Pranešime sakoma, kad Kinijos kariuomenės Raketų pajėgos paleido tarpžemyninę balistinę raketą su imitacine kovine galvute į atvirą jūrą rugsėjo 25 d. 8.44 val., raketa nukrito į numatomus jūros rajonus.

Pasak analitiko, tokius bandymus Kinija paprastai atlieka savo oro erdvėje. „Tai labai neįprasta, tokį bandymą regime bene pirmą kartą per dešimtmečius“, – sakė Ankitas Panda, Karnegio tarptautinės taikos fondo vyresnysis bendradarbis. Jis pridūrė, kad bandymas veikiausiai byloja apie Kinijos vykdomą branduolinį modernizavimą, pasireiškiantį naujais bandymų reikalavimais.

Tačiau Kinijos gynybos ministerija paleidimą pavadino „įprasta priemone vykdant mūsų kasmetinį mokymų planą“ bei pridūrė, kad „tai atitinka tarptautinę teisę ir tarptautinę praktiką ir nėra nukreipta prieš jokią šalį ar taikinį“.

Pernai spalį JAV Gynybos departamentas pareiškė, kad Kinija plėtoja savo branduolinį arsenalą greičiau, nei JAV tikėjosi. 2023 m. gegužės mėnesį Kinija turėjo daugiau nei 500 veikiančių branduolinių galvučių, o iki 2030 m. tikriausiai turės daugiau nei tūkstantį, sakoma pranešime.

Lapkritį Jungtinės Valstijos ir Kinija surengė retas derybas dėl branduolinių ginklų kontrolės, kad sumažintų nepasitikėjimą prieš prezidentų Joe Bideno ir Xi Jinpingo susitikimą. Tačiau liepą Pekinas pareiškė sustabdęs derybas su Jungtinėmis Valstijomis dėl branduolinių ginklų neplatinimo ir ginklų kontrolės, reaguodamas į Vašingtono ginklų pardavimą Taivanui.

Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto (SIPRI) duomenimis, pagal turimas branduolinių galvučių atsargas Kinija yra trečia pasaulyje po Rusijos ir JAV. Šiais metais Pekinas paskelbė 7,2 proc. padidinsiantis savo gynybos biudžetą – antrą pagal dydį pasaulyje.

Vyriausybės atstovas: Kinija iš anksto nepranešė Japonijai apie raketos paleidimą

Kinija nepranešė Japonijai, kad ji išbandys tarpžemyninę balistinę raketą prieš trečiadienį paleisdama ją į Ramųjį vandenyną, žurnalistams sakė Tokijo vyriausybės atstovas.

„Kinija iš anksto nieko nepranešė“ apie tarpžemyninės balistinės raketos paleidimą, sakė Yoshimasa Hayashi ir pridūrė, kad spartus Kinijos kariuomenės stiprinimas kelia Japonijai „rimtą susirūpinimą“.

„Kinija ir toliau dideliu tempu didina savo gynybos biudžetą, plačiai bei sparčiai stiprina savo branduolinius ir raketų pajėgumus, įskaitant tarpžemyninių balistinių raketų“, taip pat plečia savo karinę veiklą aplink Japoniją, žurnalistams sakė Y. Hayashi.

„Ši skaidrumo stokojanti Kinijos karinė tendencija kelia rimtą susirūpinimą Japonijai ir tarptautinei bendruomenei“, - pridūrė jis.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją