Beveik neabejojama, kad 2024 m. taps karščiausiais metais per visą istoriją: klimato sukeltos nelaimės kėlė chaosą tiek Europos lygumose, tiek Katmandu slėnyje.

Antradienio popietę vaizdingame Sidnėjaus uoste prasidėjus Naujųjų Metų sutikimo vakarėliams, daugelis dalyvių prisipažino, kad jiems palengvėjo, jog pastarieji 12 mėnesių – jau praeityje.

„Pasauliui būtų daug geriau, jei viskas kaip nors susitvarkytų, išsispręstų savaime“, – AFP sakė 32 metų draudikas Stuartas Edwardsas.

Vidurnaktį nuo garsiųjų Operos teatro rūmų ir Uosto tilto paleista devynios tonos fejerverkų: Sidnėjus šiemet pasiskelbė „Naujųjų Metų sostine“.

„Noriu pamatyti visas tas gražias spalvas ir pasimėgauti buvimu tarp tokios daugybės žmonių nuostabioje Australijoje“, – sakė 71 metų į pensiją išėjusi slaugytoja Ruth Rowse.

Ramiojo vandenyno Kiritimačio atole žmonės pirmieji pasaulyje pasitiko 2025-uosius metus. Apie 7 300 atolo gyventojų vienas kitą su Naujaisiais sveikino jau 12 val. Lietuvos laiku. Po 15 minučių Naujieji atkeliavo į Naujajai Zelandijai priklausančias Čatamo salas, esančias už maždaug 800 km į rytus nuo Zelandijos ir turinčias savo laiko juostą. Čia gyvena tik keli šimtai žmonių.

Praėjus valandai po Kiritimačio Kiribačio Respublikoje, metų sandūra švęsta Naujojoje Zelandijoje bei salų valstybėse Samoa ir Tongoje. Didžiausiame Naujosios Zelandijos mieste Oklande milžiniško šviesų spektaklio, kuriam buvo panaudota 500 kg pirotechnikos, epicentre buvo 328 metrų aukščio apžvalgos ir televizijos bokštas „Sky Tower“.

15 val. Lietuvos laiku Australijos Sidnėjaus mieste Uosto tilto ir Operos teatro fone prasidėjo visame pasaulyje garsūs fejerverkai. Jie šiais metais numatyti itin įspūdingi, į dangų planuota paleisti apie 9 tonas pirotechnikos.

„Nesvarbu, kur būsite uoste, jūsų laukia nuostabus šou“, – žadėjo rengėjai, kurie pasiruošimo darbams skyrė 4 500 valandų. Spėta, kad apie milijonas smalsuolių stebės spektaklį vietoje. Jau nuo ryto tūkstančiai žmonių žvalgėsi geriausių vietų. Maždaug milijardas žmonių visame pasaulyje tradiciškai reginiu gėrisi prie televizijos ekranų.

Pasaulis pasitinka 2025-uosius metus

Įspūdingi šviesų šou planuojami ir daugelyje Azijos didmiesčių. Bankoke vėl pagrindine scena taps Čao Praja upė, kur daug švenčiančiųjų laiką leis laivuose, kad iš arti galėtų stebėti fejerverkus. Tailandas, kuris vadovaujasi budistų kalendoriumi, pasitiks 2568 metus.

Singapūre gėrėtis fejerverkais daugybės žmonių laukiama Marinos įlankoje, iš kurios atsveria miesto panorama. Malaizijos Kvala Lumpūro mieste impozantiško šviesų spektaklio centre bus 452 metrų aukščio „Petronas Towers“ – kažkada buvęs aukščiausiu pasaulio pastatu.

Graikija ir Kipras šiais metais rengs „tylius fejerverkus“. Pasak Kipro Limasolio uostamiesčio administracijos, šiuolaikinė pirotechnika leidžia surengti unikalią raketų magiją su visais populiariais efektais, bet be triukšmo taršos. Atėnuose be tyliosios pirotechnikos efektus danguje pieš ir dronai. Tyliuosiuose fejerverkuose yra mažiau toksiškų medžiagų, todėl jie yra ir draugiškesni aplinkai.

