Leidinys „Newsweek“ pabandė nustatyti, kur galėtų eiti Trečiojo pasaulinio karo fronto linija, jei Rusija užpultų NATO, rašo „Unian“.
„Nekyla abejonių, kad V. Putinas tęs agresiją ir sieks įgyvendinti savus interesus Europoje, o ypač rytinėje jos dalyje. Jis stengsis pasinaudoti kiekviena spraga, kad padidintų Rusijos įtaką regione“, – sakė su „Newsweek“ bendravęs politikos mokslų profesorius Williamas Muckas, dirbantis Šiaurės centriniame koledže (JAV).
Generolas leitenantas Jurgenas-Joachimas von Sandrartas, buvęs NATO Šiaurės ir Rytų daugianacionalinio korpuso vadas, yra minėjęs, kad Maskva turi keletą būdų, kaip patikrinti Aljanso sanglaudos laipsnį, ir vienas iš jų – konkrečių sričių užgrobimas.
„Newsweek“ žurnalistai mano, kad galimas naujo karo frontas galėtų eiti NATO šiaurės rytų flangu, sutampančiu su Rusijos ir Suomijos siena. Kitas akivaizdus variantas – Baltijos šalys.
„Galvodami apie galimų konfliktų židinius, Baltijos šalis laikome svarbia NATO atgrasymo jėgų testavimo zona. Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje gyvena didelės rusų bendruomenės, ir ši aplinkybė paprastai tampa svarbiu V. Putino vykdomos intervencijos motyvu“, – sakė W. Muckas.
Pirmuoju tiesioginio Rusijos ir NATO susirėmimo tašku galėtų tapti Suvalkų koridorius – 70 kilometrų ilgio Lenkijos ir Lietuvos sienos ruožas, skiriantis Rusijos Kaliningrado sritį nuo Baltarusijos teritorijos. Prie šio strategiškai svarbaus koridoriaus, jungiančio Baltijos šalis su NATO sąjungininkėmis, bazuojasi tūkstančiai Rusijos karių, be to, čia dislokuoti modernūs naikintuvai ir branduoliniai ginklai.
Su Rusija besiribojančių NATO šalių susirūpinimas yra daugiau negu suprantamas, vis dėlto egzistuoja nuomonė (ir ji nėra nepagrįsta), kad Kremlius susilaikys nuo agresijos prieš NATO ir toliau atakuos neutralias šalis, tokias kaip Moldova ir Sakartvelas.
„Newsweek“ primena, kad Maskva aktyviai kišosi į neseniai vykusius rinkimus Moldovoje ir Sakartvele, be to, bando išprovokuoti naują karą Balkanuose, kuriame dalyvautų Serbija.
JAV istorikas Timothy Snyderis yra įvardijęs tris Trečiojo pasaulinio karo scenarijus, pasireiškiančius kaip įprasto karo eskalavimas Europoje, įprasto karo eskalavimas Ramiojo vandenyno regione ir branduolinio ginklo platinimas. Jo nuomone, dėl atkaklaus Ukrainos pasipriešinimo visų šių scenarijų tikimybė sumažėja, rašo „Unian“.