„Kursko sritis ir toliau susiduria su sudėtinga operatyvine padėtimi pasienio rajonuose“, – trečiadienį vėlai vakare „Telegrame“ pranešė A. Smirnovas, pažymėdamas, kad jis vadovauja operatyviniam štabui, kuris dirba ištisą parą po to, kai Kyjivas pradėjo netikėtą sausumos puolimą per sieną, pasiųsdamas karius su šarvuočiais.
Į kaimyninę Oriolo sritį iš apšaudomo Kursko evakuota pirmoji gyventojų grupė, sakė jis.
Rusijos sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per Ukrainos apšaudymą Kursko srityje buvo sužeista daugiau kaip 30 žmonių, mažiausiai 19 iš jų paguldyti į ligonines.
Tarp sužeistųjų yra žymus Rusijos televizijos karo korespondentas Jevgenijus Poddubnas, kuris gydomas vietos ligoninėje dėl sunkių nudegimų, patirtų per drono ataką.
Rusijos nacionalinė gvardija sustiprino keturis reaktorius ir beveik du gigavatus galios turinčios Kursko AE, esančios vos už 60 km nuo Ukrainos sienos, apsaugą. Papildomos pajėgos kovai su sabotažu ir žvalgybos daliniai buvo dislokuoti Kursko ir Belgorodo srityse, bendradarbiaujant su Rusijos pasieniečių daliniais ir kariuomene.
Šie veiksmai buvo atlikti po to, kai Ukrainos kariai kirto Rusijos sieną iš Sumų srities ir, kaip pranešama, perėmė kelių kaimų kontrolę, bandydami įžengti į Sudžos miestą.
Ukrainos kariuomenė dar nekomentavo savo operacijų Rusijos teritorijoje, o įsiveržimo tikslas lieka neaiškus.
Sudžos mieste yra Rusijos gamtinių dujų tiekimo įrenginiai, iš kurių dujos patenka į Ukrainos perdavimo sistemą, o iš ten jos toliau keliauja į Vakarų Europą.
Etaloniniai dujų ateities sandoriai Europoje trečiadienį, kilus nerimui dėl pasiūlos, pasiekė aukščiausią šių metų lygį.
Rusijos gynybos pareigūnai Maskvoje tvirtina, kad Kursko operacijoje dalyvauja apie 1 000 Ukrainos karių.
Žiniasklaida: dėl netikėto puolimo Kursko srityje – kelios versijos
Karinė operacija Rusijos Federacijos Kursko srityje buvo Ukrainos atsakas į iš regiono teritorijos Rusijos rengtas atakas arba bandymas atitraukti šalies agresorės jėgas nuo fronto Donecko srityje, rugpjūčio 7 dieną rašė „The Wall Street Journal“.
Operaciją Rusijos pasienio regione leidinys apibūdina kaip „žymiai rimtesnį įsiveržimą nei ankstesni sieną kirtę reidai“, kuriuos vykdė menkai ginkluotos specialiosios pajėgos, atsitraukusios po kelių dienų.
Kaip teigia vienas iš kalbintų amerikiečių pareigūnų, kurio pavardė neskelbiama, pirminiais Jungtinių Valstijų duomenimis, prasiveržimas pro sieną galėjo būti atsakas į rusų iš Kursko rengiamas atakas Ukrainos teritorijoje. Karybos analitikai kol kas vienareikšmiškos nuomonės, koks buvo atakos tikslas, neturi.
„Ukraina nepajėgi atidaryti antrą frontą. Jiems (Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms) būtina stabilizuoti fronto liniją Donbase“, – mano RUSI instituto Jungtinėje Karalystėje mokslo darbuotojas Nickas Reynoldsas. Tik „netikėta ir greita“ operacija, galimas dalykas, rusus kaip reikiant pribloškė, pažymi WSJ.
Netikėtas puolimas gali padėti Ukrainos pajėgoms sutrikdyti rusų kariuomenės logistikos linijas, kurios aprūpina kariais Charkivo sritį. Tai taip pat įrodo, kad „Ukraina neatsisakė tarpvalstybinių reidų, ir kad Rusija savo teritorijoje nebegali jaustis ramiai“, pridūrė N. Reynoldsas.
Kyjivas taip pat gali viltis, kad Rusija atitrauks pajėgas nuo fronto linijos Ukrainos rytinėje dalyje, taip sumažindama spaudimą Ukrainos pajėgoms, rašo WSJ.
„Neaišku, ar ši operacija privers Rusiją perkelti dalinių iš Donbaso prie Rusijos sienos“, – cituojamas ir Užsienio politikos tyrimų instituto ekspertas Robas Lee. Jis pridūrė, kad rusai jau turi pajėgų ir išteklių, dislokuotų netoliese ukrainiečių prasiveržimo vietos Kurske, tad perkelti pajėgų iš Donbaso gali ir neprireikti.
ES – apie įvykius Kursko srityje: Ukraina kariauja teisėtą gynybinį karą
Kariaudama savo gynybinį karą prieš neteisėtą Rusijos agresiją, Ukraina turi teisę smogti priešui ten, kur mano esant reikalinga, įskaitant jo teritoriją.
Tai ketvirtadienį Briuselyje per spaudos konferenciją pareiškė ES atstovas spaudai Peteris Stano, praneša „Ukrinform“ korespondentas.
„Mes manome, kad Ukraina kariauja teisėtą gynybinį karą prieš neteisėtą agresiją, ir, remdamasi šia pagrįsta teise gintis, Ukraina turi teisę smogti priešui ten, kur ji mano esant reikalinga, net tik savo, bet ir priešo teritorijoje“, – sakė P. Stano, paklaustas, ar Ukrainos gynybos pajėgų puolamoji operacija Kursko srityje laikoma pagrįstos ukrainiečių teisės gintis dalimi.
ES atstovas pabrėžė, kad Europos Sąjungos pozicija dėl agresyvaus Rusijos karo prieš Ukrainą nesikeičia – Bendrija visiškai remia Ukrainą, įgyvendinančią savo pagrįstą teisę gintis.
„Mūsų principinė ir bendra pozicija yra tokia: Ukraina patyrė neteisėtą agresiją. Todėl Ukraina kariauja teisėtą gynybinį karą. Pagal tarptautinę teisę Ukraina turi teisę gintis, o ši teisė apima ir smūgius priešui jo teritorijoje“, – pridūrė P. Stano.
Kaip pranešė „Ukrinform“, anksčiau JAV valstybės departamentas, komentuodamas įvykius Kursko srityje, pareiškė, kad Ukraina pati priima sprendimus dėl karo veiksmų.