Paskutinioji į 2025 metus įžengs JAV administruojama Amerikos Samoa salų grupė. Čia fejerverkai pokšės praėjus 13 valandų po linksmybių kulminacijos Lietuvoje.

Berlyne fejerverkais apšaudytas greitosios pagalbos savanoris

Vokietijos sostinės centre artėjant Naujųjų metų išvakarių šventei į greitosios pagalbos darbuotoją iššautas fejerverkas.

Policija pranešė, kad nežinomi asmenys paleido fejerverkus pirmadienio vakarą į prekybos centro automobilių aikštelėje stovėjusį greitosios pagalbos automobilį, buvo sužeistas savanoris gelbėtojas.

Berlynas ypač garsėja su fejerverkais susijusiais sužalojimais. Policija pranešė, kad per naktį į antradienį sostinėje buvo laikinai sulaikiusi daugiau nei 50 žmonių, iškelta beveik 30 administracinių nusižengimų ir baudžiamųjų bylų dėl įstatymų pažeidimų, susijusių su fejerverkų naudojimu.

Berlyno gatvėse patruliuoja gausios policijos pajėgos, maždaug 4000 pareigūnų, kad Naujųjų metų išvakarėse užkirstų smurtą ir išpuolius prieš skubios pagalbos tarnybas. Vokietijos priešgaisrinės tarnybos taip pat rengiasi įtemptai Naujųjų metų nakčiai, kai dėl fejerverkų sulauks daugiau iškvietimų.

Pasak Vokietijos ugniagesių asociacijos prezidento, fejerverkų naudojimas didina darbo krūvį, tačiau jis atmetė raginimus visoje šalyje uždrausti privačius fejerverkus. „Pritariu tiems, kurie sako, kad fejerverkai turėtų būti leidžiami tik ten, kur tai nepavojinga“, – sakė Karlas Heinzas Banse’as ir pridūrė, jog draudimas galėtų būti įvestas tose vietose, kur yra fachverkinių namų arba pastatų su šiaudiniais stogais, ypač šiaurinėje Vokietijoje.

Jis pabrėžė, koks pavojingas yra netinkamas fejerverkų naudojimas, atkreipė dėmesį į incidentus, kai žmonės šaudė raketas iš rankų arba naudojo fejerverkus, importuotus iš šalių, kuriose saugos standartai ne tokie griežti. Jis perspėjo, kad toks elgesys gali baigtis rimtais sužalojimais.

Nuo šeštadienio, kai oficialiai prasidėjo prekyba fejerverkais, jie jau laidomi Vokietijos sostinėje, kai sutemsta. Berlyne šaudyti fejerverkus leidžiama tik Naujųjų metų išvakarėse nuo 18 val. iki Naujųjų metų ryto 7 valandos, už pažeidimus gresia bauda iki 10 tūkst. eurų.

Rinkimų sąmyšis

Šiais metais Taylor Swift pristatė koncertinį turą „Eras“, Tailando zoologijos sode gimė nykštukinė hipopotamė Moo Deng, o futbolo vunderkindas Lamine Jamalas padėjo Ispanijai tapti Europos čempione.

Liepos ir rugpjūčio mėnesiais pasaulį kelioms savaitėms suvienijo Paryžiaus olimpinės žaidynės. Sportininkai plaukė Senos upe, lenktyniavo Eifelio bokšto papėdėje ir jodinėjo žirgais išpuoselėtoje Versalio rūmų vejoje.

Pasaulis pasitinka 2025-uosius metus

2024-ieji buvo pasauliniai rinkimų metai: daugiau nei 60-yje šalių prie balsadėžių ėjo milijonai žmonių.

Vladimiras Putinas laimėjo Rusijos „rinkimus“, kuriuos Vakarų šalys laiko suklastotais, o Bangladeše sukilę studentai nuvertė ministrą pirmininką.

