Tai ne pirmas kartas, kai rugsėjo 11-osios įvykių minėjimas suburia konkuruojančių politikų kampanijas: Obama ir McCain taip pat pasirodė kartu 2008 metų tragedijos minėjime kampanijos įkarštyje. Vakar nacionalinę vienybę pabrėžė ir prezidentas Joe Bidenas, kuris, susitikęs su ugniagesiais, net užsidėjo Donaldo Trumpo kampanijos kepurę.

Tačiau skaudžių įvykių sukaktis nesustabdė politikos. Trumpo emocijos nenuslūgo. Interviu laidoje „Fox & Friends“ jis piktinosi debatų moderatoriais ir skundėsi dėl „Fox News“ vedėjo Haroldo Fordo jaunesniojo, kuris iškart po debatų eteryje sakė, kad Trumpo pasirodymas nuvylė jo rėmėjus. Iškart po debatų savo kandidato pasirodymą gyrę respublikonai pritilo ir puse lūpų sutiko su daugumos nuomone, kad pasirodymas Trumpui buvo nelabai sėkmingas.

Tuo tarpu demokratai ir jų rėmėjai vakar džiaugėsi. Rekordinių 67 milijonų amerikiečių akivaizdoje Trumpą įveikusi Harris (blic apklausa parodė, kad taip manė du trečdaliai žiūrovų, tokia pat apklausa Bideno ir Trumpo debatų metu rodė Trumpo pergalę) sulaukė paramos ir dar daugiau dotacijų (reklaminiai valstijų biudžetai jau dabar skaičiuojami šimtais milijonų, ir tai tikrai ne pabaiga). Juos labai įkvėpė ankstyvas CNN/SSRS tyrimas, parodęs, kad apklausus tuos pačius respondentus prieš ir po debatų, Harris palankumo reitingas tarp debatų žiūrovų pakilo nuo -11 procentinių punktų (39 procentai palankiai, 50 procentų nepalankiai) prieš debatus iki +1 punkto (45 procentai palankiai, 44 procentai nepalankiai) po jų. Tuo tarpu Trumpo palankumo reitingas beveik nepasikeitė (nuo -11 punktų iki -12 punktų).

Politologai ir komentatoriai tuo tarpu svarstė, ko verta debatų pergalė. Dauguma JAV rinkėjų jau seniai apsisprendė, už ką balsuos. Dalis jų jau gimė apsisprendę - dėl geografijos, klasės, rasės ar turto. Respublikonų rinkėjams šis debatų pralaimėjimas yra nemalonus, tačiau jis niekaip ilgam nepakeis jų požiūrio į balsavimą už partijos kandidatą. Tai panašu į situaciją, kai pralaimi tavo mylima komanda - keiksnoji centrą, trenerius ar teisėjus, bet dėl to tikrai nepradėsi palaikyti priešininko.

Neapsisprendusių rinkėjų yra nedaug, septyniose svyruojančiose valstijose - dar mažiau. Ir, matyt, Trumpas tokiu kampanijos metu jau nebegali padaryti nieko, kas pakeistų žmonių požiūrį į jį - papildomų balsų atsiradimą ar dingimą dabar jau lems tik požiūris į jo oponentę. Tačiau debatai buvo svarbūs Kamalai Harris. Mano vertinimu, jai pavyko pasiekti kelis svarbius tikslus. Pirmiausiai ji apsigynė:

- Imigracija tampa nebeaktualia problema (tai taip pat atsispindi apklausose),

- Ekonomikos suvokimas gali tapti lygiavertis arba grįžti prie įprastų demokratų/respublikonų stereotipų (respublikonai, žinoma, bandys tai pakeisti, bet ji iškomunikavo kelias savo pirmadienį paskelbto ekonomikos plano idėjas),

- 48 procentai neapsisprendusių rinkėjų norėjo daugiau sužinoti apie ją - šis skaičius sumažės;

- Ji akivaizdžiai nėra socialistė ar beprotė, gerbia kariuomenę ir apskritai atrodė prezidentiškai.

Užpuolė:

- Pažengė į priekį įtvirtindama savo dominavimą svarbioje priemiesčių moterų auditorijoje (tam gali padėti ir Taylor Swift parama) - ji svarbu visose neapsisprendusiose valstijose;

- Jaučiau stiprų bandymą patikti Šiaurės Karolinos rinkėjams buvusiems respublikonams ir veteranams - tam padėjo respublikonų parama (DickCheney!), pagarba kariuomenei (faktas, kad ji namie turi ginklą irgi padeda).

Neutralu:

- Apgynė Vidurio Vakarų kredencialus (parama hidrauliniam skaldymui ir pasididžiavimas rekordiniu naftos eksportu), bet nebuvo pakankamai įtikinama, kad pakeistų požiūrį iš esmės.

Esminė rizika demokratams yra ta, kad kai kam stebint ją ilgiau Kamala Harris gali tiesiog nepatikti. Nepatikti, nes įveikė vyrą oponentą, nepatikti balso tembras, surepetuoti atsakymai, grimasos ar dar kas nors.

Vakar ją pirmąkart įtemptoje situacijoje įdėmiai stebėjo tiek daug žmonių. Keli debatai padėtų šį pirmo įspūdžio aštrumą nugludinti, bet aš beveik neabejoju, kad jei reitingai drastiškai nepasikeis, Trumpo kampanija darys viską, kad jos kandidatas neitų - kam padėti konkurentei? Pirmieji podebatiniai valstijų tyrimai pasirodys netrukus.

Visas komunikacijos eksperto Mykolo Katkaus JAV prezidento rinkimų kampanijos apžvalgas galite skaityti feisbuke.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją