Dokumente, kuris buvo parengtas JAV Kongreso Atstovų rūmų Tarptautinių reikalų komitetui, W. Mitchellas aprašė aštrią padėtį Sirijoje. Jo teigimu, Rusija šiame regione atlieka destabilizuojantį vaidmenį ir kelia konflikto su Vakarų šalimis grėsmę.

Anot ataskaitos autoriaus, Rusija naudoja ginklus prieš taikius gyventojus ir Sirijos opoziciją. W. Mitchello teigimu, Maskva Sirijoje sąmoningai trukdo Ženevos politinio sureguliavimo procesui Sirijoje ir Astanoje organizuoja alternatyvų viršūnių susitikimą, kuriame diktuoja savo sąlygas.

W. Mitchellas pažymi, kad iki šiol laikomasi nuomonės, jog vienintelis priimtinas Sirijos krizės sureguliavimo būdas yra politinis valdžios perdavimas, o tai pasiekti galima tik pasitelkus Jungtinių Tautų vadovaujamą Ženevos procesą.

Jis paragino Rusiją konstruktyviai prisidėti prie šių pastangų.

Wessas Mitchellas

Kaip destruktyvios Rusijos veiklos pavyzdį Valstybės sekretoriaus padėjėjas nurodė incidentą, kai samdomi Rusijos kariai užpuolė ginkluotąsias JAV pajėgas.

„Neatsargi intervencija Sirijoje ir parama B. al Assado režimui padidino konfrontacijos su Vakarais grėsmę. Pastaruoju metu nepavykusi Rusijos samdinių ataka prieš JAV pajėgas yra vienas iš išblaivinančių tokio elgesio pavyzdžių“, – pareiškė W. Mitchellas. Tačiau ataskaitoje nenurodoma, apie kokią konkrečiai ataką kalbama.

Tikėtina, kad galvoje jis turėjo vasario 7 dienos incidentą, įvykusį Deir es Zoro provincijoje, kai samdomi rusų kovotojai puolė JAV remiamas opozicijos formuotes. Atsakydami į puolimą, amerikiečiai smogė raketomis.

Rusijos Dūma jau sureagavo į informaciją apie rusų samdinių atakas. „Tai eilinė dezinformacija iš mūsų kolegų Vakaruose. Jų tikslas yra vienas – nušviesti Rusiją nepalankia šviesa“, – naujienų agentūrai „RIA Novosti“ sakė Rusijos Žemųjų parlamento rūmų Gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas Andrejus Krasovas.

DELFI primena, kad balandžio 18 d. bendros JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Japonijos premjero Shinzo Abe spaudos konferencijos metu, JAV lyderis pripažino, kad maždaug prieš mėnesį Sirijoje įvyko rimtas mūšis tarp JAV ir Rusijos karinių pajėgų.

Baigiantis spaudos konferencijai D. Trumpas apgynė savo administracijos vykdomą politiką Rusijos atžvilgiu ir pirmą kartą viešai užsiminė apie vasario mėnesį Sirijoje įvykusį incidentą, kai amerikiečių pajėgos savo veiksmais galimai nukovė daugiau nei 200 rusų samdinių, atakavusių JAV remiamus kovotojus, rašo bloomberg.com.

Donaldas Trumpas

„Su Rusija dar niekas nesielgė taip griežtai kaip prezidentas Donaldas Trumpas, – pasakė D. Trumpas. – Visiškai neseniai, prieš mėnesį, Sirijoje įvyko labai labai rimtas mūsų ir rusų pajėgų susidūrimas. Labai gaila, tačiau nemažai žmonių tada žuvo. Niekas dar nesielgė taip griežtai kaip aš.“

Dar anksčiau apie šį susidūrimą yra kalbėjęs ir buvęs CŽA vadas, būsimasis JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo. Anot jo, Sirijoje per vasarį įvykusius susirėmimus su JAV vadovaujamomis pajėgomis žuvo apie 200 Rusijos samdinių.

„Prieš keliolika savaičių Sirijoje rusai sulaukė atkirčio, ir keli šimtai jų žuvo“, – sakė M. Pompeo per JAV Senato posėdį, kuriame buvo svarstoma jo kandidatūra į valstybės sekretoriaus postą.

Išsamesnės informacijos jis nepateikė, tačiau JAV žiniasklaida užsiminė, kad vasarį įvykusioje kovoje dalyvavo Rusijos privačia karine bendrove vadinamos „Vagner“ samdiniai.

