N.Pillay sakė, kad nuo 2011-ųjų kovo, kai įsiplieskė konfliktas, iki šių metų balandžio Sirijoje žuvo 191 369 žmonės ir kad patvirtintų aukų skaičius per pastaruosius metus beveik padvigubėjo, tačiau veikiausiai yra gerokai mažesnis negu tikrasis.

Komisarė, kuri yra iš Pietų Afrikos Respublikos, šio mėnesio pabaigoje baigia savo šešerių metų kadenciją JT žmogaus teisių vadovės poste. N.Pillay neretai griežtai kritikuodavo pasaulio lyderius dėl jų vangios reakcijos į įvairius konfliktus.

Ketvirtadienį jos pasipiktinimo taikiniu tapo JT Saugumo Taryba, kuriai, anot N.Pillay, stinga ryžto imtis veiksmų, galinčių užbaigti krizes. Tuo tarpu penktadienį paskelbtame N.Pillay pareiškime sakoma, kad mažėjantis tarptautinės bendruomenės dėmesys konfliktui Sirijoje yra „skandalingas“.

„Giliai apgailestauju, kad prasidedant daugybei kitų ginkluotų konfliktų šiuo pasaulinės destabilizacijos laikotarpiu, kovos Sirijoje ir jų siaubingas poveikį milijonams civilių pranyko iš tarptautinio radaro ekrano“, – sakė ji.

N.Pillay pridūrė, kad „dėl tarptautinio paralyžiaus žudikai, griovėjai ir kankintojai Sirijoje įgijo daugiau galios ir ryžto“.

Sirijos konfliktas įsiplieskė 2011 metų kovą, kai saugumo pajėgos ėmėsi griežtai malšinti demokratijos aktyvistų protestus, išprovokuodamos kruviną sukilimą prieš prezidento Basharo al Assado režimą.

JT oficiali statistika apie šio konflikto aukas pastrąjį kartą buvo atnaujinta 2013 metų liepą, kai šios organizacijos generalinis sekretorius Ban Ki-moonas nurodė, jog žuvo daugiau nei 100 tūkst. žmonių.

Atlikdama naujausią tyrimą, JT komanda patikrino pranešimus apie 318 910 žmonių žūtį, skelbtus penkių skirtingų šaltinių, įskaitant Sirijos vyriausybę ir Londone įsikūrusią nevyriausybinę organizaciją „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

Atmetus atvejus, kai tos pačios aukos buvo suskaičiuotos dukart, patvirtintų aukų skaičius sumažėjo iki 191 369, sakoma JT pranešime. Nurodoma, kad į šį skaičių taip pat buvo įtraukti žmonės, žuvę per pirmuosius dvejus konflikto metus, tačiau iki šiol nepatekę į statistiką.

Kita vertus, naujausias paskelbtas skaičius veikiausiai tebėra daug mažesnis negu tikrasis, pripažino ataskaita parengę statistikos analitikai. Jie pažymėjo, kad į statistiką nebuvo įtraukti pranešimai apie beveik 52 tūkst. žuvusių žmonių, nes apie juos stigo informacijos – vardų, žūties datos arba vietos.

Be to, „apie reikšmingą žuvusiųjų skaičių galėjo visiškai nepranešti nei vienas iš penkių šaltinių“, pabrėžė tyrėjai.

Ataskaitoje sakoma, kad daugiau negu 85 proc. žuvusiųjų buvo vyrai, tačiau nebuvo nustatyta, kokią jų dalį sudaro kombatantai ir civiliai.

Tarp aukų buvo beveik 9 000 vaikų, įskaitant per 2 000 jaunesnių negu 10 metų.

Šie skaičiai tikriausiai irgi mažesni negu tikrieji, nes 83,8 proc. atvejų aukų amžius nebuvo nurodytas.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)