Tačiau nė vieni rinkimai nebuvo stebimi taip atidžiai, kaip lapkričio 5 d. varžybos, kurias laimėjęs D. Trumpas netrukus sugrįš į Baltuosius rūmus.

Jo artėjantis sugrįžimas jau kelia bangas nuo Meksikos iki Artimųjų Rytų.

Išrinktasis prezidentas pagrasino sukelti Kinijai ekonominį skausmą ir gyrėsi galįs sustabdyti karą Ukrainoje per „24 valandas“.

Pasaulis pasitinka 2025-uosius metus

Viltis ir nerimas

Artimuosiuose Rytuose šiemet tvyrojo suirutė: Basharas al Assadas pabėgo iš Sirijos, Izraelis įžengė į pietų Libaną, o jo surengtų „Hezbollah“ narių žudynių metu buvo panaudoti elektroniniai prietaisai.

Civilius išvargino įtemptas karas Gazoje, kur nykstančios maisto, pastogės ir vaistų atsargos dar labiau apsunkina humanitarinę krizę.

„Nuo metų pradžios praradau daug mylimų žmonių, įskaitant tėvą ir artimus draugus“, – AFP sakė Wafaa Hajjaj iš Deir el-Balah, kur masės pabėgėlių dabar glaudžiasi perpildytose palapinėse.

„Lai sugrįžta ramybė ir saugumas, o karas pagaliau pasibaigia“, – sakė ji.

Artėjant naujiems metams Sirijoje – dar neatsigavusiai po sąmyšio, islamistų sukilėliams nuvertus ilgametį šalies vadovą B. al Assadą, – netrūksta vilties ir nerimo.

„Dėl saugumo dvejojome, ar šiemet eiti švęsti į gatves, bet pasiryžome įveikti savo baimes“, – AFP iš sostinės Damasko sakė 34 metų teisininkė Maram Ayoub.

Rusijos invazija į Ukrainą artėja prie trejų metų sukakties.

Ukraina, kurios rytinis flangas apgultas, dabar turės kovoti su D. Trumpo administracija, kuri, regis, ketina atšaukti būtiną karinę pagalbą.

Kyjivo gatvėje pakalbinta mokytoja Kateryna Chemeryz palinkėjo, kad „Ukraina pagaliau pasiektų taiką“.

Sugrįžimai, festivaliai, futbolas

Dirbtiniam intelektui nestovint vietoje, o infliacijai pamažu lėtėjant, 2025 m. galima tikėtis daugybės dalykų.

Britpopo blogiukai „Oasis“ surengs ilgai lauktą turą, o K-pop megažvaigždės BTS sugrįš į sceną po karinės tarnybos Pietų Korėjoje.

Futbolo aistruolių laukia atnaujintas 32 komandų Pasaulio futbolo klubų čempionatas, kurį organizuos Jungtinės Valstijos.

Įspūdingame Kumbh Mela festivalyje Indijos šventosios upės pakrantėse laukiama 400 milijonų piligrimų – didžiausio planetoje žmonių susibūrimo.

Jungtinės Karalystės meteorologijos tarnyba jau dabar prognozuoja, kad 2025 m. visame pasaulyje teks paprakaituoti, ir numato, kad ateinantys metai bus vieni karščiausių istorijoje.

Tuo tarpu žiemiškoje šiaurės Japonijoje dėl gausaus snygio kai kurie Hokaido pagrindinio oro uosto keleiviai 2025-ųjų gali sulaukti išvykimo salėje.

„Smagu matyti sniegą, bet nemaniau, kad liksiu čia įstrigęs, – prisipažino vienas vyras vietos transliuotojui HTB. – Šiąnakt gali tekti nakvoti oro uoste.“

Augant elektromobilių pardavimams ir atsinaujinančios energijos vartojimui, yra vilties, kad 2025 m. kol kas įšalusi pažanga sprendžiant klimato kaitos klausimus pagaliau įgaus pagreitį.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją