Pasak M. Rutte, jis „santūriai optimistiškai“ vertina galimybę ES viršūnių susitikime Briuselyje susitarti dėl veiksmų, kurie leistų jo šaliai galiausiai ratifikuoti šią sutartį, nepaisant olandų euroskeptikų pergalės balandžio mėnesio referendume, kuriame gyventojai nepritarė šiam susitarimui.
„Šios sutarties nukėlimas nuo stalo būtų didžiausia dovana, kokią tik galime įteikti Vladimirui Putinui“, – sakė M. Rutte, atvykdamas į Bendrijos lyderių susitikimą Briuselyje.
28 narių Bendrijos asociacijos sutartis su buvusia sovietine Ukraina buvo krizės, kilusios šioje šalyje 2014 metais nuvertus Maskvos remtą prezidentą Viktorą Janukovyčių, centre. Tais pačiais metais V. Janukovyčius buvo nuverstas, kai tą sutartį netikėtai atmetė, ir pabėgo į Maskvą.
Tačiau olandų rinkėjai 2016 metų balandį vykusiame referendume triuškinama dauguma balsų pasisakė prieš Europos Sąjungos asociacijos sutarties su Ukraina ratifikavimą, nenorėdami, kad ji atvertų duris Ukrainos narystei ES ir suteiktų gynybinių garantijų šaliai, įsivėlusiai į kruviną separatistinį konfliktą, kuriame dalyvauja ir Rusija.
M. Rutte nori, kad jo ES kolegos pažadėtų apriboti Bendrijos įsipareigojimus Ukrainai, o tada jis prašytų parlamento ratifikuoti minėtą sutartį.
Kol kas Nyderlandai vieninteliai iš 27 ES valstybių nepatvirtino šios sutarties, kuriai, siekiant jos visiško įsigaliojimo, turi pritarti visos Bendrijos šalys arba ji turi būti atšaukta.
Ukrainos prezidentas Petro Porošenka šalies ateitį sieja su ES.
Tačiau galimas asociacijos sutarties žlugimas kelia vis didesnį pasipiktinimą ir baimę Ukrainoje, daugeliui skundžiantis, jog ES nesilaiko savo pažadų.
M. Rutte, kurio kitais metais laukia rinkimai ir kuriam teks varžytis su savo pozicijas pastaruoju metu labai sustiprinusiais euroskeptiškaisiais populistais, yra perspėjęs, kad jam gali nebūti kitos išeities kaip atsisakyti Ukrainos sutarties, jeigu Briuselyje jo prašymas nebus patenkintas.
Pasak pareigūnų, ES lyderiai norėtų jam padėti, bet šis klausimas yra itin sudėtingas, atsižvelgiant į tai, kad pareiškimas, kurio reikalauja M. Rutte, gali prilygti kai kurių iš Bendrijos sutartyje numatytų įsipareigojimų pakeitimams, kai pati sutartis yra neliečiama.
Pasak vieno aukšto rango ES pareigūno, jeigu sutarties nepavyks ratifikuoti – tai bus „didelis ES pralaimėjimas“ ir „Rusijos pergalė“.