„Postą paliekantis JAV prezidentas Joe Bidenas priėmė provokuojantį ir nepamatuotą sprendimą, gresiantį katastrofiškais padariniais“, – pirmadienį teigiama Rusijos valdžiai palankiame dienraštyje „Rossijskaja Gazeta“.

Prokremliškos Liberaldemokratų partijos deputatas Leonidas Sluckis prognozuoja, kad toks amerikiečių sprendimas „neabejotinai nulems rimtą eskalaciją su skaudžiomis pasekmėmis“.

Rusijos senatorius Vladimiras Džabarovas situaciją įvardijo kaip „precedento neturintį žingsnį link Trečiojo pasaulinio karo“.

Tai, kad Rusija siunta, neturėtų stebinti, rašo BBC žurnalistas Steve’as Rosenbergas.

Prokremliškas bulvarinis dienraštis „Komsomolskaja Pravda“ Vašingtono leidimą vadina „tikėtina eskalacija“.

Kai kurios reakcijos Rusijos leidiniuose – ramesnės.

„Rusijos ginkluotosios pajėgos jau seniau fiksavo ATACMS raketų per atakas Krymo pakrantėje“, – „Izvestia“ dienraščiui sakė vienas karybos ekspertas, leidęs suprasti, kad „prezidentu išrinktasis Donaldas Trumpas tokį sprendimą gali peržiūrėti“.

Kremlius: tai naujas įtampos etapas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sekmadienio vakarą tylėjo.

Pirmadienį Kremlius J. Bideno sprendimą leisti raketomis ATACMS atakuoti taikinius Rusijoje gilumoje pavadino „iš esmės nauja situacija“

„Jeigu toks leidimas iš tikrųjų buvo suformuluotas ir perduotas Kyjivo režimui, tai iš esmės yra naujas įtampos etapas ir iš esmės nauja situacija vertinant pagal Jungtinių Valstijų įsitraukimą į šį konfliktą“, – pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Jis sakė matęs žiniasklaidos pranešimus, kad J. Bidenas leido suduoti smūgius, tad „akivaizdu, jog darbą baigianti Vašingtono administracija ketina imtis veiksmų toliau kurstyti ugnį ir provokuoti tolesnį įtampos eskalavimą“.

Atsakydamas į klausimą, kaip Maskva reaguoja į J. Bideno sprendimą, D. Peskovas priminė, kad rugsėjį ta pačia tema kalbėjo V. Putinas ir perspėjo apie atsakomąsias priemones.

Pasak D. Peskovo, V. Putino pozicija yra tokia, jog tokius smūgius galiausiai vykdys ne Ukraina, o šalys, kurios duoda leidimą panaudoti raketas, nes „taikinius nustato ne Ukrainos kariuomenė, o specialistai iš šių Vakarų šalių, o tai iš esmės keičia jų dalyvavimo pobūdį“.

Pastaraisiais mėnesiais Kremlius Vakarams siuntė tokią žinią: nedarykite to, nepanaikinkite ribojimų savo ilgo nuotolio ginkluotei, neleiskite Kyjivui tomis raketomis smūgiuoti Rusijos gilumoje.

Rugsėjį V. Putinas perspėjo, kad, jeigu tam bus leista nutikti, Maskva tai vertins kaip „tiesioginį NATO valstybių įsitraukimą į karą Ukrainoje“: „Tai reikš, kad NATO valstybės kariauja su Rusija.“

Maskva perspėjo dėl „atitinkamo atsako“

Maskva pirmadienį perspėjo dėl „atitinkamo atsako“, jei Ukraina panaudotų Vakarų parūpintas tolimojo nuotolio raketas pulti Rusijos teritoriją – leidimą Kyjivui tą daryti vos prieš kelias valandas buvo davęs JAV prezidentas Joe Bidenas.

„Kyjivui panaudojus tolimojo nuotolio raketas pulti mūsų teritoriją reikštų, kad Jungtinės Valstijos ir jų satelitai tiesiogiai dalyvauja karo veiksmuose prieš Rusiją, o konflikto esmė ir pobūdis iš esmės pasikeistų“, – teigiama Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

„Rusijos atsakas tokiu atveju bus atitinkamas ir apčiuopiamas“, – pridūrė ministerija.

Sureagavo ir Kinija

Paskelbus, kad Vašingtonas leido Kyjivui amerikiečių raketomis smogti į karinius taikinius Rusijoje, Kinija pirmadienį pakartojo raginimą taika užbaigti karą Ukrainoje.

„Kuo greitesnės paliaubos ir politinis sprendimas atitinka visų šalių interesus“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Lin Jianas, paklaustas apie JAV sprendimą. „Svarbiausia – kad padėtis kuo greičiau atvėstų“, – sakė jis.

Kinija dedasi neutrali Ukrainos karo atžvilgiu ir tvirtina nesiunčianti karinės pagalbos nė vienai šaliai, kitaip nei JAV ir kitos Vakarų valstybės. Tačiau ji tebėra artima politinė ir ekonominė Rusijos sąjungininkė, NATO narės vadina Kiniją „lemiama“ karo, kurio ji niekada nepasmerkė, „įgalintoja“.

Pirmadienį Lin Jianas sakė, kad Pekinas „yra pasirengęs ir toliau savais būdais atlikti konstruktyvų vaidmenį sprendžiant Ukrainos krizę“.

Lin Jianas taip pat atmetė pranešimus, kad Europos Sąjungos pareigūnai gavo įrodymų, jog Rusija kare naudoja Kinijoje pagamintus dronus. Pekinas „niekada neteikė mirtinų ginklų konflikto šalims ir nuo pat pradžių griežtai kontroliavo karinius ir dvejopo naudojimo bepiločius orlaivius pagal įstatymus ir kitus teisės aktus“, – sakė jis ir pridūrė, jog tikimasi, kad šalys neskleis „beprotiškų spėlionių ir, neturėdamos faktų, nešmeiš Kinijos“.

Sekmadienio vakarą daugelis JAV žiniasklaidos priemonių pranešė, kad J. Bidenas leido Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms naudoti ATACMS raketas atakuojant taikinius Rusijos teritorijoje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (20)