Rusija tuomet pripažino, kad žuvo penki jos piliečiai, JAV vadovaujamos koalicijos pajėgoms, bendradarbiaujančioms su kurdų grupuotėmis, paprašius aviacijos paramos, kad atlaikytų Sirijos kariuomenės puolimą.

Tuomet Vašingtonas pranešė, kad koalicijos pajėgos nukovė mažiausiai 100 „režimui palankių“ kovotojų, o viena Rusijos tinklaraštininkų grupė nustatė dešimčių įvardytų rusų aukų tapatybes.

Keletas leidinių pranešė, kad organizacija „Vagner“ Sirijoje vadovauja privačiai armijai tyliai pritariant Kremliui, kuris taip pat palaiko prezidento Basharo al Assado režimą reguliariosiomis pajėgomis.

DELFI primena, kad Jungtinių Valstijų vadovaujama koalicija vasario 7 dieną nusitaikė į Sirijos režimui lojalias pajėgas Sirijos Deir al Zoro provincijoje. Žiniasklaida tuomet skelbė, kad aukų skaičius siekia per 100. Faktas, kad dauguma aukų – Rusijos piliečiai, kelia žymiai mažiau abejonių, nors oficialiai Sirijoje Rusijos ginkluotųjų pajėgų nėra, nebent kariniai samdiniai.

Rusijos užsienio reikalų šaltinis vasario 14 dieną skelbė, kad tokia informacija – klasikinis dezinformacijos atvejis. „Kommersant“ duomenimis, Sankt Peterburge veikianti „Vagner“ sukarinta organizacija misijai Sirijoje nusamdė per 600 karių. 2018 m. vasario mėn. duomenimis privačioje karinėje kompanijoje (PKK) „Vagner“ tarnavo ne mažiau kaip 3 602 asmenys. Šis skaičius paaiškėjo susipažinus su viename iš PKK dalinių buvusiu karių sąrašu, patekusiu portalo „Republic“ redakcijos žinion. Dokumente nurodyti asmeniniai kelių dešimčių vyrų numeriai.

Paskutinis sąrašo numeris – 3602. Informaciją žurnalistams perdavę šaltiniai patvirtino, kad būtent tokius žetonus ir gauna PKK „Vagner“ samdomi kariai. Pirmo išduoto žetono numeris – 0001, o toliau – iš eilės einantys skaičiai.

Kiek tiksliai žetonų savininkų iki šiol aktyviai įsitraukę į tarnybą grupuotėje, „Republic“ nenurodo. Per pustrečių metų susidariusi PKK „Vagner“ išlaikymui skirta suma, portalo vertinimu, galėtų siekti 16,1–17,4 mlrd. rublių (231–250 mln. eurų).

Šioms išlaidoms priskiriamos mėnesinės algos (po 240 tūkst. rublių (3 445 eurus), maitinimo kaštai, žuvusiųjų giminėms numatytoms kompensacijoms skiriamos sumos (po 5 mln. rublių (71,7 tūkst. eurų) už kiekvieną karį) ir kt. „Republic“ šaltinių duomenimis, PKK remia keletas privačių investuotojų, kurių pavardės liko neatskleistos.

Vienas iš portalo pašnekovų patikino, kad po didelio masto netekčių Sirijoje apie PKK išformavimą nekalbama. Pasak dviejų samdomų karių, anksčiau į karinio personalo atranką buvo žvelgiama griežčiau: buvo reikalaujama turėti dalyvavimo karinėse operacijose patirties, mokėti naudotis ginklu, įvykdyti fizinio pasirengimo normatyvus ir kt.

Nuo 2017 metų šie reikalavimo gerokai sušvelninti. „Republic“ pašnekovai mano, kad tai gali būti viena iš augantį karių žūčių skaičių paaiškinančių priežasčių. Balandžio 14 dieną JAV, Britanijos ir Prancūzijos pajėgos smūgiavo taikiniams Sirijoje. Šis sprendimas buvo priimtas dėl to, kad Dumoje buvo įvykdyta cheminė ataka, kurios metu žuvo mažiausiai 150 žmonių. JAV valstybės departamentas tuomet skelbė, kad su Sirijos valdžia išvien kovojanti Rusija taip pat turėtų būti atsakinga už cheminę ataką.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (444)