.
Irako užsienio reikalų ministras Fuadas Huseinas išreiškė Artimųjų Rytų regione ir už jo ribų paplitusį susirūpinimą dėl Sirijos ateities. Jis teigė, kad regiono veikėjai nenori matyti dar vienos Libijos – turėdamas omenyje chaosą, kilusį nušalinus pulkininką Muammarą al Gaddafi nuo valdžios.
Turkijos užsienio reikalų ministras Hakanas Fidanas sakė, jog esamos Sirijos institucijos turi būti išsaugotos ir reformuotos.
„Niekada neleiskite terorizmui pasinaudoti pereinamuoju laikotarpiu. Turime koordinuoti savo pastangas ir mokytis iš praeities klaidų“, – sakė H. Fidanas, kurį citavo naujienų agentūra „Reuters“.
Tuo metu Izraelis, anot karo stebėtojų, nepaisant regiono pasmerkimo, surengė dar dešimtis oro antskrydžių prieš Siriją. Izraelis anksčiau yra sakęs, kad imasi veiksmų siekdamas „sunaikinti strateginius pajėgumus“, keliančius jam grėsmę.
Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius pareiškė, kad jam „ypač didelį susirūpinimą kelia“ šimtai Izraelio oro smūgių kelioms Sirijos vietovėms.
HTS, galingiausia Sirijos sukilėlių grupuotė, 2011 metais buvo įkurta kitu pavadinimu – „Jabhat al-Nusra“ – kaip tiesioginis „Al Qaeda“ padalinys. Ji buvo laikoma viena veiksmingiausių ir mirtiniausių grupuočių, besipriešinančių prezidentui B. al Assadui.
JT, JAV, Turkija ir kitos šalys ją įtraukė į teroristinių grupių sąrašą ir šiuo metu ji tebėra laikoma teroristine grupuote. Jos lyderis Ahmedas al Sharaa, anksčiau pasivadinęs Abu Mohammedu al Jolani, 2016 mrtais nutraukė ryšius su „Al Qaeda“. Neseniai jis pažadėjo toleranciją įvairioms religinėms grupėms ir bendruomenėms.
Tačiau dėl smurtinės džihadistinės grupuotės praeities yra abejojama, ar ji ištesės tokius pažadus.
Jordanijoje vykusiose derybose nedalyvavo nė vienas Sirijos atstovas. Susitikime dalyvavę aštuonių arabų šalių užsienio reikalų ministrai teigė norintys užtikrinti, kad Sirija būtų vieninga, o ne susiskaldžiusi pagal religinius principus.
Taip pat nedalyvavo dvi šalys, kurios teikė finansinę paramą B. al Assadui bei leido jam taip ilgai išsilaikyti valdžioje – Iranas ir Rusija.
B. al Assadas žlugo po 13 metų trukusio pilietinio karo, prasidėjusio po to, kai jis numalšino prodemokratinius protestus. Kovose žuvo daugiau kaip pusė milijono žmonių, dar milijonai buvo priversti palikti savo namus, o į kovas įsitraukė tarptautinės jėgos ir jų įgaliotiniai.
Visų išorės jėgų, kurios taip ilgai kovojo dėl Sirijos, šešėlis slegia jos ateitį.
Kitiems Sirijos vadovams reikės sanglaudos ne tik šalies viduje, bet ir už jos ribų, siekiant, kad Sirijos žmonės turėtų realią viltį remtis per pastarąją savaitę patirta laisve.