Pažymima, kad Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdis „Parama Ukrainos taikai ir saugumui“ trečiadienį buvo sukviestas aptarti ir atkreipti pasaulio dėmesį į Rusijos Federacijos daromus nusikaltimus prieš Ukrainos vaikus.
„Rusijos valdininkai sistemingai atsisako pateikti reikiamą informaciją. Geriau įsivaizduoti situaciją padės faktas, kad Rusijos vaikų teisių ombudsmenė Marija Lvova Belova gyrėsi, jog į Rusiją „perkraustė“ daugiau nei 700 tūkst. vaikų iš Ukrainos“, – sakė D. Zarivna.
Ji priminė, kad Ukraina kartu su Kanada inicijavo Tarptautinę koaliciją už Ukrainos vaikų sugrąžinimą, prie kurios prisijungė 41 valstybė ir Europos Taryba. Bendromis koalicijos dalyvių pastangomis į namus pavyko sugrąžinti 1022 vaikus.
Jungtinėse Tautose D. Zarivna parodė Margaritos Prokopenko ukrainietišką gimimo liudijimą ir palygino jį su rusišku dokumentu, kuris buvo pagamintas pagrobus mergaitę iš Chersono vaikų globos namų. Rusijoje buvo pakeistas mergaitės vardas, gimimo vieta, o galiausiai Margaritą įsivaikino Rusijos Federacijos Valstybės Dūmos deputato Sergejaus Mironovo šeima.
„Vaikų namai Chersone. Ir tai tik vienas iš daugybės atvejų. Kai rusai įžengė į miestą, jų mažiesiems globotiniams teko slėptis cerkvės rūsyje. Bet Rusijos saugumas juos susirado. Ir deportavo. Jūs tiksliai žinote, kur mūsų vaikai. Liaukitės juos kankinę. Grąžinkite vaikus į Ukrainą“, – kalbėjo D. Zarivna, tiesiogiai kreipdamasi į Rusijos Federacijos atstovus.
Rusijos atstovas Jungtinėse Tautose, klausydamasis pasakojimo apie žudynes ir prašymo grąžinti ukrainiečių vaikus, juokėsi. Šypsotis jis pradėjo D. Zarivnai sakant, kad Rusija niekada nenusikratys atsakomybės už padarytus nusikaltimus.
Anksčiau Jeilio universiteto mokslininkai parengtoje ataskaitoje pareiškė, kad tai, jog rusai įsivaikina deportuotus ukrainiečių vaikus, „yra genocido sudedamoji dalis“.
Neteisėtai ukrainiečių vaikų deportacijai naudojami ir šalies prezidento Vladimiro Putino lėktuvai bei lėšos, skelbė „Reuters“, remdamasis minima ataskaita.
Dokumente taip pat nurodyta, kad nuo 2022 metų gegužės iki spalio Rusijos aerokosminės pajėgos bei aviacija, kurią tiesiogiai kontroliuoja V. Putino administracija, kariniais transportiniais lėktuvais su Rusijos vėliava perskraidino kelias grupes vaikų iš Ukrainos.
Lapkričio 20 dieną Aukščiausiosios Rados žmogaus teisių įgaliotinis Dmytro Lubinecas sakė, kad nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios Kyjivui pavyko susigrąžinti tik 1012 iš Rusijos išvežtų vaikų.
Būtent dėl nelegalios vaikų deportacijos iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusiją Tarptautinis Baudžiamasis Teismas Hagoje 2023 metų kovo 17 dieną išdavė V. Putino ir M. Lvovos Belovos arešto orderį.
Kiek anksčiau Kyjivas Europos Parlamentui pasiūlė įkurti specialų organą, kuris spręstų ukrainiečių vaikų, neteisėtai išvežtų į Rusiją, klausimus.