Kai amerikiečiai dalyvaus lapkričio mėnesį vyksiančiuose prezidento rinkimuose, dauguma jų atiduos balsą arba už demokratę Kamalą Harris, arba respublikoną Donaldą Trumpą.

Tačiau šie balsai tiesiogiai nenulemia, kas laimės. Vietoj nacionalinių lenktynių – tai lenktynės pagal valstijas, rašo BBC.

Pergalė vienoje iš 50 valstijų reiškia, kad tas kandidatas surenka visus vadinamosios rinkikų kolegijos balsus. Iš viso yra 538 rinkikų kolegijos balsai.

Pergalei prezidento rinkimuose reikalinga dauguma balsų – 270 ar daugiau. Pasirinktas kandidatas į viceprezidento postą tampa viceprezidentu.

Kaip veikia rinkikų kolegija?

Kiekviena iš 50 JAV valstijų turi pagal populiacijos dydį nustatytą rinkikų skaičių.

Daugiausia gyventojų turinti Kalifornija turi 54 rinkikus, o kelios retai apgyvendintos valstijos, pavyzdžiui, Vajomingas, Aliaska ir Šiaurės Dakota (ir Vašingtonas, Kolumbijos apygarda), turi bent po tris.

Paprastai valstijos skiria visus savo rinkikų kolegijos balsus tam, ką pasirenka eiliniai valstijos rinkėjai.

Pavyzdžiui, jei Teksaso valstijoje kandidatas laimi 50,1 proc. balsų, jam suteikiami visi 40 valstijos rinkikų balsų. Kandidatas, laimėjęs valstijoje triuškinamu rezultatu, vis tiek gaus tiek pat rinkikų balsų.

Ar galima laimėti daugiausia balsų visoje šalyje, bet pralaimėti rinkimus? Taip. Kandidatas gali tapti prezidentu, laimėjęs keletą įtemptų lenktynių, nors visoje šalyje jis yra surinkęs mažiau balsų.

2016 m. Donaldas Trumpas įveikė Hillary Clinton, surinkęs beveik trimis milijonais balsų mažiau. 2000 m. George’as W. Bushas įveikė Alą Gore’ą, nors demokratų kandidatas laimėjo daugiau nei puse milijono balsų.

Tik trys kiti prezidentai buvo išrinkti nelaimėję visuotinio balsavimo, ir visi jie buvo išrinkti 19-ajame amžiuje.

Kodėl tai vadinama rinkikų kolegija?

Žodis „kolegija“ reiškia grupę žmonių, kurie yra atsakingi už valstijų rinkėjų balsus, dar vadinamų rinkikais.

Ši sistema taikoma tik renkant prezidentą, – visuose kituose JAV rinkimuose sprendžiama paprastu visuotiniu balsavimu.

Ar rinkikai turi balsuoti už kandidatą, kuris laimėjo jų valstijoje?

Kai kuriose valstijose rinkikai teoriškai gali balsuoti už bet kurį jiems labiausiai priimtiną kandidatą, neatsižvelgiant į tai, ką palaikė rinkėjai.

Tačiau praktikoje rinkikai beveik visada balsuoja už kandidatą, surinkusį daugiausia balsų.

Jei rinkikas balsuoja prieš savo valstijos pasirinktąjį prezidentą, jis vadinamas „neištikimu“.

2016 m. tokiu būdu buvo atiduoti septyni rinkikų kolegijos balsai, tačiau rinkimų rezultatų tai nepakeitė.

Kai kuriose valstijose „neištikimi“ rinkikai gali būti baudžiami piniginėmis baudomis arba patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Kas atsitinka, jei kandidatai surenka vienodai rinkikų balsų? Jei nėra daugumos nugalėtojo, Atstovų Rūmai, žemieji JAV įstatymų leidėjų rūmai, balsuoja dėl prezidento išrinkimo. Taip yra nutikę tik vieną kartą – 1824 metais, kai keturi kandidatai pasidalijo rinkikų kolegijos balsus ir nė vienas iš jų negalėjo surinkti daugumos.

Atsižvelgiant į dabartinį Respublikonų ir Demokratų partijų dominavimą, labai mažai tikėtina, kad taip nutiktų šį kartą.

Kodėl buvo pasirinkta rinkikų kolegijos sistema?

Kai 1787 m. buvo rengiama JAV konstitucija, nacionaliniu visuotiniu balsavimu išrinkti prezidentą buvo praktiškai neįmanoma dėl šalies dydžio ir patikimų komunikacijos priemonių trūkumo. Todėl Konstitucijos rengėjai sukūrė rinkikų kolegijos sistemą.

Ji buvo populiari pietinėse valstijose, kur didelę gyventojų dalį sudarė vergai. Jie negalėjo balsuoti, bet buvo įskaičiuojami į gyventojų skaičių, todėl pietinės valstijos turėjo didžiulę įtaką.

Kas yra „netikri rinkikai“?

2020 m. JAV rinkėjai susipažino su „netikrų rinkikų“ koncepcija po to, kai D. Trumpą palaikantys respublikonai septyniose JAV valstijose sukūrė savo rinkikus, siekdami atšaukti rinkimų rezultatus.

Kai kuriais atvejais jie kūrė ir pasirašinėjo oficialiai atrodančius dokumentus arba atvyko į valstijų sostines gruodžio 14 d. – kai visoje šalyje rinkikai susirinko oficialiai atiduoti savo balsų. Kai kuriems iš su tuo susijusių asmenų buvo iškeltos baudžiamosios bylos, o tyrimai tebevyksta.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją