E. Macronas prabilo apie naują terminą „užtikrinimo pajėgos“, o tai esminis skirtumas nuo sąvokos „taikos palaikymo“ pajėgos, apie kurią kalbėta iki šiol.
Ši idėja – britų ir prancūzų sumanymas, parengtas Ukrainos prašymu, paaiškino Prancūzijos prezidentas.
E. Macrono teigimu, tokios užtikrinimo pajėgos vis dar planavimo etape, tačiau jos nebus pakaitalas taikos palaikymo pajėgoms, kurios užtikrins paliaubų laikymąsi.

Prancūzijos prezidentas sako, kad prie pajėgų prisidės kelios valstybės, bet kalbama apie paramą ne fronto linijoje, o „strateginės svarbos teritorijose“. E. Macronas taip pat akcentavo, kad prisidėti prie šios iniciatyvos nori toli gražu ne visos šalys: „Tai nėra vienbalsis sprendimas, bet mums šiam tikslui įgyvendinti vienbalsio pritarimo ir nereikia“, – kalbėjo jis.
„Tokios užtikrinimo pajėgos neturėtų pakeisti taikos palaikymo pajėgų fronte ar stiprios ir ryžtingos Ukrainos kariuomenės“, – paaiškino E. Macronas, pridūręs, kad daugiau diskusijų šia tema dar laukia.
ES lyderiai: dabar ne metas atšaukti sankcijas Rusijai
Europos lyderių aukščiausiojo lygio susitikime Paryžiuje ketvirtadienį sutarta, kad sankcijos Rusijai neturėtų būti atšaukiamos, o stiprinamos, kol Maskva nutrauks savo karą prieš Ukrainą, pareiškė Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Keiras Starmeris.
„Būta visiško aiškumo, kad dabar ne metas atšaukti sankcijas, priešingai, mes aptarėme, kaip galėtume sankcijas padidinti“, – greta Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio tvirtino K. Starmeris.
V. Zelenskis savo ruožtu perspėjo, kad „visi suprato ir supranta, jog šiandien Rusija nenori jokios taikos“.
Atskiroje spaudos konferencijoje Vokietijos kancleris Olafas Scholzas nurodė, kad sankcijų Rusijai atšaukimas būtų „didelė klaida“ ir „neturi prasmės“, kol nėra taikos. „Nėra prasmės atšaukti sankcijas, kol iš tikrųjų nepasiekta taika, o iki to, deja, mums dar toli“, – pažymėjo O. Scholzas.

V. Zelenskis sakė, kad „sankcijos neturėtų būti atšaukiamos, kol Rusija nenutrauks šio karo“, o vietoj to turėtų būti „didesnis spaudimas, daugiau sankcijų paketų“.
Tuo metu K. Starmeris tvirtino esąs „pasiryžęs“ Ukrainoje siekti „taikos per jėgą“ ir patikino V. Zelenskį, kad Ukraina turi „visapusišką mūsų paramą tiek, kiek reikės“. Jis taip pat apkaltino Rusiją „bandymu vilkinti“ taikos Ukrainoje paieškas.
Europai siekiant sustiprinti Ukrainą įsigaliojus bet kokioms paliauboms, K. Starmeris dar nurodė: „Aptarėme taikos užtikrinimo planus – norinčiųjų koaliciją – ir karinius bei operatyvinius planus, nesvarbu, ar jie būtų vykdomi ore, sausumoje ar jūroje.“
„Artimiausiomis dienomis ir savaitėmis dirbsime saugumo garantijų klausimu“, – pridūrė V. Zelenskis.