Įtampai dėl Sirijos konflikto grasinant torpeduoti G-20 viršūnių susitikimo, kuris vyksta netoli Sankt Peterburgo, darbotvarkę, susitikimo šeimininkas Vladimiras Putinas paskutinę minutę pakvietė lyderius per vakarienę išdėstyti savo pozicijas.
Tačiau užuot mėginę pasiekti realų persilaužimą, lyderiai tris valandas paeiliui, per 10 minučių trukmės kalbas, pakartojo savo pozicijas, sakė deryboms artimas diplomatinis šaltinis.
"G-20 ką tik baigė vakarienės sesiją, kurioje buvo patvirtinti nuomonių skirtumai dėl Sirijos", - savo oficialiame "Twitter" puslapyje pranešė vakarienėje dalyvavęs Italijos premjeras Enrico Letta (Enrikas Leta).
Rusija vadovavo opozicijai JAV vadovaujamiems kariniams veiksmams prieš Sirijos prezidentą B.al Assadą dėl rugpjūčio 21-osios cheminės atakos Damasko pakraštyje, kurią, kaip teigia Vašingtonas, įvykdė režimas.
Dar kartą bandydamos siekti taikais sprendimo dėl Sirijos, Jungtinės Tautos (JT) paskelbė, kad jų specialusis pasiuntinys Lakhdaras Brahimi dalyvaus dvi dienas truksiančio viršūnių susitikimo posėdžiuose ir stums taikos derybų klausimą.
"Didesnis kurios nors šalies aprūpinimas ginklais nėra atsakymas. Karinio sprendimo nėra", - per V.Putino surengtą vakarienę sakė JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas.
Rusija tuo tarpu nurodė, kad Sirijos užsienio reikalų ministras Walidas Muallemas pirmadienį atvyks į Maskvą, B.Obamai siekiant įtikinti JAV Kongresą pritarti kariniams veiksmams Sirijai.
Šaltinis prancūzų diplomatiniuose sluoksniuose sakė, kad per vakarienę už uždarų durų, V.Putino surengtą prabangiuose imperiniuose Peterhofo rūmuose Suomijos įlankos pakrantėje prie Sankt Peterburgo, nebuvo siekiama sudaryti susitarimo.
"Tikslas buvo pagrindiniams pasaulio lyderiams apsikeisti nuomonėmis, o ne pasiekti susitarimą" dėl šios krizės, sakė šaltinis.
Po vakarienės, kuri baigėsi maždaug 1 val. (24 val. Lietuvos laiku), pagrindinių kylančių ir išsivysčiusių pasaulio valstybių lyderiams buvo atlikta sutrumpinta operos "Traviata" versija.
V.Putinas ir B.Obama, prasidedant viršūnių susitikimui, prieš kameras spausdami vienas kitam ranką šypsojosi.
Be Rusijos įtikinėjimo, B.Obamos laukia ir kitos nelengvos įtikinėjimo užduotys. Pavyzdžiui, Kinija, kuri, kaip ir Rusija, yra nuolatinė JT Saugumo Tarybos narė ir turi joje veto teisę, jau išreiškė savo "rimtą susirūpinimą" dėl vienašališkų karinių smūgių.
Politinis sprendimas yra vienintelis būdas Sirijos krizei užbaigti, ketvirtadienį sakė vienas kinų aukšto rango pareigūnas, kuris perspėjo pasaulio galias būti "itin apdairias" šiuo klausimu.
"Karas negali išspręsti problemos Sirijoje", - viršūnių susitikime žurnalistams sakė kinų delegacijos atstovas Qin Gangas.
Savo alsą prie raginimų taikiai spręsti Sirijos krizę pridėjo ir popiežius Pranciškus, kuris perspėjo "tuščiai nesiekti karinio sprendimo".
Vokietijos kanclerė Angela Merkel ne kartą atmetė galimybę Vokietijai dalyvauti bet kokiuose JAV vadovaujamuose kariniuose veiksmuose prieš B.al Assado režimą, be to, šią idėją atmetė britų parlamentas.
ES prezidentas Hermanas van Rompuy sakė, kad nors Damasko cheminė ataka buvo "nusikaltimas žmoniškumui, karinio sprendimo Sirijos konfliktui nėra".
Nors joks oficialus dvišalis B.Obamos susitikimas su V.Putinu neplanuojamas, vienas Baltųjų rūmų pareigūnas užsiminė, kad kažkoks neformalesnis pokalbis tikriausiai įvyks.