Rusija kartu su Iranu buvo pagrindiniai nuverstojo Sirijos lyderio Basharo al Assado rėmėjai ir per žiaurų pilietinį karą palaikė jį karinėmis priemonėmis.
„Rusijai ir Iranui taip pat neturėtų būti vietos Sirijos ateityje, – sakė K. Kallas po ES užsienio reikalų ministrų susitikimo Briuselyje. – Daugelis užsienio reikalų ministrų laikėsi šio požiūrio ir sakė, kad naujajai vadovybei turėtų būti keliama sąlyga atsikratyti Rusijos įtakos.“
Rusija Sirijoje turi dvi pagrindines bazes – jūrų ir oro pajėgų – kurios yra svarbiausi centrai, padedantys stiprinti Maskvos įtaką regione.
„Tai bazės, kuriose jie taip pat vykdo savo veiklą, nukreiptą į Afriką ir pietines kaimynes. Taigi tai neabejotinai kelia nerimą ir dėl Europos saugumo“, – sakė K. Kallas. – Šį klausimą kelsime vadovybei“.
Europos šalys skubiai ieško sprendimo, kaip užmegzti ryšius su naująja valdžia Damaske, kuriai vadovauja islamistų grupuotė „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS).
ES vyriausiasis diplomatas Sirijos klausimais pirmadienį atvyko į Damaską ir surengė pirmuosius susitikimus su naująja valdžia, pasibaigus penkis dešimtmečius trukusiam al Assadų šeimos valdymui, sakė K. Kallas.
Vakarų galios atsargiai vertina HTS, nes ši grupuotė yra kilusi iš „Al Qaeda“ ir daugelio vyriausybių yra įtraukta į teroristinių grupuočių sąrašą.
K. Kallas sakė, kad pagrindinės bendradarbiavimo sąlygos yra „valdžios įtraukumas, ypač atsižvelgiant į mažumų ir moterų teises“ ir ekstremizmo vengimas.
Sirijos ekonomikai karo metu smogė baudžiamosios ES sankcijos, o HTS taip pat yra įtraukta į juoduosius sąrašus dėl savo ryšių su „Al Qaeda“.
K. Kallas sakė, kad ES nuspręs, ar pradėti atšaukinėti baudžiamąsias priemones, „kai pamatys teigiamus žingsnius – ne žodžius, o realius naujosios Sirijos vadovybės žingsnius ir darbus“.
„Turime turėti parengtą planą, kai pamatysime žingsnius, o tada būsime pasirengę imtis pozityvių veiksmų“, – sakė ji.
Tarptautiniai veikėjai išreiškė atsargų optimizmą, nes besiformuojanti valdžia Damaske pažadėjo apsaugoti visas religines bendruomenes ir įtraukti į valdymą kitas visuomenės grupes.
ES pastaraisiais metais buvo viena didžiausių humanitarinės pagalbos Sirijai teikėjų ir kasmet rengia donorų konferencijas, siekiant padidinti paramą karo draskomos šalies žmonėms.
K. Kallas sakė, kad Briuselis ketina surengti naują donorų konferenciją po B. al Assado žlugimo, tačiau datos dar nenustatė.