Pareiškime, kuris buvo paskelbtas baigiantis IBO viršūnių susitikimui Saudo Arabijos šventajame Mekos mieste, sakoma, kad jo dalyviai sutarė dėl "būtinybės tuojau pat nutraukti smurto aktus Sirijoje ir sustabdyti tos šalies (narystę) IBO".
Galutiniame pareiškime taip pat sakoma, jog buvo "didelio susirūpinimo dėl žudynių ir nežmoniškų aktų, kuriuos patyrė Sirijos žmonės".
IBO vadovas Ekmeleddinas Ihsanoglu spaudos konferencijoje sakė, kad šis sprendimas pasiuntė "stiprią musulmoniškojo pasaulio žinią Sirijos režimui".
"Šis pasaulis nebegali sutikti su režimu, kuris žudo savo žmones panaudodamas lėktuvus, tankus ir sunkiąją artileriją", - pridūrė jis.
Tai "taip pat buvo tarptautinės bendrijos žinia, ... kad musulmoniškasis pasaulis remia taikų sprendimą (Sirijoje), nori kraujo liejimo pabaigos ir atsisako leisti šiai problemai nusiristi iki religinio konflikto ir išsilieti" į platesnį regioną, pažymėjo E.Ihsanoglu.
Neeilinis didžiausios islamiškos pasaulio organizacijos viršūnių susitikimas vėlai antradienį prasidėjo pasiūlymu sustabdyti Sirijos narystę, kurį iškėlė parengiamasis užsienio reikalų ministrų susitikimas. Tai yra bandymas didinti spaudimą Damaskui dėl sukilimo, kuris prasidėjo prieš metus ir penkis mėnesius, slopinimo kruvinomis priemonėmis.
Šiuo IBO, atstovaujančios 1,5 mlrd. pasaulio musulmonų, žingsniu siekiama dar labiau izoliuoti Sirijos prezidento Basharo al Assado režimą, bet jo poveikis, kaip manoma, bus didele dalimi simbolinis.
Pernai Sirijos narystę sustabdė ir Arabų Lyga (AL). Tuo tarpu B.al Assadas sukilimą savo šalyje vadina Vakarų ir konkuruojančių galių sąmokslu jo režimui nuversti.
IBO viršūnių susitikimo, į kurį Sirija nebuvo pakviesta, dalyviai paragino "tuojau pat įgyvendinti tarpinį taikos planą ir išplėtoti taikų mechanizmą, kuriuo būtų sudarytos sąlygos naujai Sirijos valstybei, pagrįstai pliuralizmu, demokratija ir civiline sistema, kurti".
Susitikimas taip pat paragino Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybą "visiškai prisiimti atsakomybę sustabdant tebesitęsiančius smurtą bei kraujo liejimą Sirijoje ir randant taikų bei ilgalaikį Sirijos krizės sprendimą".
Dalyviai taip pat akcentavo "pagrindinę Sirijos vyriausybės atsakomybę dėl smurto ir kraujo liejimo tęsimosi".
Alžyras, Pakistanas ir Kazachstanas ragino baigiamajame pareiškime dėl kraujo liejimo Sirijoje apkaltinti ir ginkluotą opoziciją, sakė informuoti šaltiniai.
Tuo tarpu Egipto prezidentas Mohamedas Mursi siūlė suformuoti komitetą, kuris ieškotų Sirijos konflikto sprendimo ir kurį sudarytų jo šalis ir svarbūs veikėjai Iranas, Saudo Arabija ir Turkija, sakė vienas delegatas.
Susitikimui pirmininkavo Saudo Arabijos karalius Abdullah; jame dalyvavo ir Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas, kurio šalis atvirai kritikavo kampaniją už Sirijos narystės sustabdymą.
Irano užsienio reikalų ministras Ali Akbaras Salehi pirmadienį kritikavo Sirijos narystės sustabdymą IBO ir sakė, kad tai neišspręs konflikto ir neatitinka organizacijos chartijos.
Tačiau dalyviams artimas šaltinis AFP sakė, kad Iranas, kuris ne kartą reiškė paramą savo sąjungininkui Damaskui, sprendimą sutiko su "švelnia reakcija".
Irano prezidentas, antradienį sakydamas 55 minutes trukusią kalbą, vengė minėti Sirijos konfliktą - kaip ir Saudo Arabijos karalius Abdullah, sakydamas įžanginę susitikimo kalbą. Tai rodo regiono supervalstybių susitarimą. Televizijos reportaže regiono valstybių vadovai buvo parodyti šiltai bendraujantys.
Jau daug mėnesių tvyrojo įtampa tarp sunitų dominuojamos Saudo Arabijos ir šiitų dominuojamo Irano, o Sirija iškilo kaip dar viena šių dviejų regiono sunkiasvorių seno konkuravimo arena.
"Irano pozicija Sirijos atžvilgiu aiškiai pasikeitė", - sakė vienas diplomatas, dalyvavęs Mekos viršūnių susitikime.
Kitas taikinamasis gestas buvo karaliaus Abdullah, kurio šalyje, Džidoje, yra įsikūrusi IBO būstinė, antradienio pasiūlymas Rijade įsteigti musulmoniškų konfesijų dialogo centrą.
Iranas yra didžiausias Sirijos režimo sąjungininkas regione ir žadėjo savo visišką paramą B.al Assadui.
Antrame pareiškime pavadinimu "Mekos paktas" dalyviai deklaravo savo paramą "musulmonų žmonėms, kurie yra engiami kaip Sirijos žmonės".
Pareiškime deklaruojama parama musulmoniškų valstybių bendradarbiavimui, kovai su musulmonų nesutarimais, "nuosaikaus" islamo propagavimui ir "kovai su terorizmu bei už jo slypinčiu mąstymu".
Jame taip pat "nusikaltimu žmoniškumui" vadinamas Mianmaro vyriausybės elgesys su musulmonų mažuma ir pakartotinai reiškiama parama palestiniečiams.